Odszedł od nas „ostatni z ostatnich”

Odszedł Witold Traczyk, jedyny uczestnik Powstania Warszawskiego żyjący w Jastrzębiu-Zdroju.

fot. Ze zbiorów Muzeum w Wodzisławiu Śląskim

Witold Traczyk urodził się 8 lipca 1928 roku w Nowym Dworze Mazowieckim. Mimo młodego wieku, od początku wojny działał w konspiracji, a następnie od września 1943 roku w szeregach Armii Krajowej pod pseudonimem „Kamil”. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w kompani „K-2”, batalionu „Karpaty” Pułku Baszta w dzielnicy Mokotów. Brał udział w walkach o tzw. Królikarnię, przejęcie gmachu szkoły na ulicy Woronicza, obronę placówki przy ulicy Puławskiej 162 oraz natarcie na ulicę Kazimierzowską.

Do niemieckiej niewoli dostał się 27 października 1944 roku. Przebywał w obozie w Skierniewicach, a następnie został wywieziony w głąb Rzeszy. Został osadzony w Stalagu X B Sandbostel, który podczas II wojny światowej był obozem jenieckim dla żołnierzy i podoficerów. Przebywał tam do maja 1945 roku.

Do Jastrzębia-Zdroju przybył w latach 60-tych, gdzie z racji wykształcenia zawodowo związany był z kopalnią „Zofiówka”.

17 listopada 2000 roku Prezydent RP mianował Witolda Traczyka na stopień podporucznika, a następnie 7 kwietnia 2004 roku Minister Obrony Narodowej mianował go na stopień porucznika Wojska Polskiego. Witold Traczyk odszedł 8 stycznia 2021 roku w wieku 92 lat. (źródło: UM Jastrzębie-Zdrój)

Wpisy na temat “Odszedł od nas „ostatni z ostatnich””

  1. Oks, Tyle lat przepracowalem na Zofiowce i nic nie wiedzialem nie slyszalem ,moze inni koledzy mieli okazje go poznac osobiscie ,napewno wspanialy czlowiek z wspaniala przeszloscia ,wyrazy wsolczucia dla najblizszych i rodziny ,

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry