Ogniwa na bloku

Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa w Jastrzębiu-Zdroju znowu postawiła na nowoczesność. Jeden z jej bloków mieszkalnych, Katowicka 5-7, jako pierwszy budynek w mieście uzyska instalację fotowoltaiczną. Instalacja o mocy 18,5 kW umożliwi zasilanie wind, oświetlenia powierzchni wspólnej. O tyle też zmniejszą się rachunki za energię elektryczną opłacane do tej pory przez GSM. O walorach ekologicznych tego rozwiązania nie trzeba też tutaj przypominać. To jest rozwiązanie, w którego kierunku idzie rozwinięty świat.

„Cieszymy się, że udało nam się doprowadzić do rozpoczęcia tej inwestycji” – mówi prezes GSM Gerard Weychert

Instalacja fotowoltaiczna będzie zamontowana na dachu w ramach całkowitej termomodernizacji bloku. Premia uzyskana za zastosowanie tego rozwiązania realnie pokryje koszty całej instalacji. O dobre finansowanie inwestycji postarał się już Zarząd GSM. Zgodę wydało jeszcze ostatnie przed pandemią Walne Zebranie Członków GSM. Jej koszty nie wpłyną w sposób istotny na wysokość czynszów mieszkańców tego bloku. Tauron, lokalny operator energetyczny, gwarantuje też, że energia wytworzona latem z ogniw słonecznych może być spożytkowana w miesiącach jesienno-zimowych, gdy instalacja fotowoltaiczna nie daje tyle energii.

„Cieszymy się, że udało nam się doprowadzić do rozpoczęcia tej inwestycji” – mówi prezes GSM Gerard Weychert. „To rozwiązanie, bardzo nowoczesne i bardzo przyszłościowe, może przynieść znaczne oszczędności. Na pewno poczują to mieszkańcy w swoich opłatach. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, będziemy rozważali następnie inwestycje tego rodzaju” – dodaje. (materiał sponsorowany)

Przewiń do góry
radiator
Idzie zima. Czy przetrwamy i wystarczy nam pieniędzy?