OWN, jakiego nie znamy

Prawie każdy mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju wie, gdzie znajduje się OWN. Las w tym miejscu istnieje już od stuleci. Teren obfituje w różne gatunki drzew i zwierząt. Obecnie można spotkać tam sarny. Wcześniej także lisy, zające, borsuki, a nawet… jelenie. Źródełka spływały do niżej położonego obszaru i tak powstały stawy, gdzie hodowano ryby. Zbiorniki powstały już w XIX wieku. Niedawno – przez pewien czas – na ostatnim stawie „zadomowiły się” bobry. Co obecnie zostało z tego pięknego kiedyś lasu? Wszyscy wiemy. Cywilizacja doprowadziła do aktualnego stanu. Komercjalizacja! (tekst i zdjęcia: Marek Wróbel)

Takie widoki na OWN-ie nie należą do rzadkości
Ta prawidłowość dotyczy także tego skądinąd sympatycznego płaza
No proszę, zachował się również nietknięty (prawie) przez cywilizację starodrzew bukowy
Na terenie pobliskiego lasku znajduje się wiele mniejszych lub większych rzeczek…
…które tworzą fantastyczne wzory
Stawy na OWN-ie powstały dzięki zapobiegliwości miejscowej ludności. Niestety, obecnie wiele z nich zarasta
Przez pewien czas bobry uwiły sobie na ostatnim stawie przytulne „gniazdko”
Naturalne umieranie wpisane jest w logikę „dzikiej” przyrody
Jednak widać też ślady działania człowieka
OWN na wyciągnięcie ręki

 1. OWN…..to”centrum” a la amfiteatr;czesć “wodna” z basenami;wodotryskami;no i tęznia solankowa;częsć zabawowa dla dzieci;alejki;ławki…w otoczenu kawałka malowniczej zieleni ; namiastki lasu,z tym co pozostało po dawnych stawach;to resztki starego OWN “zagospodarowane”przez przyrodę;malownicze jary z wodnymi ciekami;są i ptaki,wiewiórki,żaby,nawet pojawiają sie sarny;to “otoczenie”-dzikie -w porównaniu z “centrum” z teżnią-jest mocno zdewastowane,wydeptane i bardzo zanieczyszczone;nie tylko butelki i puszki porzucane przez “spragnionych”;wszelkie opakowania,resztki mebli;”wyposażenia” samochodów,łazienek……i to w bezpośredniej bliskości ‘centrum OWN”;wystarczy się oddalić 50-100 metrów i wejsć w las…..jakoś “ekologów” nie widać,ani nie słychać…….a żabę została rozjechana

 2. A ja współczuję Tobie. Chociaż w sumie, to nie. Nie współczuję. Śmieję się z Ciebie i Tobie podobnych kompleksiarzy, którzy pouciekali do dużych miast i teraz szydzą z Jastrzębia i jego mieszkańców. To w sumie zabawne, że ludzie po przeprowadzce do większego miasta wierzą, że stają się lepsi i patrzą na innych z góry. Zabawne i żenujące zarazem. Też stąd wyjechałem, dawno temu, ale z przyjemnością powracam w rodzinne strony i jestem dumny, że tu się urodziłem. Przy okazji, do rodziców zwracasz się per “nieudacznicy” czy masz jakieś lepsze określenia?

 3. Jastrzębie posiada bardzo piękne walory przyrodnicze, ale marudni mieszkańcy nie potrafią z tego korzystać oraz cieszyć się. Tylko chodzą i narzekają, jak im tutaj źle. A wszyscy wiedzą, że jak się nie podoba, to zawsze można się wyprowadzić.

 4. Co za fotograf robił te zdjęcia? Widać, że to najniższej klasy amator. OWN jest piękny, a że las tak wygląda to normalne, fotograf nie bywał w innych lasach? Niech zwróci się do Lasów Państwowych a zrobili porządek w lesie.

  1. Do jastrzębian:Piszesz jakoś bez składne. Chyba naćpany albo narąbany. Zaczynasz o zdjęciach a kończysz na posprzątaniu lasu
   Więc zdecyduj się . Widać ,że nie obrażając mądrych ludzi człowiek przybyły że Wschodu.
   Zrób zdjęcia i pokaż jak się to robi. Cofnięty człowieku. Nie pij już więcej. Może odwyk ?

   1. “Przyganiał kocioł garnkowi”, spójrz człowieczku na swój wpis. Błędów od groma. Poucz się ze swoim dzieckiem w trakcie zdalnego nauczania.

   2. Zdarzało mi się włączać do dyskusji nie dbając o to jak się podpisuję,więc byłem anonimem, ale zrozumiałem, że mogę być brany za ciebie dlatego nazwałem się Inny. Wybacz ale w tej dyskusji wypadasz raczej miernie.pozdrawiam.

 5. Choćdzbyś się wyprowadzil na księżyc cale zycie bedziesz do Jastrzębia wracał myslał szukał tego miejsca.Kochani to się nieda zapomnieć wszyscy tak mają..

 6. Na OWN ktoś już wywala opony z samochodów bo nasz pani prezydent wprowadziła jakieś karty. Jeśli o to jej chodziło aby guma walała się w lesie to się jej to udało.

  1. A kto wyrzuca te opony? Pani prezydent czy mieszkańcy, którzy gdzieś mają przyrodę i porządek i nawet jak nie było kart to wywalali śmieci gdzie popadnie! Niestety prawda jest taka że większość mieszkańców tego miasta tylko narzeka i krytykuje. Ręce opadają.

 7. A ja kocham moje miasto i nikt tego nie zmieni. Hamulcowi, którzy próbują zniszczyć nasz dorobek piszą te negatywne komentarze. Nic wam to nie da. Jesteśmy dumni, że nasza mała ojczyzna tak pięknie, nowocześnie się rozwija.

  1. A ja dodam, że w miejscu, gdzie nie ma przyszłości, nie powinno zawracać się d..y przeszłością. I tyle w temacie. Amen.

   1. Przypominają się młode lata. Piękna polanka na której pasły się sarenki,a teraz zabudowana . Przykro patrzeć. Dobrze ,że wspomnienia zostają i nie da się ich wymazać.

   2. Mylisz się anonimie. To miasto ma przed sobą przyszłość, jakby ona nie była ,ale to wszystko przed nami. Ty zaś tym wpisem pozbawiasz to miasto rozwoju tylko dlatego że niedostrzegasz jego przeszłość , wysiłku jaki włożyli nasi rodzice w zabezpieczenie nam lepszego startu w życiu. Pogrzeb trochę w swojej pamięci może znajdziesz w sobie jakąś przeszłość,bo to ważne byś nie został skreślony z tak blachego powodu jakim jest przeszłość. I jeszcze jedna uwaga nie odsyłają nas do d… Bo zanizasz poziom dobrze zapowiadającej się dyskusji. Pozdrawiam

    1. Inny : o czym Ty bredzisz chłopie ? Jaka przyszłość ? Miasto się starzeje ,młodzi wyjeżdżają a Tobie chce się pisać takie pierdoły. I czym tu z Tobą dyskutować ?Chyba ,że o dupie marynie. Nie pozdrawiam.

 8. Mogę żyć tylko wspomnieniami jak chodziłem na basen zewnętrzny jako dziecko – jak tętniło życie. Teraz to co jest to porażka… miasto sypialnia bez pomysłu na siebie. Niestety/stety człowiek musiał się wyprowadzić z SJZ.

  1. A ja dziękuję za to miasto sypialnię. Tam z kad pochodzę nie było nic no może nie tak do końca nic jeden drewniany sklep ze wszystkimi potrzebnymi rzeczami i sadzawka tak zafajdolona, że nawet krowy z niej nie chciały pić. W Jastrzębiu pierwszy raz zobaczyłem basen,ten na owuenie na Zofiówce i w Zdroju. Blok w którym mieszkało więcej ludzi niż w mojej wsi.szkola na każdym osiedlu ,ciepłe kaloryfery .nie trzeba było palić w piecu i latać do wygódki szczególnie zimą. Dorastając zauważyłem że woda w basenach coraz częściej przypomina tą z naszej sadzawki,a kawałek łąki to już nie to ,a toalety?nasz drewniany kibel był bardziej sterylny niż ten na owuenie. takie wsioki jak ja i wielu z jastrzebian jeśli tylko mają w sobie odrobinę dobrej woli docenią to co dało im to miasto. Nasz czas przemija, kończy się powoli .mi już wystarczy ten nowy basen, ten own czy szlak rowerowy i sklep blisko domu, bo nogi już nie te co kiedyś.czas na was młodzi . pozwólcie nam spokojnie dożyć naszych dni ,a,jeśli zajdzie taka potrzeba pomożemy wam w budowie waszego miasta sypialni. pragnę jeszcze dodać że to nie starcy zniszczyli solarium w Zdroju połamali leżaki na owuenie czy tez dewastowali szlak rowerowy . Chcecie to zbudujcie swój lepszy świat. Pokażcie, że potraficie przecież jesteście naszymi dziećmi. Pozdrawiam

  2. Takie glodne bajki, to mozesz koniowi w Ochabach pisać. Skoro się rzekomo wyprowadziłeś, to po co odwiedzasz i komentujesz na jastrzębskich portalach??? Tęsknisz?

    1. Pan jest znawcą “wszystkiego” bo chyba nie ma artykułu, pod którym nie byłoby Pana negatywnego komentarza. Nie wiem może to rodzaj hobby? Skoro Pan tu nie mieszka to komentarze uważam za niepotrzebne a ludzie Pana pokroju blokują rozwój nie tylko miast ale świata.

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Geodezja

Sporządzenie mapy do celów projektowych,
aktualizacja mapy zasadniczej,
inwentaryzacja powykonawcza budynków i przyłączy,
wytyczenie budynków,
podział nieruchomości.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny