120-tysięczne odprawy dla górników

fot. pixabay

Z początkiem tego roku Spółka Restrukturyzacji Kopalń przejęła do likwidacji majątek obszaru górniczego Jastrzębie III wraz z grupą ponad 2,1 tys. pracowników, którzy mają skorzystać z ustawowych osłon socjalnych. To urlopy górnicze, podczas których do czasu przejścia na właściwą emeryturę, nie dłużej niż cztery lata, górnicy będą otrzymywać 80 proc. dotychczasowego wynagrodzenia, a także jednorazowe odprawy pieniężne w wysokości 120 tys. zł netto.

Po przejęciu pracowników spółka rozpoczęła weryfikację ich uprawnień do świadczeń. Następnie wnioski o urlopy górnicze trafiają do ZUS-u, zaś wnioski o odprawy jednorazowe – do katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu.

„Jeszcze w tym tygodniu spółka zamierza uruchomić pierwsze wypłaty świadczeń z tytułu jednorazowych odpraw pieniężnych” – poinformował PAP rzecznik SRK Wojciech Jaros.

Pytany o przedłużający się czas trwania procedur weryfikacyjnych, Wojciech Jaros tłumaczył, że praca służb kadrowo-płacowych SRK wykonywana jest w trudnych warunkach spowodowanych stanem epidemicznym, który obliguje wykonywanie czynności w reżimie sanitarnym, z zachowaniem szczególnej uwagi i ostrożności oraz przepisów izolacji i kwarantanny.

SRK zapewnia, iż nie ma zagrożenia braku pieniędzy na wypłaty świadczeń osłonowych. 21 grudnia 2021 r. zawarto umowę o dokapitalizowaniu spółki – pozyskane środki będą przeznaczone między innymi na jednorazowe odprawy pieniężne oraz pozostałe świadczenia. Wypłaty będą uruchomione po zakończeniu procedur weryfikacyjnych. W razie negatywnej weryfikacji przez ZUS lub ARP, pracownik ubiegający się o urlop górniczy lub odprawę wróci do pracy w swoim macierzystym zakładzie. (źródło: nettg.pl)

  1. odprawy są dla ludzi którzy zwalniają się z kopalni już nie będą mogli pracować pod kopalnią, oni nie idą na urlop górniczy

  2. Zamiast za te pieniadze zagonic Ich do kopania rowow wzdluz jezdni to Oni czyli Rzad rozdaje za darmo ..4lata pracy na swiezym powietrzu by Ich uleczylo.

  3. Znowu ” nadludzie” dostaną niesłuszne odprawy i jeszcze 4letni urlop górniczy. W jakim innym zawodzie tak jest ? Wstyd i hańba aby z naszych pieniędzy im płacić i to takie bajońskie sumy. Naprawdę dziwny kraj.

    1. Edek z fabryki kredek

      widzisz przedstawienie i go nie rozumiesz co gornicy maja do tego jak daja to sie bierze gornictwo w Polsce ma byc zlikwidowane bo przeszkadza Uni

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry