Pod jednym dachem z ptakami i owadami

fot. Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Ich Rodziców „Tęcza”

Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Ich Rodziców „Tęcza” kolejny raz podjęło współpracę z firmą Siemens. Tegoroczny projekt pod hasłem „Pod wspólnym dachem” w ramach „Wolontariatu pracowniczego w Siemensie 2021” ma na celu rozwijanie świadomości ekologicznej i kształtowanie odpowiedzialnego stosunku do przyrody, w szczególności ochrony ptaków i owadów w przestrzeni miejskiej. Członkowie Stowarzyszenia podczas zajęć edukacyjnych dowiedzieli się, że wywieszanie budek lęgowych pomaga zmniejszyć niedobór naturalnych miejsc gniazdowania ptaków, głównie w miejscach, gdzie brakuje „drzew dziuplastych”. Takie domki są idealnym miejscem do złożenia jaj i wychowywania piskląt. Z kolei budowanie domków dla owadów pomaga zwabiać pożyteczne owady i przetrwać im zimowe chłody. Beneficjenci projektu podczas zajęć stolarskich – pod opieką instruktorów – wykonali liczne budki lęgowe i domki dla owadów. Podjęte działania oprócz walorów terapeutycznych uczą naszych podopiecznych odpowiedzialnego współżycia człowieka z przyrodą. (źródło: Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Ich Rodziców „Tęcza”)

Wpisy na temat “Pod jednym dachem z ptakami i owadami”

  1. Bardzo fajna inicjatywa. Więcej takich zapaleńców. Ptaki w ekosystemie odgrywają bardzo ważną rolę. Niestety współczesna infrastruktura nie pozwala ptakom na znalezienie miejsc do lęgowania. Ale dzięki takim pasjonatom będzie to możliwe. A nie tylko fura,komórka i skóra.
    Pozdrawiam i życzę wielu zbudowanych i zamontowanych budek dla ptaków i pożytecznych owadów.

    1. Dla pozytywnie zakręconych. Budki dla ptaków montować tak, by otwór wlotowy był usytuowany na wschód lub południowy wschód. To samo dotyczy domków dla owadów (murarki, nożycówki pospolite i inne błonkowate), zawsze umieszczać je należy wlotem na wschód. W mojej okolicy powieszono sporo tych domków – co z tego jak połowa nie zagospodarowana, bo wlotem skierowane na północ. Dobre chęci bez dobrej informacji nie przyniosą spodziewanych rezultatów.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
radiator
Idzie zima. Czy przetrwamy i wystarczy nam pieniędzy?