8. STS Sanok363874:115
9. Zagł. Sosnowiec362288:160
10. Stoczniowiec36640:191

Półfinałowy horror dla JKH GKS!

W pierwszym meczu półfinału Polskiej Hokej Ligi JKH GKS Jastrzębie pokonał po trwającym aż 71 minut spotkaniu GKS Katowice 4:3 d. (0:0, 2:2, 1:1, d. 1:0) i tym samym objął prowadzenie 1:0 w tej derbowej wojnie o finał! Bohaterem dnia po naszej stronie był Radosław Sawicki, który otworzył i zamknął wynik spotkania. Na wyróżnienie zasłużyli także Dominik Paś (wybrany zawodnikiem dnia) oraz Patrik Nechvatal, któremu zawdzięczamy pozostanie w meczu podczas naporu Katowic. Drugie spotkanie na Jastorze już w piątek o godz. 18:00.

W premierowych dwudziestu minutach więcej klarownych sytuacji stworzyli goście, a z kolei podopieczni Roberta Kalabera nie wykorzystali dwóch okresów gry w przewagach. W rezultacie na otwarcie wyniku trzeba było czekać do drugiej tercji. Na jej początku jastrzębianie objęli wreszcie prowadzenie po golu Radosława Sawickiego. Popularny “Sawi” świetnie wykorzystał jeden z nielicznych błędów defensywy dobrze prezentujących się rywali i pewnie pokonał Juraja Simbocha. Gdy w 36. minucie po podaniu tegoż Sawickiego wynik podwyższył świetnym uderzeniem pod poprzeczkę Zackary Phillips, sytuacja wydawała się opanowana. Niestety, gospodarze za szybko uwierzyli, że jest po zawodach, pozwalając na błysk geniuszu Grzegorza Pasiuta, za sprawą którego katowiczanie zdołali błyskawicznie doprowadzić do remisu. Przy drugiej z bramek dla rywali nie popisał się zresztą wspomniany Phillips, którego strata skutkowała golem.

Będący w uderzeniu goście mogli świetnie rozpocząć trzecią tercję, ale Bartosz Fraszko w 44. minucie nie wykorzystał prezentu naszej obrony i zmarnował sytuację sam na sam z Patrikiem Nechvatalem. Następnie katowiczanie nie zdołali przekuć na bramki dwóch kolejnych kar dla JKH GKS i, co więcej, sami stracili trzeciego gola, gdy pod koniec osłabienia ich kolejny błąd na trafienie zamienił Roman Rac. Niestety, nasza radość znów trwała krótko, bowiem podczas kary dla Marisa Jassa stan meczu znów wyrównał wspomniany przed chwilą Fraszko. Na samym finiszu regulaminowego czasu gry o złotą bramkę mógł pokusić się Martin Kasperlik, jednak nie miał szczęścia przeciąć podania na czystą pozycję.

Tym samym losy zwycięstwa rozstrzygnąć musiała zadecydować dogrywka. W play-off jest ona de facto… czwartą tercją, bowiem trwa aż dwadzieścia minut. Grające po czterech obie ekipy zagrały bardzo zachowawczo, starając ustrzec się błędów. Po naszej stronie na dwa rajdy pokusili się Martin Kasperlik i Kamil Wałęga, ale nie były one skuteczne. W końcu jednak nadeszła wspomniana 71. minuta, gdy po uderzeniu z dystansu Eriksa Sevcenko gumę strącił Radosław Sawicki, po czym utonął w ramionach kolegów.

Wnioski? Na pewno w tej derbowej wojnie nikt nie będzie odstawiał kija. Dowodem na to była skandaliczna sytuacja z trzeciej tercji, gdy katowiczanie próbowali… wepchnąć kijem Nechvatala do bramki. Dlaczego sędziowie nie reagowali? To pozostanie ich tajemnicą.

Przypomnijmy, że rywalizacja o finał trwa do czterech zwycięstw.

11 marca 2021, Jastrzębie-Zdrój, 18:00
JKH GKS Jastrzębie – GKS Katowice 4:3 d. (0:0, 2:2, 1:1, d. 1:0)
1:0 Sawicki 24:41
2:0 Phillips (Sawicki) 35:46 5/4
2:1 Wajda (Pasiut, Stiepanow) 36:17
2:2 Pasiut (Fraszko) 38:49
3:2 Rac (Paś) 48:13 4/5
3:3 Fraszko (Wajda, Pasiut) 50:50 5/4
4:3 Sawicki (Sevcenko) 70:16

JKH GKS Jastrzębie: Nechvatal – Górny, Bryk, Sawicki, Rac, Kasperlik – Kostek, Klimiczek, Phillips, Hovorka, Sołtys – Jass, Sevcenko, Paś, Wałęga, Urbanowicz – Horzelski, Michałowski, R. Nalewajka, Wróbel, Ł Nalewajka.