Policjanci „wzięli się” za hulajnogi

Może się wydawać, że karta rowerowa to relikt przeszłości. A jednak… To obowiązkowy dokument dla dzieci powyżej dziesiątego roku życia, który pozwala poruszać się po drogach coraz bardziej popularnymi hulajnogami.

fot. Marek Wróbel

Przypominamy, jakie prawa i obowiązki wiążą się z używaniem tych urządzeń, gdyż jastrzębscy policjanci ruchu drogowego wylegitymowali już pierwsze osoby, które kierowały hulajnogą elektryczną i nie posiadały do tego wymaganych uprawnień, czyli karty rowerowej. Mundurowi sporządzili z kontroli dokumentację, a Sąd Rodzinny zdecyduje o sposobie zakończenia postępowania.

Hulajnoga elektryczna – uprawnienia:
– od osób w wieku od 10 do 18 roku życia wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T;
– od osób, które ukończyły 18 lat nie wymaga się uprawnień.

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany:
– korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;
– korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h.

W przypadku, gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, kierujący może wyjątkowo korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, jeśli chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h z zachowaniem następujących zasad:
– jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;
– zachowanie szczególnej ostrożności;
– ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu. (źródło: KMP Jastrzębie-Zdrój)

Wpisy na temat “Policjanci „wzięli się” za hulajnogi”

  1. Nie wystarczyło pouczenie ? Tylko trzeba sprawę kierować do Sądu. Czyżby pieniędzy brakowało od dorosłych kierowców i nadszedł nakaz karania również dzieci?

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry