“Potrzeba związania się z Bogiem”

Od początku zasiedlania tych terenów przez ludzi istniała potrzeba duchowego związania się z Bogiem. Dlatego najpierw budowano kapliczki oraz drewniane kościoły, które w różnych okresach historii „ginęły” – spalone lub zburzone przez wojnę. Na tych samych miejscach budowano murowane budynki sakralne. W Jastrzębiu-Zdroju istnieje kilkanaście, a nawet trochę więcej, kościołów rzymskokatolickich, ewangelickich, zielonoświątkowców i innych odłamów religijnych. Dzisiaj przedstawiam tylko nieliczne i te bardziej „wiekowe”. (tekst i zdjęcia: Marek Wróbel)

Zdrój. Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa poświęcony w 1951 r. Budynki o wiele starsze.
Przyjaźń. Kościół przeniesiony z Jodłownika, prawdopodobnie z XIV wieku. W 1974 r. uroczyście poświęcony. Kościół pw. Świętej Barbary i Józefa.
Jastrzębie Górne. Kościół pw. Świętej Katarzyny. Wybudowany w XIX wieku.
Szeroka. Kościół pw. Wszystkich Świętych. Powstał w XIX wieku.
Bzie. Stary nieczynny kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Moszczenica. Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej. Poświęcenie – 1950 r.
Ruptawa. Kościół pw. Niepokolanego Serca NMP. Poświęcenie – 1949 r.
Ruptawa. Kościół ewangelicki. Poświęcony w 1912 r.
Szeroka. Kapliczka ze świętym Nepomucenem.

Wpisy na temat ““Potrzeba związania się z Bogiem””

 1. Kleryk na estradzie

  Stawianie kościołów ociekających przepychem, obnoszenie się bogactwem przez biskupów, a z drugiej strony figury, posągi, rzeźby świętych czy aniołów to według naczystszej postaci Pisma Świętego nic innego jak bałwochwalstwo! I proszę tutaj nie mylić instytucji kościoła z wiarą w Boga, bo w naszym narodowym wydaniu są to dwie różne rzeczy!

  1. wierzący z Pszczyńskiej

   Jehowym zawsze przeszkadzją figury, obrazy, krzyż tylko oni nie zanją znaczenia tych rzeczy.
   Dlatego w XXI w „makrożyciu” to raczej byłby bardzo wskazany umiar, ale żeby go umieć zachowywać, to warto pozostać blisko prawdziwego, jedynego Boga, bo – po raz kolejny odnosząc się do słów św. Augustyna – „Gdzie Bóg jest na pierwszym miejscu, tam wszystko jest na swoim miejscu” i we właściwej mierze.
   Jak można wierzyć w Boga i opuszczać Mszę sw. gdzie jest w przykazaniu danym przez Boga ” Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”

   1. “Jehowym zawsze przeszkadzją figury, obrazy, krzyż tylko oni nie zanją znaczenia tych rzeczy.”

    To balwochwalstwo. Tylko chrzescijanie modla sie do obrazkow i figurek.

 2. Jakie to szczęście że my Polacy mamy kościoły i mamy gdzie chodzić do nich się modlić. Tylko szkoda że wielu je omija szerokim łukiem a później mają pretensje do Boga

 3. wierzący z Pszczyńskiej

  bez Boga ani do proga! Ludzie coraz bardziej są nieszczęśliwi załamani maja depresje bo nie ma tam w życiu Boga rodzice nie ucza swoich dzieici modlitwy nie chodzą sami do kościoła i skąd te dzieic mają brać wzorce a później płaczą że im sie życie wali

  1. Padły ładne słowa, “za szczęściem człowieka stoi drugi człowiek”. Rozszerzam myśl. Za nieszczęściem drugiego człowieka często stoi drugi człowiek.

  2. Zgadzam się z wypowiedzią twoją wierzący. wielu myśłi że mogą sobie dać radę beż Boga bez uczestnictwa w Mszy ale to do czasu kiedyś wszytsko gruchnie u tych ludzi a juz nie mówię kiedy będa odchodzić z tego świata to ciężko bedzie a rodzice odpowiedzą przed Bogiem dlaczego nie nauczyli dzieic modlitwy i chodzenia do kościoła ja już w zyciu swoje przeszedłem i bez Boga to ciezko jest udźwignąc ciężary życia

 4. Dżordż Lowerboj

  W takich Czechach na przykład jedna ich parafia jest wielkości dziesięciu naszych bo większość to ateiści.

  I co w związku z tym?

  Ludzie u nich są znacznie życzliwsi, nie ma aż tylu pijanych kierowców, co u nas i w ogóle przestepstw. Dlatego tak się zastanawiam, czy nie lepiej być dobrym ateistą, niż zawistnym – jak to Polacy mają w zwyczaju – katolikiem?

  1. w Czechach to ateiści ! To nie ma znaczenia że ktoś jest katolikiem to jest kwestia wychowania i charakteru Polaków
   ja jednak bym nie chcaił być ateistą w końcu trzeba bronić wiary a nie iść w kierunku jak wielu którzy żyją bez Boga i kościoła więc co to za katolik?!!!!

  2. Przestań pieprzyć że czesi są życzliwsi, miałem z nimi do czynienia fałszywe to a jakie wredne,zresztą wystarczy pojechać na targ do Cieszyna i przekonać się o ich życzliwości

   1. Dżordż Lowerboj

    A po co aż do Cieszyna? Wybierz się na targowisko w tej upadającej osadzie górniczej. Tam ciebie odpowiednio Polacy katolicy potraktują, oszukają, naciągną, a jak będziesz miał farta – to może nawet coś tobie ukradną. Amen.

  1. Te najczesciej sa bardzo estetyczne i mozna tam polezec, nawet sie przespac czy ksiazke przeczytac.
   Nie takie grzmoty jak polskie katolickie swiatynie na czele z paskudnym silosem zbozowym na Bozka.

 5. Najładniejszy kościół z tych nowych jest na osiedlu VI,a najbrzydszy oczywiście na Bożka potocznie zwany “betoniarnią”.

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kancelaria Rachunkowa

Prowadzenie ksiąg rachunkowych,
podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
ryczałtu ewidencjowanego,
usług kadrowych,
sporządzanie deklaracji,
weryfikacja dokumentów.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny