Praca poza kopalnią? Tak, ale za tę samą płacę!

Rząd chce, aby w miejsce każdego miejsca pracy znikającego w branży górniczej powstało nowe – w innej dziedzinie przemysłu. Portal nettg.pl postanowił sprawdzić, na jaką inną pracę, gdzie zarobi podobne pieniądze, może liczyć „statystyczny” górnik. Bo właśnie czynnik ekonomiczny jest dla niego najważniejszy.

Szanse na znalezienie nowego zatrudnienia pracownicy kopalń, ci z co najmniej średnim wykształceniem, a takich jest większość, mają między innymi w sektorach przetwórstwa przemysłowego, motoryzacji, transportu, logistyki czy budownictwa. Bardziej skomplikowana jest sytuacja górników z niższym wykształceniem – w ich przypadku znalezienie atrakcyjnej pracy poza kopalnią może wiązać się z koniecznością zdobycia dodatkowych kwalifikacji.

Jako główny kierunek poszukiwania nowego zatrudnienia pracownicy kopalń wskazują sektor wydobywczy niezwiązany z węglem (20 proc.), transport (14,9 proc.) i branżę motoryzacyjną (14,8 proc.). Co dziesiąty (10,7 proc.) wskazał też na energetykę odnawialną – wynika z badania przeprowadzonego w 2019 roku przez IBS. Najważniejszymi kryteriami przy wyborze nowego miejsca pracy są wysokość wynagrodzenia i stabilność zatrudnienia.

Tymczasem, jak zauważa serwis, wynagrodzenie w tych sektorach jest zdecydowanie niższe niż w górnictwie. Prawie połowa górników zdecydowanie nie wyraża zgody na pracę za wynagrodzenie mniejsze, niż otrzymują w kopalni. Tylko co czwarty byłby skłonny podjąć pracę poza górnictwem z wynagrodzeniem niższym o około 250 złotych. Nieliczni byliby skłoni obniżyć swoje wynagrodzenie maksymalnie o 750 złotych. (źródło: nettg.pl/fot.: J. Żak)

 1. Edek.
  Wychowanie ,kulturę ,szacunek do drugiego człowieka wynosi się z domu rodzinnego .
  Doskonale wiem że ludzie z tymi cechami są gnębieni przez cwaniaków i patologie !!

  1. Patologii, chorych zachowań, krytyków wszystkich i wszystkiego, kłamców, oszustów przybywa. Tylko im się wydaje się , że są niewidzialni oraz, że reszta ludzi nie widzi odchyleń od normy. Ale to tylko złudne doznania.

 2. Edek.
  Do ludzi co piszą komentarze i negatywnie oceniają ludzi którzy pracują na kopalniach ,na kopalniach pracują ludzie mądrzy którzy ukończyli studia są po średnim wykształceniu tłuki i nieroby są zdolni do tego żeby innych ludzi oceniać ,za dużo oglądasz propagandy w TVN i wrzucasz wszystko do jednego worka ,nie pisz głupot tylko weź się za robotę ,Dżordz ty powinieneś awansować na prezesa spółki węglowej .Chyba nie jesteś po gimnazjum ?

  1. Dżordż Lowerboy

   Mam kilka fakultetów studiów podyplomowych.

   Ale nawet gdyby to samo reprezentowali sobą górnicy, to i tak innej pracy nie znajdą.

   Dlaczego? Bo brakuje im czegoś, czego żadna szkoła nie nauczy: kultury, ogłady, uczciwości, empatii, rzetelności itp itd…

   1. No Ty zaś świecisz kulturą , rzetelnością i empatią a jedyne fakultety to masz z narzekania i marudzenia i tu masz Profesora nadzwyczajnego ,doktora habilitowanego nadzwyczajnego . Uważasz że na dole pracują tylko ludzie z niższym wykształceniem ale zasmucę Cię wielu z nas ma studia, a jeszcze więcej średnie lub techniczne jak ja więc nie wrzucaj wszystkich do jednego wora bo to jest irytujące. Z jednym co muszę sie zgodzić to są też i głąby ale to mniejszość jak w każdym fachu i zawodzie…
    Wszędzie gdzie się da to ludzi obrażasz ,krytykujesz i czepiasz się zwalasz na górników całe zło tego świata.

    1. Dżordż Lowerboj

     Widać mam powód do propagowania takiej postawy.

     Dlaczego?

     Bo to, co zrobili górnicy i kopalnie z Jastrzębiem, woła o pomstę do nieba. Galeria Historii Miasta stara się na siłę pielęgnować uzdrowiskowe tradycje miasta, ale wystarczy tylko rozejrzeć się, jak to teraz wygląda? Każdego dnia mieszkańcy SWD, SCI, SPS, SR itp nie dość, że rozjeżdżają nasze drogi, zostawiają spaliny, to jeszcze drążą pod miastem swoimi rabunkowymi metodami wydobywania węgla. Widzę, co się z miastem dzieje, więc jestem zły!

     1. Fakt to co kop zrobily z jastrzebiem to wola o pomstę do nieba,ale nie ublizaj tym,a raczej ni miej pretensji do sci,sr,swd,bo sjz tez rozjeżdża drogi sąsiednich miast,bo tam pracują…pozdrawiam

  2. I po co dłużej utrzymywać tych nierobów na które musi płacić całe społeczeństwo. A związkowcy wciskają im pierdoły a oni wierzą.

  3. Pokaż mi tych mądrych?!!! Mam do czynienia z nimi i ten po zawodówce wie czasem więcej niż ten po studiach zaocznych za kasę daleko im do osób ci żeby zjedli w górnictwie i już nie mówię że są nierobami a zjechać to każdy potrafi tak samo ja w tych biurach kopalnianych pożal się boże jacy tam siedzą. Nie wszyscy ale dużo takich jest

 3. A gdzie ja znajdę inną pracę skoro nigdy dołu nie widziałem i nie mam pojęcia o żadnej robocie? Jedynie co potrafię to ciuchy nosić dozorowi do prania i wódkę żeby się chłopaki nie odwodnili i to za marne 5 tys zł miesięcznie. Jak żyć panie premierze?

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
radiator
Idzie zima. Czy przetrwamy i wystarczy nam pieniędzy?