Praca poza kopalnią? Tak, ale za tę samą płacę!

Rząd chce, aby w miejsce każdego miejsca pracy znikającego w branży górniczej powstało nowe – w innej dziedzinie przemysłu. Portal nettg.pl postanowił sprawdzić, na jaką inną pracę, gdzie zarobi podobne pieniądze, może liczyć „statystyczny” górnik. Bo właśnie czynnik ekonomiczny jest dla niego najważniejszy.

Szanse na znalezienie nowego zatrudnienia pracownicy kopalń, ci z co najmniej średnim wykształceniem, a takich jest większość, mają między innymi w sektorach przetwórstwa przemysłowego, motoryzacji, transportu, logistyki czy budownictwa. Bardziej skomplikowana jest sytuacja górników z niższym wykształceniem – w ich przypadku znalezienie atrakcyjnej pracy poza kopalnią może wiązać się z koniecznością zdobycia dodatkowych kwalifikacji.

Jako główny kierunek poszukiwania nowego zatrudnienia pracownicy kopalń wskazują sektor wydobywczy niezwiązany z węglem (20 proc.), transport (14,9 proc.) i branżę motoryzacyjną (14,8 proc.). Co dziesiąty (10,7 proc.) wskazał też na energetykę odnawialną – wynika z badania przeprowadzonego w 2019 roku przez IBS. Najważniejszymi kryteriami przy wyborze nowego miejsca pracy są wysokość wynagrodzenia i stabilność zatrudnienia.

Tymczasem, jak zauważa serwis, wynagrodzenie w tych sektorach jest zdecydowanie niższe niż w górnictwie. Prawie połowa górników zdecydowanie nie wyraża zgody na pracę za wynagrodzenie mniejsze, niż otrzymują w kopalni. Tylko co czwarty byłby skłonny podjąć pracę poza górnictwem z wynagrodzeniem niższym o około 250 złotych. Nieliczni byliby skłoni obniżyć swoje wynagrodzenie maksymalnie o 750 złotych. (źródło: nettg.pl/fot.: J. Żak)

 1. Edek.
  Wychowanie ,kulturę ,szacunek do drugiego człowieka wynosi się z domu rodzinnego .
  Doskonale wiem że ludzie z tymi cechami są gnębieni przez cwaniaków i patologie !!

  1. Patologii, chorych zachowań, krytyków wszystkich i wszystkiego, kłamców, oszustów przybywa. Tylko im się wydaje się , że są niewidzialni oraz, że reszta ludzi nie widzi odchyleń od normy. Ale to tylko złudne doznania.

 2. Edek.
  Do ludzi co piszą komentarze i negatywnie oceniają ludzi którzy pracują na kopalniach ,na kopalniach pracują ludzie mądrzy którzy ukończyli studia są po średnim wykształceniu tłuki i nieroby są zdolni do tego żeby innych ludzi oceniać ,za dużo oglądasz propagandy w TVN i wrzucasz wszystko do jednego worka ,nie pisz głupot tylko weź się za robotę ,Dżordz ty powinieneś awansować na prezesa spółki węglowej .Chyba nie jesteś po gimnazjum ?

  1. Dżordż Lowerboy

   Mam kilka fakultetów studiów podyplomowych.

   Ale nawet gdyby to samo reprezentowali sobą górnicy, to i tak innej pracy nie znajdą.

   Dlaczego? Bo brakuje im czegoś, czego żadna szkoła nie nauczy: kultury, ogłady, uczciwości, empatii, rzetelności itp itd…

   1. No Ty zaś świecisz kulturą , rzetelnością i empatią a jedyne fakultety to masz z narzekania i marudzenia i tu masz Profesora nadzwyczajnego ,doktora habilitowanego nadzwyczajnego . Uważasz że na dole pracują tylko ludzie z niższym wykształceniem ale zasmucę Cię wielu z nas ma studia, a jeszcze więcej średnie lub techniczne jak ja więc nie wrzucaj wszystkich do jednego wora bo to jest irytujące. Z jednym co muszę sie zgodzić to są też i głąby ale to mniejszość jak w każdym fachu i zawodzie…
    Wszędzie gdzie się da to ludzi obrażasz ,krytykujesz i czepiasz się zwalasz na górników całe zło tego świata.

    1. Dżordż Lowerboj

     Widać mam powód do propagowania takiej postawy.

     Dlaczego?

     Bo to, co zrobili górnicy i kopalnie z Jastrzębiem, woła o pomstę do nieba. Galeria Historii Miasta stara się na siłę pielęgnować uzdrowiskowe tradycje miasta, ale wystarczy tylko rozejrzeć się, jak to teraz wygląda? Każdego dnia mieszkańcy SWD, SCI, SPS, SR itp nie dość, że rozjeżdżają nasze drogi, zostawiają spaliny, to jeszcze drążą pod miastem swoimi rabunkowymi metodami wydobywania węgla. Widzę, co się z miastem dzieje, więc jestem zły!

     1. Fakt to co kop zrobily z jastrzebiem to wola o pomstę do nieba,ale nie ublizaj tym,a raczej ni miej pretensji do sci,sr,swd,bo sjz tez rozjeżdża drogi sąsiednich miast,bo tam pracują…pozdrawiam

  2. I po co dłużej utrzymywać tych nierobów na które musi płacić całe społeczeństwo. A związkowcy wciskają im pierdoły a oni wierzą.

  3. Pokaż mi tych mądrych?!!! Mam do czynienia z nimi i ten po zawodówce wie czasem więcej niż ten po studiach zaocznych za kasę daleko im do osób ci żeby zjedli w górnictwie i już nie mówię że są nierobami a zjechać to każdy potrafi tak samo ja w tych biurach kopalnianych pożal się boże jacy tam siedzą. Nie wszyscy ale dużo takich jest

 3. A gdzie ja znajdę inną pracę skoro nigdy dołu nie widziałem i nie mam pojęcia o żadnej robocie? Jedynie co potrafię to ciuchy nosić dozorowi do prania i wódkę żeby się chłopaki nie odwodnili i to za marne 5 tys zł miesięcznie. Jak żyć panie premierze?

 4. W latach 80., nie majac jakichkolwiek kwalifikacji i wyksztalcenia,
  mozna bylo rownie duzo zarobic przy wyladunku wagonow.

  Nie sadze, by duzo sie do tej pory zmienilo.

 5. Ja bym im dał takie same zarobki…zaczął bym od minimum 10cio letniego zakazu jakiejkolwiek pracy emerytom górniczym…

 6. Nie martwcie się, z Ukrainy czy z Zanzibaru płynie do nas połowę tańszy węgiel, więc nikt po was nie będzie płakał.

  1. Zamnką sklepy, szkoły przedszkola, szpital itd. To koniec , nie ma z czego się śmiać.Ludzie wyjadą do innych miast, też nie będziemy za Wami płakać.

 7. Ludzie nie ma co się cerę gorlickie z nimi. Jak ludzi zwalniają z innych zakładów to nikt się nimi nie przejmuje. Dosyć świętych krów. Nie podoba się to niech idzie na bezrobotne

 8. Myślę że dla większości górników perspektywa 8-godzinnej pracy nawet za takie same pieniądze jest nie do przyjęcia.

  1. Górnik w realnym życiu i innej rzeczywistości pracy w innym zakładzie to wysiada bo nauczony pracować 4 g a pensje brać za 8. Kiedys takiego miałem co dostał odprawę i zaczął dorabiac u mnie na zakładzie to nieborok nie podoła pracy uczciwej więc się szybko zwolnił. Oni nie mają pojęcia jak ludzie w innych zawodach pracują czy to taki hutnik, budowlaniec czy rybak, który ma bardzo ciezki zawód. Ludzi jak zwalniają z innych zakładów to nikt się nie pyta ich co bedą robić. W dupach się przewrac górnikom i wstyd za takich iu ich żądania

   1. Nie wkładaj wszystkich do jednego wora. Wielu górników wczesniej pracowało w innych zawodach. Np. Ja. Na budowie , na wysokosciach, dekarz, handel, kierowca zawodowy. Pracowałem po 8 10 12 godzin 😉 nic nie może się równać z warunkami jakie są na dole, podejrzewam ze po 30 minutach byś chciał do mamusi. Pozdrawiam

    1. Nie rozśmieszaj innych. Byłem górnikiem przez lata jesteśmy na emeryturze i powiem uczciwie tak że ciężko mają na przodku reszta to lajcik a wielu udaje że pracuje

   2. Mądryś jak po 4 pierwszych kasach podstawówki. Godziny piszemy “h” a nie jak ty”g” A co do hutnika. To może nie wiesz ale hutnik ten pierwszy przy wielkim piecu dziennie na zmianie łącznie jest około 15 minut z tym że każdorazowe podejście pod piec wynosi raptem do 45 sekund! A reszta w większości to roboty polegające na obsłudze elektrycznych sterowań w kabinach klimatyzowanych.

 9. To nie jest tak łatwo zamknąć kopalnie, nie ma alternatywy na dzień dzisiejszy. Nigdzie nie ma takich zarobków jak na “dole”

  1. Dżordż Lowerboj

   Ja to nie ma?

   A kto broni startować na stanowisko prezesa, dyrektora, kierownika?

   Aaa, zapomniałem. Do tego należy mieć przecież wykształcenie, że o zwykłym obyciu już nawet nie będę wspominał.

   1. Ja tu czegoś nie rozumie przecież ty napewno jesteś jakimś co najmniej dyrektorem (przy twoim wykształceniu to pewnie i tak minimum )Wiec skąd w tobie tyle agresji i jadu.Ludzie którzy są zadowoleni ze swojego życia a tym bardziej pracy nie zajmują się takimi rzeczami bo i po co . Moje pytanie jak to możliwe ze pan dyrektor czy prezes ma czas na wypisywanie takich rzeczy . Może po prostu jeszcze nikt nie wymyślił takiej pracy , żebyś mógł wykorzystać swoje wykształcenie .

  1. Niech pracują za najniższą krajową i zobaczą wreszcie jak się żyje w realu ,a nie w fantastycznym kokonie. Kopalnie na minusie a oni mieli wszystko. Ryle do roboty.

  2. OZE jak sama nazwa wskazuje nie przestanie działać. Wiatr zawsze wieje, słońce świeci, woda płynie. A węgiel się skończy.

  1. Tak ale stal nie z rudy a ze złomu.
   Ludzie czemu na chemii i fizyce spaliście? A teraz macie pusta lukę w tym czymś pomiędzy uszami a oczami.

 10. Ale co to za bzdura? Przecież póki są huty, elektrownie węglowe itp. górnicy w naszej spółce są i będą potrzebni. Po co ta propaganda ? Już biedroń chciał przebranżowić górników i zatrudnić ich do -uwaga… ociepleń budynków . Tak jakby obecnie nie miał kto tego robić.. Może wzięli by do tego emerytów pracujących na dole? Nie? Bo która normalna firma zatrudni emeryta?

  1. Edek .
   Komentarze mądrych głów ,czyżby nagonka na kopalnie i górników ,przyjdą takie czasy że po malu pozamykają kopalnie ,i wasze komentarze nie będą potrzebne ,zazdrościsz tych marnych zarobków ,trzeba było się nie szlajac tylko przyjąć się na kopalnie i zasuwać tak jak inni ludzie ,ryć pod ziemią jak kret ! Widocznie nie pasowało ci bo bałeś się że stracisz zdrowie lub życie ,wstyd że ktoś wyraża swoją opinię o ciężkiej pracy tych ludzi .Moja rada założyć sobie na swoje ryje czerwone opaski i milczeć ,tak wczoraj zrobił Biedroń w Brukseli i koniec tematu .

  2. Jestescie smieszni zawistnicy. Zazdroscicie gornikom ze zarabiaja po 4-5-6 czy nawet 7tys tylko ze to sa zarobki z 6-7 dniówkami wekendowymi i roznego rodzaju premiami za nadgodziny itd. Kopalnie jako przedsiebiorstwa państwowe jako jedne z ostatnich płaca jeszcze uczciwie za wekendy 100% wiecej niz normalnie i dzieki temu zarobki sa tak duze w porównaniu do innych. Przecietny sigowiec zarobi z premiami max 3000-3500 za codzienna prace (wiem bo nim bylem) wiec nie wiem czy to tak duzo. Prywaciarze by chcieli zeby gornicy przychodzili do nich robic za 2-3tys i to najlepiej po 10-12godzin i dziwi ich ze ktos moze sie nie zgodzic na taki zarobek. Gdyby uczciwie prywaciarze placili to mlodzi by sie nie pchali do górnictwa tylko robili u nich. A jak posłucham na dole ludzi to wiekszosc mlodych robila wczesniej po kilka lat u prywaciarzy i tylko garba by sie dorobili i zero perspektyw. Sam pracowalem 7lat w roznych zawodach przed kopalnia, ukonczylem technikum i studia i musialem isc do pracy fizycznej bo w prywatnych firemkach nie zarobisz na utrzymanie rodziny, wiec juz nie cwaniakujcie ze gornicy sa bez wykształcenia bo na samym moim oddziele na 100 ludzi to 20 jest po studiach, 80ma srednie, a tylko 20% zawodowe i to sa mechanicy,budowlancy,elektrycy,piekarze itd. A ludzie z zewnatrz to mysla ze na kopalniach to dalej z podstawowym przyjmuja i ze jestescie madrzejsi bo macie Lo?

   1. Sam pracowałem na dole i wiem z czym to się je, nie neguję tego. Ale skończcie z tym wylewaniem jadu. Zobaczcie, portal jakby specjalnie puszcza jakieś info związane z górnictwem, żebyśmy kłócili się. Z drugiej strony te komentarze pokazują bardzo duży podział między mieszkańcami Jastrzębia i niestety wina jest po obu stronach, jeśli chodzi o pokazywanie, kto jest “mądrzejszy”. Aha, skoro na 100 osób, 20 jest po studiach, 80 ma wykształcenie średnie, to skąd te 20% po zawodówce, Panie studencie?

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
Poprzedni
Następny