Pracujący w sklepach z wyższymi pensjami?

Organizacje związkowe NSZZ „Solidarność” działające w dużych sieciach handlowych zwróciły się do pracodawców o przyznanie pracownikom „dodatku covidowego”. Związkowcy wskazują, że pracownicy handlu są nawet pięciokrotnie bardziej narażeni na zakażenie koronawirusem niż inne grupy zawodowe, a ich warunki pracy w dobie pandemii uległy znacznemu pogorszeniu.

Czy pracownicy sklepów powinni otrzymywać “dodatek covidowy”?

„U nas, jeśli mówi się o handlu w dobie pandemii, to tylko w kontekście zysków i strat sieci handlowych. Pracownikami nikt się nie przejmuje, a to oni są na pierwszej linii frontu. Od wiosny pracują w ciągłym stresie i strachu o zdrowie swoje oraz swoich rodzin. Za pracę w tych ekstremalnie trudnych warunkach należy im się dodatkowe wynagrodzenie” – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Zdaniem związkowców także regulacje prawne dotyczące zasad bezpieczeństwa w handlu pozostawiają wiele do życzenia. Dodatkowo działania rządzących w tym zakresie często trudno logicznie uzasadnić.

„Od wielu miesięcy nie możemy się doprosić o wprowadzenie jednolitych reguł sanitarnych w sklepach. Chodzi na przykład o obowiązek instalowania ekranów z pleksi o odpowiednich parametrach przy kasach, mierzenie temperatury klientom przed wejściem do sklepu czy wprowadzenie dodatkowych przerw dla pracowników na umycie i dezynfekcję rąk. Zamiast tego rząd przywrócił ‘godziny dla seniorów’, które nie sprawdziły się na wiosnę. Zamknął też butiki w galeriach handlowych, czyli sklepy, w których stosunkowo łatwo jest utrzymać reżim sanitarny” – wylicza przewodniczący Alfred Bujara. (źródło: NSZZ „Solidarność” Region Śląsko-Dąbrowski)

  1. Masakra. Zadnych podwyzek. Jak praca nie odpowiada to zmienic prace. Jakie dodatki covidowe? Moze dodatki na chusteczki aby otrzec lzy?

  2. Ty Wiesiu tlumoku ja mam dwie sąsiadki sklepowe u przechodziły wirusa a co mają w sklepie o tym trąbić. Mają pleksy maseczki i jak mogą to się chronią

  3. TAK!
    Podziwiam te kobiety. Np.w STOKROTCE /Supersam. Miła,uśmiechnięta obsługa.NAJLEPSZA w Jastrzębiu-Zdroju!
    ZDRÓWKA i WSZYSTKIEGO DOBREGO ŻYCZĘ!

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
radiator
Idzie zima. Czy przetrwamy i wystarczy nam pieniędzy?