Premier Morawiecki odwiedzi Jastrzębie

Jak informuje Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, w piątek, 3 września, w Jastrzębiu-Zdroju odbędą się obchody 41. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego oraz powstania NSZZ „Solidarność”. Udział w uroczystościach weźmie premier Mateusz Morawiecki.

fot. J. Żak

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 9.00 mszą świętą w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przy ulicy księdza Jerzego Popiełuszki. Po nabożeństwie uczestnicy obchodów przeniosą się pod pomnik Porozumienia Jastrzębskiego, gdzie przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz reprezentanci krajowych i regionalnych struktur związku złożą wiązanki kwiatów.

Podczas uroczystości pod pomnikiem, które rozpoczną się około godziny 10.45, planowane jest wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego oraz przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy. List prezydenta Andrzeja Dudy odczyta społeczny doradca Prezydenta RP Agnieszka Lenartowicz-Łysik.

Z kolei w najbliższą sobotę i niedzielę, 4-5 września – to już propozycja miasta – pojawi się niepowtarzalna okazja do przejażdżki legendarnym autobusem marki Jelcz, czyli popularnym „ogórkiem”.

Autobus „zawładnie” jastrzębskimi ulicami w godzinach od 12.00 do 18.00. Pasażerowie będą mogli wsiadać i wysiadać z autobusu na przystanku na alei Piłsudskiego (przy McDonald’s). Pierwszym punktem wycieczki będzie kopalnia Zofiówka, dawniej Manifest Lipcowy, miejsce historycznych wydarzeń roku 1980 i 1981 z pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego. Kolejny przystanek to kościół „na górce”, miejsce świątyni dającej wsparcie rodzącej się „Solidarności” z pomnikiem św. Jana Nepomucena, patrona miasta. Finałem przejażdżki będzie łaźnia w byłej kopalni „Moszczenica”, gdzie powstaje nowoczesne muzeum.

Miejsce odjazdu: przystanek al. Piłsudskiego (przy McDonald’s)

Godziny odjazdu: 12:00, 13:20, 14:40, 16:00, 17:20

Na wycieczkę można zapisać się pod numerem telefonu: 692 84 84 28

Przejazdy są darmowe

Zobacz także>>>W te dni sierpniowe

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry