Profesor Buzek w obronie JSW

Jak podaje portal nettg.pl. prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, zabiega w Brukseli o wyłączenie producentów węgla koksowego i koksownictwa spod obowiązku płacenia tymczasowej tak zwanej opłaty solidarnościowej. Podnoszą się głosy, dlaczego Jastrzębską Spółkę Węglową należy traktować inaczej niż na przykład producentów gazu czy ropy naftowej?

fot. JSW

„Ponieważ chodzi o surowiec strategiczny, który od lat utrzymujemy na liście tak zwanych surowców o znaczeniu krytycznym dla Unii” – odpowiada prof. Jerzy Buzek

„Jest on niezbędny technologicznie, i na dzisiaj niezastępowalny, w wytwarzaniu stali, bez której trudno na przykład o rozwój energetyki wiatrowej czy kolei i budowę gospodarki neutralnej dla klimatu. Aż 75 procent tego węgla Unia co roku importuje ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Mozambiku i przede wszystkim – Australii. Jednocześnie tylko 25 procent produkujemy sami. Liderem jest tu Jastrzębska Spółka Węglowa” – wyjaśnia.

Według prof. Jerzego Buzka obciążanie tego akurat sektora dodatkowymi kosztami jest sprzeczne z dotychczasowym sposobem traktowania go jako newralgicznego i szczególnie ważnego.

„I to zwłaszcza, że po pierwsze, przed branżą tą w Unii stoją ogromne wyzwania modernizacyjne i inwestycyjne, związane choćby z redukcją emisji metanu i po drugie, cenę węgla koksowego na poziomie globalnym i tak wyznacza rynek australijski, a nie – nadzwyczajna sytuacja na rynku energii Unii Europejskiej” – dodaje. (źródło: nettg.pl)

 1. To ten co likwidował kopalnie a prezydent z PO. Hanusia nadała mu tytuł honorowego obywatela naszego miasta, ja- bia . No niemożliwe.

 2. Buzek to typowy hipokryta. Teraz to jest strategiczny przemysł, a jak zamykał KWK Moszczenica gdzie mieli uruchamiać pole gołkowickie z węglem na 50 lat to mu nawet powieka nie drgnęła. Niech spada z całą POniemiecką frakcją.

  1. Według Ciebie węgiel energetyczny jest węglem strategicznym 😂 palić można wszystkim a stali nie wytworzyrzysz ze wszystkiego

   1. Ale ekoterroryści mają zamiar wytapiać stal zasilając piece hutnicze pompami ciepła i prądem z elektrowni wodnych.
    Oczywiście broń Boże z paneli, bo one są be.
    Nie jestem przeciwny ochronie środowiska, klimatu, świata, fauny i flory, ale każda przesada jest gorsza od faszyzmu.
    A to już powoli idzie w tę stronę.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry