Radni “bojkotują” obrady

„Kluby Radnych Koalicja Samorządowa i Wspólnota Samorządowa Jastrzębia-Zdroju, opuszczając salę obrad, stanowczo zademonstrowały swój sprzeciw wobec powrotu do praktyk, których świadkiem byliśmy w poprzedniej kadencji” – czytamy w specjalnym oświadczeniu. I faktycznie, wczorajsza, 26 listopada, XIV sesja zwyczajna Rady Miasta zakończyła się dosyć niespodziewanie, bo wyjściem części radnych z sesji. Jaki był tego powód?

fot. www.jastrzebie.pl

Jak możemy przeczytać w piśmie, radni uznali zachowanie Piotra Szeredy, przewodniczącego Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój, za „wielce niedopuszczalne i stanowczo przekraczające granice dobrego smaku”.

„Z nieznanych nam przyczyn przewodniczący Rady Miasta odmówił zdalnego udziału w sesji dwóm naszym radnym, pomimo zgłaszanej przez nich gotowości udziału w obradach. Oboje – Alina Chojecka i Grzegorz Mosoń – objęci są kwarantanną, co nie wyklucza ich z możliwości głosowania. Takie prawo zapewnia im obowiązująca ustawa ‘covidowa’” – dowiadujemy się. Jakby tego było mało, w rozmowie z redakcją radna Alina Chojecka dodała, że kwestia zdalnego uczestnictwa w sesji była wielokrotnie sygnalizowana przewodniczącemu Rady Miasta.

Dzięki lekturze oświadczenia, dowiadujemy się także, że „przewodniczący Rady Miasta, zasłaniając się brakiem sprawozdania na piśmie, próbował nie dopuścić do głosu przedstawicieli Międzygminnego Związku Komunikacyjnego oraz Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej”. „Zachowywał się w sposób arogancki i władczy, zapominając o społecznie przyjętych zasadach dobrego wychowania” – pada w oświadczeniu.

Na ripostę nie trzeba było długo czekać… Dzisiaj, 27 listopada, odbył się specjalny briefing prasowy Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość. Dość powiedzieć, że obecni na spotkaniu uznali, iż wczorajsze wydarzenia były zwykłym wybiegiem, w sytuacji, gdy radni Koalicji Samorządowej i Wspólnoty Samorządowej Jastrzębia-Zdroju utracili większość potrzebną do przegłosowywania uchwał.

Jak przekonywali, w ten sposób radni „uniemożliwili przyjęcie 25 projektów uchwał”, w tym – wielu „czasowych” i istotnych dla funkcjonowania całego miasta. Mowa między innymi o uchwale dotyczącej Jastrzębskiego Budżetu Obywatelskiego (zobacz więcej>>>), podwyżek za śmieci niesegregowane, rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi czy zmian w statucie Rady Miasta, regulujących wydawanie biuletynu samorządowego.

Radny Tadeusz Sławik, powołując się na swoje wieloletnie doświadczenie, podkreślił, że to drugi taki przypadek, kiedy radni opuścili salę obrad, demonstrując całkowity brak odpowiedzialności. Z kolei radny Andrzej Matusiak zarzucił części Rady Miasta „politykierstwo”. Radna Angelika Garus-Kopertowska podkreślała rangę i znaczenie dla miasta uchwały „dedykowanej” osiedlom i sołectwom.

Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój Piotr Szereda odniósł się także do zarzutu, jakoby jego zachowanie w czasie ostatniej sesji miało charakter arogancki, podkreślając, że nie wykraczało poza elementarne i przyjęte ramy, nawet jeśli nie podobało się niektórym miejskim rajcom.

„Wczorajsze zachowanie Koalicji SAMORZĄDOWEJ (o ironio!) nie miało nic wspólnego z postawą cechującą odpowiedzialność i wiarygodność. Koalicja Samorządowa pokazała swoje najgorsze oblicze polityczne, oblicze Platformy Obywatelskiej, a do tego niechlubnego czynu dołączyła Wspólnota Samorządowa” – pada w oświadczeniu przewodniczącego Piotra Szeredy.

Po opuszczeniu sali przez część radnych, obrady trwały nadal, ale z braku quorum zostały przerwane.

Dal zainteresowanych>>>XIV sesja zwyczajna Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój>>>

  1. Powód wyjścia Koalicji prezydent Anny Hetman, Cytat “Piotr Szereda, przewodniczący Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój, podkreśla, że w zamyśle powstanie budżetów obywatelskich miało integrować lokalne społeczności. Tymczasem, jak przekonuje, rekomendowane przez wspomniany zespół ( oraz panią prezydent Annę Hetman dodaję )rozwiązanie stoi w oczywistej opozycji do intencji ustawodawcy. Jego zdaniem wyjściem z „patowej sytuacji” byłby podział środków według zasady: 10% na zadanie ogólnomiejskie, reszta – dla sołectw i osiedli, co zaproponuje swoim kolegom, miejskim rajcom. Nasz rozmówca przypomina także, iż w Radzie Miasta zasiada wielu działaczy osiedlowych czy sołeckich. I ten fakt, jak przypuszcza przewodniczący, powinien rokować pomyślnie na rzecz nowego rozwiązania.” Niestety Platforma Obywatelska miała inne zamiary, ale w związku z wyjściem podczas sesji jednego Radnego tą większość Platforma Obywatelska utraciła. Jedynym POlitycznym wyjściem było zerwanie obrad – czyli opuszczenia sali.

  2. Obrady nie zostały przerwane – błąd. Obrady były prowadzone i zgodnie z ustawą oraz Statutem Sesja została zakończona. W związku z braku kworum Rada nie mogła głosować uchwał.

  3. W Klubie Koalicja Samorządowa jest tylko kilka osób z PO. Reszta startowała w wyborach ze Stowarzyszenia. Proszę nie wkładać wszystkich do jednego worka. W tych dwóch Klubach jest wiele wartościowych osób. Znam osobiście ich zaangażowanie w życie miasta. A najczęściej bywa tak, że ci, którzy nic nie robią, najwięcej hejtuję. To łatwe, ale nic z tego nie wynika.

  4. Znam wielu fantastycznych ludzi, którzy zostali wybrani na obecną kadencję, należą do Koalicji Samorządowej a nie należą do PO. Nie mogli już znieść działań hamulcowych i dogadali się ze Wspólnotą Samorządową aby ratować miasto i jego mieszkańców. To, co wydarzyło się podczas czwartkowej sesji było protestem przeciw działaniom “jedynej słusznej partii”. Są pewne granice!

  5. Zamknąć ich na tej sali i. Niech radzą toalety tam są i woda też a kanapki z domu sobie przyniosą. Trzymać tak długo aż się dogadają a nie za pieniądze podatników będą sobie żarty stroić.

  6. Koko.radni z platformy obywatelskiej zachowują się identycznie jak w polskim sejmie ,góra jest arogancja i chamstwo oni mają pracować dla społeczeństwa a nie pokazywać swoje mądrości ,utrzymują się z pieniędzy podatnika swoje zachowanie i arogancję niech zostawia w swoich domach ,będą następne wybory do samorządu nie wybierać ich niech się nauczą pokory i współpracy z drugim człowiekiem .

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Carte Blanche

Usługi wykończeniowe,
gładzie, malowanie, kafelkowanie
sufity podwieszane, sufity napinane,
panele podłogowe i ścienne,
montaż drzwi i parapetów.
meble na wymiar.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny