Radni zdecydowali: “Teraz będzie tylko drogo…”

„Zgodnie z procedowaną na najbliższej sesji Rady Miasta uchwałą mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju za wywóz śmieci zapłaci 12 zł na miesiąc, jeśli jednak przedsiębiorca odbierający odpady zaświadczy o braku segregacji, właściciel nieruchomości zapłaci 36 zł od mieszkańca” – informował niedawno jastrzębski magistrat.

fot. pixabay

No i słowo, chciałoby się powiedzieć, stało się ciałem… W czasie XV nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, która odbyła się we wtorek, 8 grudnia, radni 14 głosami „za”, 5 „przeciw” i 2 „wstrzymującymi się” przyjęli projekt „uchwały o zmianie uchwały w sprawie ustalenia wysokości stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi”, która wprowadza wspomniane rozwiązanie.

Samo głosowanie poprzedziła dyskusja z udziałem miejskich rajców. Posłuchajmy wybranych wypowiedzi…

„To jeżeli będzie 36 złotych i rodzina 4-osobowa, to się robi poważna kwota. A jak to nam wzrośnie dwukrotnie, to już będzie bardzo poważna kwota. I słyszę od mieszkańców: ‘Ja będę płacił 150 złotych za wywóz śmieci, to ja będę jeszcze cztery pojemniki miał w domu?! W tych małych mieszkaniach?! Ja się będę męczył?! Po co, płacę – wymagam!’ No, tak ludzie nam tłumaczą. W związku z tym zastanowiłbym się nad tą wysokością opłaty, bo ona jest zbyt wysoka, ona nie będzie mobilizująca, ona będzie demobilizująca” – ocenił przewodniczący Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój Piotr Szereda.

„Może się okazać, że podwyższona opłata, nie do maksimum, tylko jednak wypośrodkowana, spowoduje jakąś refleksję wśród mieszkańców, bo wiedzą, że będą mogli więcej płacić przez mieszkańców, którzy nie segregują” – zauważył wiceprezydent Robert Cichowicz.

„W Polsce to, co tanie było, to już się skończyło, teraz będzie tylko drogo” – podsumował radny Józef Kubera.

 1. mieszkaniec ul. turystycznej

  Ludzie obudźcie się!
  System was okrada! Nie dajcie się skłócić!
  Obojętnie czy segregujecie czy nie i wzrośnie ten parapodatek!
  Czas przynieść śmieci pod um.

 2. Tradycyjnie, brak odpowiedzialności mieszkańców “zaowocuje” irracjonalną uchwałą, i po staremu odpowiedzialność zbiorowa uczyni nam, segregującym z życia piekło. A przecież nie potrzeba wiele. Wystarczy opisać worki określonym kodem i sytuacja się rozjaśni drodzy radni, jak zwykle bez pomysłu na rozwiązanie kolejnego problemu w mieście. Dlaczego uczciwi ludzie mają płacić za leni?

  1. Dżordż Lowerboj

   “Wystarczy opisać worki określonym kodem i sytuacja się rozjaśni drodzy radni”

   Wtedy nasi czcigodni radni musieliby złożyć mandaty, ponieważ okazałoby się, że sami uczestniczą w tym haniebnym procederze.

   A tak? Ręka rękę myje.

 3. Tutaj można sprawdzić który radny jak głosował
  https://bip.jastrzebie.pl/artykul/5414/63991/wyniki-glosowan-z-xv-sesji-nadzwyczajnej-z-dnia-8-grudnia-2020-roku
  Wyniki głosowania
  Głosowano w sprawie: Projekt uchwały o zmianie uchwały w sprawie ustalenia
  wysokości stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
  ZA: 14, PRZECIW: 5,WSTRZYMUJĘ SIĘ: 2, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2
  Wyniki imienne:
  ZA (14)
  Alina Chojecka,Franciszek Franek, Józef Kubera, Bolesław Lepczyński, Bernadeta Magiera,Tadeusz Markiewicz, Grzegorz Mosoń,
  Janusz Ogiegło, Ryszard Piechoczek, Jarosław Potępa, Iwona Rosińska, UrszulaSobik, Piotr Szereda, JanuszToborowicz
  PRZECIW (5)
  Angelika Garus-Kopertowska,Łukasz Kasza, Mirosław Kolb, Andrzej Matusiak,TadeuszSławik
  WSTRZYMUJĘ SIĘ (2)
  Michał Urgoł, Stefan Woźniak
  NIEOBECNI (2)
  Szymon Klimczak,Wojciech Marcol

  na BIP można również sprawdzić aktywność naszych Radnych
  https://bip.jastrzebie.pl/interpelacje/5409

 4. Proszę mi powiedzieć czy coś ostatnio w Polsce potaniało?Kiedyś śmieci wywoziła jedna firma i kosztowało to 4 zł,teraz narobiły się mafie Vatowskie i jest drogo.Po co Vat ,aby można było skubać kilkakrotnie mieszkańca Polski,wystarczyłby jeden podatek i po sprawie.Ale ktoś na tym musi sie nachapać ,przecież smieci walą do Polski drzwiami i oknami z zagranicy bo się opłaca,a nas się skubie.Ustawa śmieciowała jest zwykłym bublem i jest napisana pod dyktando( kogo to juz zostawiam Państwu do domysłu).I bedem z uporem maniaka powtarzał że W Polsce skończyło się ,,tanio” to widać w sklepach zwłaszcza mięsnych,a rolnicy protestuja mówiąc że cena mięsa wieprzowego spadła z 6-7 zł. do 3 zł.a czy w sklepach potaniało?

  1. Ale unia daje… tak “mówio” w przkaziorach eksperty i autorytety.
   Chyba pora podejść pod um i zrobić kilku (bez)radnym, jak to się mówi, z d… jesień średniowiecza…

  2. Koko.sa ludzie co segregują śmieci i są ludzie co im się nie chce nawet swoich śmieci wrzucić do pojemnika tylko zostawiają pod wejściem do śmietników ,dlaczego ja mam płacić za leni ,ja segreguje śmieci ,w szafce mam 4 worki i do każdego wkładam posortowane śmieci ,będzie apel sąsiad sąsiada będzie pilnował bo nikt nie będzie chciał płacić takie wysokie opłaty ,wodociągi w spółdzielni mieszkaniowej NOWA kasują co kwartał niedobór wody z głównego licznika ,płacimy za ludzi co mają zadłużone mieszkanie ,za podwyżkami głosowali radni z PO co w radzie miasta siedzą już kilkanaście lat takich ludzi żeście wybrali to są koledzy i koleżanki Rafcia Czaskowskiego idą równo ,żeby uprzykrzyć ludziom życie ,nic dla mieszkańców ,przyjdzie wiosna będzie się robiło plaże z piasku i z paneli ławeczki ,sztuczne kwiatuszki na przystankach .

 5. Mieszkam na bloku ( GSM ) segreguje śmieci mam 5 koszy pod zlewem. Inie zgadzam się z tym iż mam płacić 36zł. Widziałam że sprzątaczka wrzuca śmieci typu kartony i plastiki do kosza mieszanego bo jeśli tego nie zrobi to dostanie po pensji.

  1. Sprzątaczka wrzuca kartony i plastiki te które nie mieszczą się do pojemników na takie odpady ze śmiesznie małymi otworami a które to powinni pociąć przed wrzuceniem do nich lokatorzy i teraz leżą koło śmietników a sprzątaczka musi zrobić wokół nich porządek więc wrzuca do kosza mieszanego bo nie będzie z nożyczkami tego ciąć za lokatorów.Rozmawiałem z panią sprzątaczką na ten temat stąd ta informacja.

 6. To macie tak zwaną odpowiedzialność zbiorową. Pilnujcie tych co nie segregują i ich napiętnujcie innej rady nie ma.

  do GOŚĆ 9 GRUDNIA 2020 AT 16:27
  Byś choć trochę wiedział to byś wiedział że niesegregowane lecą razem ze zmieszanymi i pozostałymi.

  Mała ciekawostka i może by to portal wytłumaczył bo radni stwierdzili że to nie ich obowiązek tylko firmy na wysypisku.
  A mianowicie. U nas na wiosce zwanej Jastrzębiem do worków ŻÓŁTYCH leci plastik i metal a do worków ZIELONYCH szkło. W kilku okolicznych gminach jest następująco ŻÓŁTE plastik (sam) i ZIELONE szkło z metalem. A wszystko to ląduje na jednej linii razem na śmietnisku Dębina. Może by tak ujednolicić i mieć tylko wory na papier i na resztę czyli szkło, metal i plastik skoro to razem jest i tak na końcu?

  1. Tylko że często z tych chałp przywoża śmieci pod śmietniki na osiedlu raz jednego zobaczyłem z okna a był to kolega z pracy kiedy w pracy mu zwróciłem uwagę to łgał w żywe oczy że nie chamstwo i słoma z butów wystaje ale dom za kredyt wybudowany

 7. To że masz małe mieszkanie to jest twój wybór, trzeba było się budować a niejeżdzić na wczasy. Co to są za ludzie co nie umieją segregować śmieci.

  1. Normalni. Głąby dają się wodzić za nos lewackiej władzy. Choćby nie wiadomo co robić i tak podniosą opłaty, parchy prounijne. Zrozumcie to wreszcie matołki sprzed ekranów tv…

  1. Ok. To powinno być normalne. Ale te 36zł to nie jest ich ostatnie słowo. Trzeba coś zrobić aby parchy, wybrane przez głąbów, bali się tak okradać w biały dzień mieszkańców.

 8. Świeże Powietrze

  A kiedy zabierzecie się za tych co palą kopciuchami to oni zagrażają mieszkańcom paląc nie segregowanymi śmieciami to wy uchwaliliście uchwałę ANTYSMOGOWĄ. Radni do dzieła .

  1. Zacznij dobrowolnie płacić na fundusz ochrony środowiska. Przecież produkujesz co2! Jesteś wyjątkowo nie eko. Trzeba coś z tym zrobić… ograniczyć?
   Kiedy lewusy zaczniecie używać mózgu???

 9. Dlaczego nie podajecie który radny /nazwisko./ był za podwyżką a który przeciw ,aby w przyszłości wiedzieć jak wybierać do RM.

 10. Mieszkam na domu segreguję śmieci mój sąsiad nie segreguje bo twierdzi że go stać ok ale śmieszy mnie to że przyjeżdża jedna śmieciara i zabiera segregowane i nie segregowane to proszę odpowiedzieć jak będą to sprawdzać i udowadniać skoro ja przy odbiorze nie jestem a nasze ķubły stoją obok siebie bo nie mamy innej możliwości postawienia kubła

 11. Wysokie opłaty – skutek odwrotny! Skoro mam płacić (dużo) to i wymagam. Niech sobie sami segregują, płacę przecież za to! Ile można podnosić opłaty? Ile to będzie kosztować jak nasz gród zostanie zasypany niesegregowanymi śmieciami?

 12. Pocałuja w toopę wójta

  44 mieszkania w każdej klatce , w bloku 10-cio piętrowym 8-mio klatkowym ,średnio 3 osoby w mieszkaniu co daje ponad 1056 osób które mogą wyrzucać śmieciu i niech z tego tylko dziesięć rodzin nie segreguje i te rodziny zawarzą na podwyższeniu opłat pozostałym ponad 1000 osób. Te złodziejskie uchwały sprzyjące złodziejskim firmom które mają płacone za segregację śmieci to sobie niech wsadzą w toopę. Pierwsza podwyżka i nie tylko że w ogóle przestanę cokolwiek segregować ale i nawet będę się wypróżniał i zanosił do kontenerów na śmieci.

  1. Nikt ani żadne prawo nie daje prawa karać za grzechy innych. Rozumiem, że teraz każdy dostanie worki na śmieci z kodem i będzie oceniany indywidualnie. Jeśli nie to będzie absolutne bezprawie i radni powinni o tym wiedzieć.

   1. I tak powinno być, worki z indywidualnym kodem, aby wiadomo było kto pomimo wcześniejszej deklaracji nie posegregował swoich śmieci i kogo obciążyć dodatkowymi kosztami.

  2. POCAŁUJA W TOOPĘ WÓJTA

   Przy 1056 mieszkańcach takiego jednego bloku daję kwotę średnio 12 672 zł miesięcznie !! (słownie: dwanaście tysięcy sześćset siedemniesiąt dwa złote miesięcznie) a to jest tylko z jednego bloku a ile ich jest takich dużych i troche mniejszych w Jastrzębiu ? Około mnóstwo , i jeszcze złodziejskim firmom ciągle mało, a te imbecyle uchwalają sprzyjające złodziejom ustawy. Cała ta wasza bezradna rada z paroma wyjątkami nadaje się jedynie do …….. sortowni śmieci…. jako surowiec.

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Badania prenatalne

Badania Prenatalne NFZ.
Wyliczenie ryzyka możliwości
wystąpienia chorób genetycznych,
wykluczenie wad rozwojowych płodu,
potwierdzenie dobrostanu płodu.

Czytaj więcej »

Skup aut

Skup, złomowanie samochodów.
Gotówka i umowa od ręki.
Dojazd do klienta.
Wieloletnie doświadczenie i profesjonalizm.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny