“Ratunku! Partner zabrał mi kota!”

Nie dzwoń na numer alarmowy 112 w celu: sprawdzenia, czy numer alarmowy 112 działa, poinformowania, że nie jest potrzebna pomoc, uzyskania informacji o rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej, wezwania taksówki, zamówienia pizzy, podania kodu pin lub puk do telefonu, uzyskania porady (w tym porady prawnej) lub konsultacji. Nie należy ponadto dzwonić na numer 112 „dla zabawy” ani po to, by zgłosić fikcyjne zdarzenie.

fot. pixabay

Od 2017 roku rozpoczęło się stopniowe przełączanie numeru alarmowego policji do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W efekcie dzwoniąc na numer 997, dodzwonimy się do operatora centrum, tego samego, które obsługuje numer 112. Województwo Śląskie jest pierwszym w kraju regionem, w którym przeprowadzona została taka operacja.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego funkcjonuje jako część Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Operatorzy centrum odbierają połączenia na numer 112. Śląskie centrum jest jednym z największych w kraju – maksymalnie może ono uruchomić 36 stanowisk operatorskich, a rocznie przyjmowanych jest prawie 1,6 miliona połączeń.

Województwo Śląskie zostało wytypowane do wdrożenia pilotażowego programu, w ramach którego do operatorów centrum trafiać będą również połączenia na numer 997. Rozwiązanie takie przyniesie kilka korzyści: dostępnych będzie więcej linii, na które będzie można się dodzwonić, centrum jest połączone z innymi na terenie kraju, co w razie awarii lub przeciążenia powoduje przekierowanie połączenia do innego centrum. Nieocenione będą także korzyści dla policji.

Największą z nich będzie odciążenie służb dyżurnych, które nie będą już musiały odbierać połączeń alarmowych, szczególnie tych, które są tak zwanymi zgłoszeniami fałszywymi czy też niezwiązanymi z jakimkolwiek zagrożeniem. Teraz dyżurny będzie otrzymywał od operatora wstępnie zweryfikowaną informację w formie elektronicznej formatki i podejmie decyzję o dalszych działaniach. Spowoduje to odciążenie policjantów od odbierania setek telefonów, które w znacznej części nie wymagają interwencji policji, jednak blokują linię i zajmują czas policjantów.

Jakiś czas temu starszy aspirant Robert Szablicki przeprowadził w jastrzębskiej bibliotece pouczającą pogadankę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Prelekcje były także idealną okazją do tego, aby przestrzec dzieci przed niebezpieczeństwami, jakie czyhają na nie w drodze do i ze szkoły. Podczas spotkania poruszono również kwestie właściwego korzystania z numeru alarmowego 112.

Tymczasem na przykładzie dwójki mieszkańców Jastrzębia-Zdroju można zaryzykować stwierdzenie, że pomimo wielu apeli, nadal nie wszyscy wiedzą, do czego służy telefon alarmowy.

Pierwsza z interwencji miała miejsce na ulicy Jasnej. Stróże prawa otrzymali informację o awanturze domowej, w trakcie której matka zgłaszającego miała być agresywna. Okazało się, że mężczyzna był pod wyraźnym wpływem alkoholu i zadzwonił na numer alarmowy dla zabawy. Swoim zgłoszeniem przysporzył sobie jednak prawdziwych problemów, bowiem w związku z bezpodstawną interwencją, policjanci skierowali do sądu wniosek o jego ukaranie. Za popełnione wykroczenie grozi mu wysoka grzywna.

Kilka dni później policjanci udali się do jednego z mieszkań przy ulicy Pszczyńskiej. Tym razem partner zgłaszającej miał zabrać jej… kota. Na miejscu okazało się, że w mieszkaniu była cisza, spokój i nikt nie otwierał drzwi. Oficer dyżurny próbował skontaktować się ze zgłaszającą, ta jednak postanowiła nie odbierać telefonu. Teraz jastrzębianka nie pozostanie bezkarna.

„Niepotrzebne zaangażowanie policji, pogotowia czy innych służb jest wykroczeniem. Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych, pamiętajmy o tym, że blokując telefon alarmowy, uniemożliwiamy połączenie osobie, która naprawdę potrzebuje pomocy. Zaangażowanie tych służb do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą one być w miejscu, gdzie pomoc jest potrzebna” – czytamy na stronie KMP w Jastrzębiu-Zdroju.

A teraz garść podstawowych informacji i wskazówek. Na numer alarmowy 112 dzwoń, gdy: jesteś świadkiem lub ofiarą przestępstwa, potrzebujesz pomocy medycznej albo gdy ktoś inny jej potrzebuje, zauważysz wypadek, pożar, katastrofę lub inne zagrożenie osób oraz mienia, dochodzi do zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Nie dzwoń na numer alarmowy 112 w celu: sprawdzenia, czy numer alarmowy 112 działa, poinformowania, że nie jest potrzebna pomoc, uzyskania informacji o rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej, wezwania taksówki, zamówienia pizzy, podania kodu pin lub puk do telefonu, uzyskania porady (w tym porady prawnej) lub konsultacji. Nie należy ponadto dzwonić na numer 112 „dla zabawy” ani po to, by zgłosić fikcyjne zdarzenie.

Jak postępować, dzwoniąc na numer alarmowy 112? Poczekaj na zgłoszenie się operatora, podaj dokładne miejsce, w którym potrzebna jest pomoc: miejscowość, ulicę, numer domu i mieszkania, charakterystyczne punkty, powiedz co się stało, odpowiadaj na pytania operatora, wykonuj polecenia operatora, nie rozłączaj się, zadzwoń ponownie na numer 112, jeśli sytuacja ulegnie zmianie.

 1. Największą z nich będzie odciążenie służb dyżurnych, które nie będą już musiały odbierać połączeń alarmowych, szczególnie tych, które są tak zwanymi zgłoszeniami fałszywymi czy też niezwiązanymi z jakimkolwiek zagrożeniem. Teraz dyżurny będzie otrzymywał od operatora wstępnie zweryfikowaną informację w formie elektronicznej formatki i podejmie decyzję o dalszych działaniach. Spowoduje to odciążenie policjantów od odbierania setek telefonów, które w znacznej części nie wymagają interwencji policji, jednak blokują linię i zajmują czas policjantów.
  Sami sobie przeczycie. Miało to odciążyć a i tak dyżurny dostaje tą samą informację w formie elektronicznej. Skoro bzdura to po co ja dostaje. a skoro i tak dostaje to może lepiej żeby sam odbierał i weryfikował?

 2. W zyciu nie zwiazalbym sie z kobieta, ktora w mieszkaniu chce trzymac zwierzeta. Tym bardziej takie brudne i smierdzace jak koty. Kiedys ludzie mieszkali ze zwierzetami w domu ale to byla wies. Trzymanie zwierzat w mieszkaniach to nie milosc do zwierzat, tylko egoizm i tortura dla zwierzakow.

  1. Zoya skorpionica

   do Pan dlatego żadna, która ma zwierzęta nie będzie ciebie trzymać w domu. Ta wypowiedź świadczy jakim jesteś zwykłym dupkiem a dupków miejsce jest za drzwiami moimi. Ludzie są bardziej śmierdzący niż zwierzęta a tobie miłośc raczej nie jest pisana a szczególnie u miłośniczek zwierząt. Ostatnim czasy właśnie spakował walizy jeden niby tolerował zwierzaka ale ja już go dłużej nie tolerowałam . Zwierzęta są cudowne bardziej od ludzi czasem.

 3. do Zoya takie dzidy jak ty to bym za drzwi wywalił a zwierzaka razem z sobą byś zabrała. masz czym się chwalić że faceta wywaliłaś

 4. Gdyby facet zabrał by mi zwierzaka lub żle traktował, to bym na zbity pysk wyrzuciła. Zresztą bez tego jednego na zbity pysk wyrzuciłam.

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
Poprzedni
Następny