Samorządowcy o kolei

W środę, 4 sierpnia, odbyło się spotkanie samorządowców dotyczące kolei szybkich prędkości i połączeń z nią okolicznych miejscowości – szczególnie Jastrzębia-Zdroju i Wodzisławia Śląskiego. Spotkanie zostało zorganizowane przez posła Grzegorza Matusiaka. Wzięli w nim udział między innymi prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca, wiceprezydent Jastrzębia-Zdroju Roman Foksowicz, przedstawiciel Centralnego Portu Komunikacyjnego na województwo śląskie, a także reprezentanci okolicznych gmin.

Na początku jastrzębski parlamentarzysta podkreślił wagę tych połączeń dla całego regionu. Z kolei radny Tadeusz Sławik przypomniał wieloletnie starania o reaktywację kolei w naszym mieście.

Następnie głos zabrali uczestnicy spotkania, zgadzając się, że znaczenie tej inwestycji jest kluczowe, jednocześnie wskazując na uciążliwości z nią związane. Mowa chociażby o konieczności przesiedlenia wielu mieszkańców czy kłopotliwym sąsiedztwie kolei szybkich prędkości. Jednak podkreślono, że korzyści związane z powstaniem nowoczesnego połączenia kolejowego znacznie przewyższają utrudnienia. Rzecz w tym, żeby te ostatnie zredukować do minimum. Zauważono także, że nasz region to spore wyzwanie dla budowniczych kolei, głównie z powodu pól wydobywczych i gęstego zaludnienia.

Ostatecznie dyskutanci wyrazili zadowolenie z faktu, że w czasie spotkania wybrzmiał głos przedstawicieli okolicznych gmin.

  1. Dokładnie! Kto korzystał z kolei? W latach komuny (60-80), do Cieszyna głównie młodzież do Technikum M-E, do Rybnickiego Technikum M-E i liceów uczniowie jeździli autobusami. Później w J-biu pojawiły się szkoły i ta ilość uległa zmniejszeniu. Do Katowic jechali podróżni jedynie jako dojazd na dworzec skomunikowany z całą Polską, bo z Jastrzębia tylko Wodzisław, Cieszyn, Katowice (i to połowa kursów z przesiadką w Orzeszu). O 4 rano był swego czasu 1 kurs bezpośredni do Gliwic, wiem, bo jeździłem 😉 . Do Rybnika nie opłacało się jechać koleją, bo autobusem do Rybnika było 40 minut, a pociągiem blisko 2 godziny. To samo do Wodzisławia. Oczywiście część ludzi jechała na targ do Wodzisławia i wracali wyładowani… Dzisiaj kupisz rzęcha za „pińcet zeta” i (jak dokończą remontować drogi) w Wodzisławiu jesteś za 10 minut, w Rybniku za 25 minut, Żory 10-15 minut, Gliwice 25 minut po A1, Katowice niewiele dłużej. Oczywiście kwestia parkowania w tych dużych miastach, ale jak jedziemy coś załatwić, to czas dojazdu rekompensuje ewentualne płatne parkingi. Miło mieć kolej, ale do tego nie wystarczy polityczny rachunek czy „studium pana p(osła)”. Może szynobusy jak to już dawno mieli bracia Czesi, jeden, dwa wagony z własnym napędem. Wahadła między miastami, ale muszą konkurować czasowo z samochodem…
   Ogólnie jestem sceptycznie nastawiony… Oby to nie był kolejny „Narodowy port komunikacyjny” w J-biu tym razem…

  2. Trudno wyjechać z miasta. np. dostać się do Katowic, Pszczyny itd. Nie każdy ma 2 samochody, kosztowne jest utrzymanie, a do pracy ja i żona do ościennych miast jeździmy.
   To jest dramat. Nie tylko my tak mamy.

 1. Fajna sprawa, ale czy te starsze pokolenie doczeka się tej kolei? od kilkunastu lat tylko obiecywania, i na tym się kończy.

  1. Największym wrogiem jastrzębskiej kolei to są tępi, głupi i prymitywni tubylcy, dający się wodzić za nos fantastycznym wizjom skompromitowanych polityków.

   1. DLACZEGO JESTEŚ TAKI NAPASTLIWY?????Tylko delikatnie chciałam ci przypomnieć,że jesteś gościem na tej ziemi.Przyjechałeś za chlebem, uzyskałeś jakiś statut społeczny, to nie nazywaj nas tępymi prymitywami.Jeszcze dużo musiałbyś się nauczyć od ludzi z tej ziemi.To nasi przodkowie pooddawali swoje dobra aby powstały tu osiedla ,kopalnie aby powstał tu przemysł dla wszystkich Polaków.To była cudowna kraina, ludzie przyjeżdżali tu na wypoczynek aby reperować swoje zdrowie.Były pola, łaki,solanka i cudowni ludzie,pracowici,przyjazni każdemu a ty śmiesz nas nazywać prymitywami.???? Dziwię się temu portalowi ,że godzi się na mowę nienawiści.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry