Senator mediuje w sprawie kolei

Senator Ewa Gawęda włączyła się do dyskusji na temat tras Kolei Dużych Prędkości w naszym regionie, planowanych w ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. O pomoc zwrócili się do niej przedstawiciele gmin Mszana, Godów i Gorzyce. Ich mieszkańcy nie chcą zaakceptować proponowanych tras, które mogłyby być dla nich bardzo uciążliwe.

„Stworzenie sieci dużych prędkości CPK jest bezdyskusyjną koniecznością. Nie może się jednak to odbywać bez uwzględnienia opinii lokalnego środowiska i zminimalizowania koniecznych uciążliwości” – mówi senator Ewa Gawęda

Senator Gawęda zorganizowała spotkanie przedstawicieli samorządów, łącznie z przedstawicielami Jastrzębia-Zdroju i Wodzisławia Śląskiego, podczas którego omówiono szczegóły proponowanych tras i zatwierdzono wspólne stanowisko. Z jej inicjatywy przedstawiciele wspomnianych samorządów spotkali się z wiceministrem Marcinem Horałą, pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, gdzie to stanowisko zaprezentowano. Okazało się, że jest ono nieakceptowalne ze względu na pola wydobywcze spółek węglowych. Niemniej, żadne konkretne decyzje nie zapadły, a pełnomocnik zarządu, dyrektor Rafał Garpiel, zobowiązał się do zorganizowania kolejnego spotkania strony rządowej z tutejszą społecznością – jeszcze tej jesieni.

Ewa Gawęda uważa, że celowe byłoby wcześniejsze spotkanie samorządów lokalnych z przedstawicielami spółek górniczych – JSW, PGG i SRK – wymiana poglądów. a może też próba opracowania wspólnego stanowiska, które byłoby przedstawione stronie rządowej ze znacznie większą mocą przebicia. Zamierza poczynić starania, żeby do takiego spotkania i porozumienia doszło w najbliższym czasie.

„Stworzenie sieci dużych prędkości CPK jest bezdyskusyjną koniecznością. Nie może się jednak to odbywać bez uwzględnienia opinii lokalnego środowiska i zminimalizowania koniecznych uciążliwości. Ta sieć ma być szansą również dla tego regionu, a nie tylko problemami i wyrzeczeniami. Będę usilnie zabiegać, żeby sprawy naszego regionu były poważnie rozważane i uwzględniane” – mówi senator Ewa Gawęda. (materiał sponsorowany)

Badania prenatalne

Badania Prenatalne NFZ.
Wyliczenie ryzyka możliwości
wystąpienia chorób genetycznych,
wykluczenie wad rozwojowych płodu,
potwierdzenie dobrostanu płodu.

Czytaj więcej »

Skup aut

Skup, złomowanie samochodów.
Gotówka i umowa od ręki.
Dojazd do klienta.
Wieloletnie doświadczenie i profesjonalizm.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny