Sołectwa i osiedla biedniejsze o połowę?

Jak udało nam się ustalić, Rada Sołecka jednego ze sołectw w Jastrzębiu-Zdroju wyraziła swój stanowczy sprzeciw wobec „próby zmniejszenia budżetów obywatelskich – z 100% na 50%”. „Czy faktycznie planuje się zmniejszenie kwoty przeznaczonej w ramach budżetu obywatelskiego dla jastrzębskich sołectw (i osiedli)? I to o połowę? A jeśli tak, to jakie przesłanki stoją za podobną decyzją?” – z tymi pytaniami zwróciliśmy się do jastrzębskiego magistratu. Co usłyszeliśmy?

fot. UM Jastrzębie-Zdrój

„W żadnym wypadku miasto nie zmniejsza kwoty przeznaczonej na budżet obywatelski (…) Interpretowanie wprowadzonych zmian jako próba ograniczenia możliwości finansowych sołectw i osiedli jest daleko idącą nadinterpretacją” – słyszymy w magistracie.

Jednocześnie, jak zauważają magistraccy urzędnicy, nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym wprowadza konieczność realizacji w ramach budżetu obywatelskiego zadania o charakterze ogólnomiejskim. I to w ramach puli pieniędzy, która do tej pory była w całości przeznaczona dla jednostek organizacyjnych miasta, czyli sołectw oraz osiedli.

„W związku z koniecznością podziału przeznaczonych na BOB-y środków, prezydent powołała zespół składający się z radnych, przedstawicieli jednostek pomocniczych oraz pracowników magistratu. Po prawie dwóch miesiącach konsultacji, zespół podjął decyzję, że kwotę przeznaczoną na realizację zadań z budżetu obywatelskiego należy podzielić po połowie: 50% na zadanie ogólnomiejskie oraz 50% na sołectwa i osiedla. I takie rozwiązanie było przez zespół rekomendowane Radzie Miasta, która ostatecznie podejmie decyzję w tej sprawie” – dowiadujemy się.

Piotr Szereda, przewodniczący Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój, podkreśla, że w zamyśle powstanie budżetów obywatelskich miało integrować lokalne społeczności. Tymczasem, jak przekonuje, rekomendowane przez wspomniany zespół rozwiązanie stoi w oczywistej opozycji do intencji ustawodawcy. Jego zdaniem wyjściem z „patowej sytuacji” byłby podział środków według zasady: 10% na zadanie ogólnomiejskie, reszta – dla sołectw i osiedli, co zaproponuje swoim kolegom, miejskim rajcom. Nasz rozmówca przypomina także, iż w Radzie Miasta zasiada wielu działaczy osiedlowych czy sołeckich. I ten fakt, jak przypuszcza przewodniczący, powinien rokować pomyślnie na rzecz nowego rozwiązania.

Czy faktycznie tak się stanie?

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Badania prenatalne

Badania Prenatalne NFZ.
Wyliczenie ryzyka możliwości
wystąpienia chorób genetycznych,
wykluczenie wad rozwojowych płodu,
potwierdzenie dobrostanu płodu.

Czytaj więcej »

Skup aut

Skup, złomowanie samochodów.
Gotówka i umowa od ręki.
Dojazd do klienta.
Wieloletnie doświadczenie i profesjonalizm.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny