Spalanie w domowym piecu skraca życie?

fot. pixabay

„Nasza fundacja od lat wskazuje na szkodliwe dla Polek i Polaków skutki spalania węgla. Podczas gdy emisje dwutlenku węgla z elektrowni takich jak Bełchatów pogłębiają kryzys klimatyczny, to spalanie węgla w gospodarstwach domowych ma zgubne konsekwencje dla naszego zdrowia. Emisje pyłów zawieszonych i benzoapirenu, które powstają podczas spalania węgla w domowych piecach, powodują liczne choroby, a także, co potwierdził raport Europejskiej Agencji Środowiska z 2020 roku, przedwczesne zgony” – tłumaczy radczyni prawna Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi Kamila Drzewicka, której słowa cytuje portal interia,pl.

ClientEarth przypomina także, że „ekogroszek” to przeznaczony dla gospodarstw domowych węgiel o niskiej gramaturze, którego popularność w ostatnich latach stale rośnie. Zgodnie z szacunkami organizacji w Polsce z tego paliwa może korzystać nawet 30 procent gospodarstw domowych.

Jak dodają ekolodzy, „ekogroszek” jest reklamowany przez wielu producentów i sprzedawców w sposób, który może sugerować, że jest to paliwo przyjazne dla środowiska. W efekcie kupujący mogą odnosić mylne wrażenie, iż kupują produkt, który nie powoduje zanieczyszczenia powietrza. (źródło: www.interia.pl)

  1. Przecież wiadomym jest że tylko ludzie którzy mieszkają w domach wytwarzają CO2 .Oczywiscie zdaniem tych którzy mieszkają w bloku. Nie rozumie czy to zazdrość przez nich przemawia czy co.Czasami hak jestem u znajomych to niestety widzę jak jest pełno aut pod blokami (które pewnie CO2 nie wytwarzają),smród z koszy bo przecież po co segregowac jak sąsiad tego nie robi ,no i koszenie trwa wtedy jest masakra (oczywiście kosiarkami spalinowym ).A po zimie same kupy wszędzie bo zginąć się i sprzątać też ciężko. Żeby było dobrze trzeba zacząć od siebie i nie pisać o innych .Najgorsi są ludzie którzy mówią o bałaganie u kogoś A swojego nie wiedzą albo widzieć nie chcą.

  2. trochę wiedzy co robi zanieczyszczone powietrze:Wiele badań i danych epidemiologicznych wskazuje na to, że istnieje silny związek pomiędzy przebywaniem w środowisku o wysokich stężeniach zanieczyszczeń, a rozwojem procesu uczulenia oraz jego przebiegiem. Rośnie częstość występowania chorób atopowych (alergicznego nieżytu nosa, astmy, atopowego zapalenia skóry), mimo że stężenia alergenów pozostają na podobnym poziomie.

    Alergeny występujące w powietrzu łączą się z zanieczyszczeniami powietrza i wynikając do układu oddechowego nasilają odpowiedź zapalną organizmu. Zanieczyszczenia powietrza stymulują ostrzejszą reakcję układu odpornościowego człowieka, powodując takie objawy jak katar, kaszel, kichanie czy duszność. Zanieczyszczenia powietrza wpływają na zwiększoną umieralność z powodu takich chorób jak POChP czy rak płuca, a także zaostrzają przebieg powyższych oraz astmy czy infekcji dróg oddechowych. Istniej też duże prawdopodobieństwo, że w znacznej mierze przyczyniają się do powstawania tych chorób.Oddychanie powietrzem o wysokich stężeniach pyłu zawieszonego PM2,5 i PM10, tlenków siarki i azotu, jak również ozonu i tlenku węgla wiąże się z takimi jednostkami chorobowymi jak: udar niedokrwienny mózgu, miażdżyca obwodowa, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca czy powikłania zakrzepowo – zatorowe.” I jak tu żyć a że jestm alergikiem to w okresie zimowym bardzo to odczuwam nie idzie nawet okna wieczorem otworzyć bo człowiek się dusi od kaszlu.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry