Stacja Jastrzębie-Zdrój Północ w Mszanej?

„Marcin Horała, Pełnomocnik Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP, odpowiedział na list prezydent Anny Hetman dotyczący Kolei Dużych Prędkości w Jastrzębiu-Zdroju” – informują urzędnicy.

CPK planuje utworzyć stację pasażerską o roboczej nazwie Jastrzębie-Zdrój Północ na terenie gminy Mszana, tuż przy granicy administracyjnej miasta – około 5 km od centrum (fot. pixabay)

„W swojej odpowiedzi minister Horała zapewnił, że połączenie miasta z siecią kolejową należy do głównych celów projektu budowy linii Katowice-Ostrawa. Po skonfrontowaniu wstępnych planów z zamierzeniami spółek górniczych, głównie JSW S.A.,,ze względu na bezpieczeństwo podróżnych i trwałość inwestycji jedynym możliwym do realizacji przebiegiem jest linia wzdłuż autostrady A1” – dowiadujemy się.

CPK planuje utworzyć stację pasażerską o roboczej nazwie Jastrzębie-Zdrój Północ na terenie gminy Mszana, tuż przy granicy administracyjnej miasta – około 5 km od centrum. Zgodnie z zapewnieniami, ma to być stacja, na której będą zatrzymywać się wszystkie pociągi, także najwyższych kategorii. Aby ułatwić mieszkańcom Jastrzębia-Zdroju codzienne dojazdy do pracy czy szkoły oraz lepiej skomunikować miasto ze stolicą województwa, zaprojektowano krótką linię dojazdową ze stacją „czołową”, zlokalizowaną w ścisłym centrum miasta. Mają stamtąd kursować pociągi lokalne łączące Jastrzębie-Zdrój z innymi miastami regionu, w tym Katowicami. Istotne, że będą to połączenia realizowane bez konieczności przesiadek.

Równolegle do prac związanych z połączeniem Jastrzębia-Zdroju w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego, trwa procedura dotyczącą regionalnego połączenia miasta z Katowicami w ramach Programu Kolej Plus.

20 listopada odbędzie się spotkanie w sprawie wyznaczenia ostatecznej koncepcji przebiegu linii. (źródło: UM Jastrzębie-Zdrój)

  1. Och! Czekam z niecierpliwością na połączenie kolejowe z Jastrzębiem. To zdecydowanie ułatwiłoby mi podróż do Warszawy, a stamtąd na cały świat.
    Wierzę, że to już wkrótce nastąpi.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry