Święta skrócone do… 24 grudnia

Trener Robert Kalaber to człowiek-instytucja i najbardziej utytułowany szkoleniowiec w dziejach JKH GKS Jastrzębie. Słowak już przeszedł do historii naszego lokalnego sportu jako rzetelny fachowiec, który uwielbia ciężką pracę i… twardą rękę. Sukcesy osiągnięte z jastrzębskimi hokeistami zwróciły uwagę władz Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, które kilka miesięcy temu powierzyły mu reprezentację Polski. Obecnie Kalaber przebywa z nią na zgrupowaniu w Katowicach.

Przed wyjazdem na spotkanie z biało-czerwonymi Robert Kalaber udzielił redakcji strony JKH GKS Jastrzębie obszernego wywiadu dotyczącego aktualnej sytuacji w klubie. My wybraliśmy co bardziej “smakowite kąski” z tej rozmowy.

O serii dwunastu zwycięstw z rzędu…
Szliśmy od spotkania do spotkania. Dla nas najważniejszy jest następny pojedynek. Oczywiście wiedzieliśmy, że taka seria ma miejsce, ale nie przywiązywaliśmy do niej wagi. Najważniejsze jest bowiem to, abyśmy jako drużyna byli dobrze przygotowani na Puchar Polski i fazę play-off.

O pamiętnej porażce z Unią Oświęcim (8:10)…
To, co działo się w tym spotkaniu, do dziś pozostaje dla mnie pewną zagadką. Rozumiem, że niekiedy jeden bramkarz ma gorszy dzień, ale… nie wszyscy jednocześnie po obu stronach tafli (…). Cóż, powiedzieliśmy sobie kilka mocniejszych słów, a zarazem podjęliśmy zobowiązanie, że to nie może się powtórzyć.

O rozgromieniu GKS Tychy na wyjeździe (7:2)…
Z tyszanami wygraliśmy w Superpucharze Polski, a zatem liczyliśmy, że także w ekstralidze uda nam się ta sztuka. Natomiast rozmiary zwycięstwa na Stadionie Zimowym to już swoisty przypadek i na pewno nie było nam tak łatwo, jak na to wskazuje “suchy wynik”.

O filozofii budowania drużyny…
Co tydzień spotykamy się z zarządem i doskonale wiemy, jakimi środkami finansowymi dysponujemy. Zdajemy sobie sprawę, na co nas – jako JKH GKS Jastrzębie – stać. Od razu zaznaczę również, iż wyznawana przez nas filozofia budowy drużyny wyklucza poważne wzmocnienia przed play-offami. Dlatego musimy działać już teraz, aby być przygotowanymi na najważniejszą część sezonu. Obecnie dysponujemy szeroką ławką. Mamy zarówno doświadczonych, jak i młodych zawodników. Nasi obcokrajowcy dodają wielu walorów drużynie. Ta “mieszanka” jest w stanie osiągnąć cele, które sobie założyliśmy.

O plusach z pełnego otwarcia ligi na obcokrajowców…
Przed epoką ligi open Tychy i Cracovia skupowały najlepszych polskich zawodników, którzy “robili różnicę” w walce o medale. O ile pozostałe kluby mogły pozwolić sobie na pozyskanie świetnych obcokrajowców, to “rynek” wyróżniających się Polaków był siłą rzeczy zawężony. W rezultacie otwarcia ligi do walki o tytuł mogą włączyć się też inne kluby. Dziś o medalach decyduje nie budżet przeznaczony na reprezentantów Polski, ale odpowiednie poukładanie i zgranie zespołu.

O minusach z pełnego otwarcia ligi na obcokrajowców…
Faktem jest, iż polska ekstraliga w rezultacie tej decyzji nabrała na jakości (…). Natomiast drugą sprawą jest spojrzenie w przyszłość. Już dzisiaj brakuje nam klasowych polskich obrońców (…). Na krótką metę łatwiej jest oprzeć się na obrońcy z zagranicy aniżeli wychować polskiego defensora. Jednak za kilka lat jako reprezentacja Polski możemy mieć problem “z tyłu”. I tu widzę bardzo ważne zadanie przed wszystkimi polskimi klubami. Jeśli leży nam na sercu przyszłość polskiego hokeja, to musimy wszyscy przyłożyć się do pracy z młodymi obrońcami i generalnie postawić na doskonalenie gry w defensywie.

O ekstralidze w epoce koronawirusa…
Należy podziękować PZHL-owi, który postanowił “z głową” podejść do naszej epidemicznej rzeczywistości. Zaczęliśmy grać bardzo szybko i tak mądrze ułożyliśmy terminarz, że mamy czas na nadrobienie ewentualnych zaległości. Dzięki temu sezon toczy się praktycznie bez przeszkód. A wiemy dobrze o tym, że wiele innych lig w Europie ma z tym spory problem.

O planach reprezentacyjnych na 2021 rok…
Całą naszą uwagę skierujemy na turniej ostatniej rundy kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich (…). Zagramy z drużynami mocniejszymi i na dodatek będzie to miało miejsce w Bratysławie. Oznacza to, że musimy skupić się na przygotowaniu fizycznym i solidnej postawie w defensywie. Musimy przeanalizować sytuację i pracować właśnie pod tym kątem, szukając zawodników przede wszystkim mocnych fizycznie i dobrze jeżdżących na łyżwach.

O zbliżającym się Bożym Narodzeniu…
Nasze święta są skrócone tylko do… 24 grudnia. Wówczas mamy chwilę na świętowanie z rodzinami i wspólne przeżywanie Bożego Narodzenia. 23, 25 i 26 grudnia normalnie trenujemy i pracujemy, abyśmy byli gotowi na półfinał Pucharu Polski. Wszyscy chcemy sukcesu w tych rozgrywkach, a zatem musimy być dobrze przygotowani.

Czytaj: “W sporcie niczego nie można być pewnym” – wywiad na www.jkh.pl >>>

Terminarz PHLI r.II r.
Zagłębie Sosn.
Stoczniowiec
GKS Tychy
Unia Oświęcim
STS Sanok
Katowice
Podhale NT
Cracovia
Energa Toruń
7:2 (d)
2:1 (w)
7:3 (d)
1:3 (w)
4:2 (d)
3:1 (d)
1:3 (w)
6:1 (d)
3:2 (w)
6:1 (w)
6:0 (d)
0:1 (d)
8:10 (d)
6:1 (w)
5:2 (w)
7:1 (d)
3:2 (w)
6:5 (d)
III r.IV r.
Zagłębie Sosn.
Stoczniowiec
GKS Tychy
Unia Oświęcim
STS Sanok
Katowice
Podhale NT
Cracovia
Energa Toruń
4:2 (d)
5:1 (w)
7:2 (w)
3:0 (w)
6:2 (d)
1:2 (d)
3:2 (w)
2:1d. (d)
1:4 (w)
8:1 (w)
4:2 (d)
3:7 (w)
4:0 (d)
3:2 d. (w)
4:2 (w)
3:2 d. (d)
2:3 (w)
7:4 (d)
Ćwierćfinały
Podhale NT
Podhale NT
Podhale NT
Podhale NT

2:0 (d)
25.02 (d)
e. 04.03 (d)
e. 08.03 (d)

28.02 (w)
01.03 (w)
06.03 (w)
Tabela PHL
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
GKS Tychy
JKH GKS
Energa

Katowice
Unia Ośw.
Cracovia
Podhale
STS Sanok
36
36
36
36
36
36
36
36
83
81
69
63

62
59
57
38
151:91
152:80
127:80

109:77
105:94
128:100
103:89
74:115
9.
10.
Zagłębie S.
Stoczniowiec
36
36
22
6
88:160
40:191

Komentarze

Wpisy na temat “Święta skrócone do… 24 grudnia”

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Najnowsze informacje

Zapowiedzi

Galerie zdjęć

Przewiń do góry
Poprzedni
Następny