„Szlakiem” jastrzębskich szopek

Tradycja szopek kolędniczych wywodzi się od obnośnych teatrzyków kukiełkowych i ludowych jasełek, które z kolei mają swoje źródło w kościelnych misteriach średniowiecznych. Szopki różnią się konstrukcją, doborem postaci, czasem wystawiania – w zależności od regionu świata, z którego pochodzą. My postanowiliśmy wybrać się „szlakiem” trzech jastrzębskich parafii. Oto efekty naszej reporterskiej zapobiegliwości, zaklęte w dziesięciu niepozornych zdjęciach. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia, drodzy Czytelnicy!!! (fot. Marek Wróbel)

Naszą szczególną „wędrówkę” zaczynamy od parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w dzielnicy Zdrój (pierwsze cztery zdjęcia)
Teraz kolej na parafię pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i tak zwaną żywą szopkę, dosłownie i w przenośni (pięć kolejnych zdjęć)
Wreszcie na koniec parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, wieńcząca całość

  1. Powinno się zrobić artykuł czy są przestrzegane limity wiernych na niedzielnych mszach. Czy proboszczowie stosują się do zaleceń a szopki najważniejsze zawsze robią ojcowie Bernardyni ale nie u nas

    1. Proboszczowie mają to w du… a wręcz są zadowoleni bo im więcej baranów w budynku tym więcej kasiory. A jak to powiedział jeden z proboszczów ” im więcej tym lepiej dla naszego portfela a jak przyjdzie płacić kary to nam umorzą a pospólstwo niech się martwi czy im umorzą czy zapłacić karzą.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry