Szybkie testy dzięki JSW

Nowoczesną pracownię laboratoryjną oficjalnie otwarto w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach. Jej wyposażenie pozwoli na błyskawiczne i precyzyjne wykonywanie testów na obecność wirusa SARS–CoV–2 oraz innych biologicznych czynników chorobotwórczych. Pracownia powstała dzięki pomocy Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

fot. M. Paszek

JSW sfinansowała zakup kompletnego zestawu analizatora i komory laminarnej do molekularnego wykrywania DNA patogenów chorobotwórczych. Na ten cel spółka wyasygnowała 330 tys. złotych. Z pomocą pośpieszyła też Fundacja JSW, która dołożyła 50 tys. zł.

„To nasi górnicy swoją ciężką pracą pozyskali środki na zakup tego sprzętu. Oczywiście, służyć on będzie wszystkim mieszkańcom regionu. W ten sposób postrzegamy rolę JSW jako dobrego sąsiada, który w trudnych chwilach zawsze przychodzi z pomocą lokalnej społeczności” – powiedział Artur Dyczko, zastępca prezesa Zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych.

Istotną zaletą nowoczesnego sprzętu, w który wyposażono szpitalne laboratorium, jest szybkość. Na wykonanie badania urządzenie potrzebuje od 30 do 60 minut. Technologia molekularna pozwala ograniczyć prawdopodobieństwo błędu diagnostycznego do minimum.

„Ta nowoczesna aparatura pozwala wykrywać nie tylko SARS–CoV–2, ale też wskazywać inne groźne patogeny, jak na przykład wirusy grypy czy bakterii Clostridium Difficile, która jest odpowiedzialna za większość zakażeń szpitalnych. Darowizna JSW i Fundacji JSW znacznie poprawia bezpieczeństwo, nie tylko pacjentów czy personelu medycznego, ale wszystkich mieszkańców regionu, którymi są też pracownicy JSW” – mówił Krzysztof Kowalik, dyrektor Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim.

W działaniach na rzecz pozyskania pieniędzy na zakup sprzętu diagnostycznego, dyrekcję szpitala od początku wspierała senator Ewa Gawęda. „Po raz kolejny okazało się, że mieszkańcy naszego regionu zawsze mogą liczyć na Jastrzębską Spółkę Węglową i jej Fundację, szczególnie w tak trudnych chwilach jak trwająca pandemia. Chciałam podziękować za tę pomoc, która tak wspaniale wpisuje się w tradycyjny górniczy etos pracy” – powiedziała senator Gawęda. (źródło: JSW)

Wpisy na temat “Szybkie testy dzięki JSW”

  1. Super. A tej upadającej osadzie górniczej JSW funduje TYLKO szkody górnicze. Aż dziw bierze, że inne miasta czy gminy nie chcą tego „dobrodziejstwa”.

  2. A do szpitala w Jastrzębiu nie dali, jak będzie Wam coś dokuczać, to zawiozą was prosto ze spółki do jastrzębskiego szpitala w Jastrzębiu albo do Ruptawy.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry