Tak spełniają się marzenia… strażaków

„13 lat czekaliśmy na ten moment. I choć pandemia pokrzyżowała nam plany, bo mieliśmy tu być wszyscy: strażacy, działacze lokalni, panie z Koła Gospodyń Wiejskich, radość jest wielka. Oczywiście, marzyliśmy o wielkim otwarciu, by się wspólnie cieszyć, ale są rzeczy, na które nie mamy wpływu. Dziś najważniejsze, że mamy nowoczesną remizę i miejsce do spotkań dla mieszkańców” – mówił podczas otwarcia nowej remizy Józef Płonka, prezes OSP Jastrzębie Górne.

fot. UM Jastrzębie-Zdrój

Jednostka od 2007 roku pozbawiona była swojej siedziby. 13 lat temu wydana została decyzja zakazująca dalszej eksploatacji budynku remizy OSP Górne. Wkrótce budynek zrównano z ziemią, a strażacy-ochotnicy zostali bez swojego „lokum”. I nikt wówczas nie przypuszczał, że na nową będą musieli czekać długie lata.

Nadzieję w mieszkańcach Jastrzębia Górnego wzbudziła trzy lata temu decyzja prezydent Anny Hetman o kupnie obiektu handlowego (za 700 tysięcy zł) znajdującego się przy ulicy Pszczyńskiej w celu zaadaptowania na potrzeby remizy. I choć nie brakowało głosów sprzeciwu, sugerujących, że siedziba OSP powinna być budowana od podstaw, z końcem lutego 2020 roku rozpoczęły się szeroko zakrojone roboty budowlane. Pod nadzorem Miejskiego Zarządu Nieruchomości zaadaptowano stary budynek GS-u oraz wybudowano dwustanowiskowy garaż dla wozów bojowych, który już w dniu otwarcia nie pozostał pusty.

W remizie znalazło się tu miejsce także na część bojową, magazyn czy też składowanie sprzętu strażackiego, jak chociażby motopompy. Wykonano również odwodnienie, kompleksową termomodernizację, a stary piec węglowy zastąpiła instalacja gazowa. Wartość inwestycji opiewa na kwotę 3 mln 467 tysięcy zł. Co ważne, budynek ma służyć nie tylko strażakom. Strażnica ma być centrum, z którego będą mogli korzystać okoliczni mieszkańcy, jak na przykład koła gospodyń wiejskich i członkowie innych stowarzyszeń.

„Liczymy na to, że znów obudzimy zainteresowanie młodzieży i dzieci pożarnictwem. Na pewno idzie to w dobrym kierunku. Niedługo te puste ściany ożyją, dzięki lokalnej społeczności Jastrzębia Górnego i Dolnego” – podsumował prezes Józef Płonka. (źródło: UM Jastrzębie-Zdrój)

Wpisy na temat “Tak spełniają się marzenia… strażaków”

    1. Tak spełniają się marzenia strażaków
      A zwykłych mieszkańców marzenia o sklepie
      Kiedy wreszcie będzie sklep spożywczy???

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry