Teraz kolej na… kolej

fot. pixabay

Jak informuje jastrzębski magistrat, kolejne konsultacje w sprawie kolei odbędą się 6 kwietnia o godzinie 17.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej w Jastrzębiu Zdroju, al. Jana Pawła II 6. Z efektami poprzednich konsultacji, które odbyły się w trybie online, można zapoznać się w pliku zamieszczonym poniżej. „Wszelkie uzyskane na etapie konsultacji sugestie oraz informacje będą miały istotne znaczenie podczas doprecyzowywania rozwiązań projektowych w trakcie kolejnych etapów realizowanego zamówienia” – podkreślają miejscy urzędnicy. (źródło: UM Jastrzębie-Zdrój)

Zobacz więcej>>>

 1. Czy do kogoś w tym mieście dotrze, że żadna kolej tu nie powstanie, bo nie ma prawa powstać. Szkody górnicze na terenach, gdzie ma przebiegać tzw. szybka kolej są tak znaczne, że pociągi musiałyby jechać z prędkością ok. 10km/h. Teren tak szybko osiada w rejonie Bzia, że co kilka lat jest podnoszony i remontowany wiadukt na Pszczyńskiej. Tak samo totalną porażką jest wieloletnia budowa wiaduktu przy Al. Płsudskiego.

  1. Bzie (wiadukt) to rejon eksploatacji Pniówka i Zofiówki (koszty płacą po połowie). Wiadukt (ten słynny) to rejon Zofiówki. I tyle w temacie eksploatacji kopalń. Kolej ma „iść” trasą od Mszany, do dawnej stacji J-bie Górne, a tam już nic nie jest eksploatowane. To samo dawna stacja J-bie Zdrój i trasa do Mszany (obok szybów III Jastrzębia i Moszczenicy. Tam już od wielu lat nie wybierają. Nie liczcie na kolej do Bzia czy nawet do Granicznej… Nie ma i nie było w planach.
   A poza tym z Mszany będzie DOJEŻDŻAŁ i kończył trasę, a więc prędkość dojazdowa, a nie duża, np. 100km/h. Starczyły by tory tramwajowe 🙂
   Może nawet to będzie wahadło, typu: jeden, dwa wagony, jak w Czechach Bohumin-Karvina-Ostrava.

   1. Dobry pomysł (i chyba jedyny możliwy do realizacji) z odnogą/wahadłem Jastrzębie Północne – Jastrzębie Górne. Wbrew sceptykom, na pewno będzie możliwość dojazdu do Katowic w ciągu jednej godziny.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry