To jeszcze potrwa

Takiego obiektu tutaj jeszcze nie było. I to nie tylko w Jastrzębiu, ale i w szerokim regionie. Podobnych jest tylko kilka w całym kraju. Sala koncertowa została sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i jest prawdziwym darem dla miasta i tego regionu. Szybko też stanie się jego wizytówką, podkreślając znaczenie na mapie kultury. „Kiedy sala koncertowa zostanie otwarta, to z pewnością różne formy muzyczne będą w niej prezentowane, co z pewnością przyciągnie szersze grono zainteresowanych” – przewiduje prezydent Anna Hetman. Pojawiają się już głosy, że otwarcie Sali nastąpi lada chwila. Czy tak jest w rzeczywistości? Mówi o tym dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Jastrzębiu-Zdroju, do której należy sala, Gabriela Jaworska.

Coraz głośniej o tym, że sala koncertowa w Jastrzębiu jest już prawie gotowa.

(westchnięcie) Bardzo byśmy tego chcieli. Wiemy, że pojawiły się opinie, że wszystko gotowe i wystarczy pomalować tylko foyer, ale niestety rzeczywistość jest o wiele trudniejsza. Jest jeszcze sporo prac do wykonania i coraz to pojawiają się nowe trudności. Więc, niestety, budowa jeszcze nieco potrwa.

Jakie trudności?

Przede wszystkim z różnymi dostawami. Im bliżej końca, tym więcej szczegółów do załatwienia. Pewien posmak trudności ma ten, kto kiedyś wykończał dom lub wyposażał mieszkanie. Często przy kończeniu inwestycji jest o wiele więcej problemów, niż przy samej budowie, a tu oczywiście ta skala problemów jest o wiele większa. Niestety, pandemia daje mocno znać o sobie. Prawie wszyscy mają problemy i opóźnienia. I to jest rzeczywiście długi łańcuch różnych zależności. Ciągle słyszymy, że czegoś nie ma lub, że będziemy musieli poczekać dodatkowych kilka tygodni. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że wiele elementów sprowadzamy z zagranicy, a wszystkie produkty muszą być zgodne z obowiązującymi normami i przede wszystkim wszystko musi być zgodne z projektem. Przez co wybór dostawców jest dość mocno zawężony i ograniczony.

Nie możecie dowolnie wybierać dostawców?

To nie jest zwykła budowa i nie jest takie proste. To jest sala koncertowa o szczególnych wymaganiach akustycznych. Żeby sprostać założonym parametrom, musi być spełnionych szereg warunków. Długo tu wszystkie wymieniać, ale na przykład zastosowanie ściany falistej ma wpływ nie tylko na estetykę obiektu, ale przede wszystkim na jego akustykę. Wszystkie elementy zastosowane w sali koncertowej, od najdrobniejszych, praktycznie niewidocznych elementów, po te widoczne, muszą mieć odpowiednie parametry akustyczne. Odpowiedni rodzaj drewna zastosowany na scenie i ścianach wokół sceny, kotary, fotele, a nawet drzwi czy nawiewniki powietrza muszą być zbadane pod względem akustycznym. Tu wszystko, nawet najmniejsze wydawałoby się drobiazgi, mają wpływ na parametry akustyczne. Oczywiście, wszystkiego pilnuje akustyk. Dostawców, którzy spełniają takie wymagania nie jest zbyt wielu.

Jak pani obejmowała stanowisko dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej, do której należy ta sala, to była ona już w zaawansowanej budowie.

Jak obejmowałam funkcję dyrektora rok temu, to właściwie zbudowane były tylko ściany zewnętrzne, nie było jeszcze dachu, więc nie było jeszcze ukończonej bryły budynku. Można powiedzieć, że od razu zostałam wrzucona w wir i problematykę całej budowy.

Zna się pani na budownictwie?

No, oczywiście! Budownictwo to przecież główna domena muzykologa i pedagoga (śmiech). A poważnie, to, niestety, kiedy obejmowałam stanowisko dyrektora nie wiedziałam dokładnie, ani na jakim etapie jest budowa, ani jak to wszystko wygląda w praktyce. Nie znałam terminów budowlanych, nie znałam nazw produktów i z przerażeniem patrzyłam na stosy dokumentów, które powstały od początku budowy. Na cotygodniowych naradach budowlanych robiłam i ciągle robię notatki, dzięki którym jestem w stanie sprawdzić pewne rzeczy, a jeśli jest taka potrzeba i czegoś nie wiem, to proszę o wyjaśnienie właściwe osoby. Na szczęście praktycznie wszyscy, którzy związani są w jakiś sposób z budową, a w szczególności projektanci sali, jak i główny wykonawca, potrafią fachowo i dokładnie wyjaśnić wszystkie moje wątpliwości. Przy ich pomocy stopniowo i coraz bardziej wchodziłam w tematy budowy. Mój „chrzest inwestorski” związany był z załatwieniem przyłącza energetycznego dla sali koncertowej. Na szczęście dzięki życzliwym pracownikom Taurona udało się.

To na czym polega pani rola na budowie?

Szkoła jest inwestorem, a ja jako dyrektor mam formalnie głos decydujący. Staram się więc zrozumieć wiele tematów, by móc świadomie i odpowiedzialnie podejmować decyzje. A spektrum spraw jest bardzo szerokie, od akceptacji wykonania robót po wybór niektórych produktów czy materiałów. Bardzo się cieszę, że na budowie mam, jak wcześniej powiedziałam, samych dobrych doradców. Jednym z najważniejszych i najtrudniejszych zadań, z jakimi się zmagam, to pozyskiwanie środków finansowych, a tych potrzeba dość sporo. Pierwotny projekt, opracowany był 4 lata temu, a od tego czasu ceny się znacząco zmieniły. Więc zaczęło się kołatanie do drzwi różnych instytucji. Szczęśliwie, spotykam się z dość dużym zrozumieniem i mimo iż sprawy posuwają się stopniowo do przodu, to jednak dość dużo pracy przed nami.

Czy pandemia oprócz opóźnień spowodowała również jakieś zmiany zamierzeń?

Niektórych, tak. Przed pandemią założenia były takie, że sala miała służyć do realizowania koncertów typowo akustycznych, to znaczy do koncertów bez używania nagłośnienia. Aktualnie trzeba było zweryfikować to założenie i uwzględnić również obecne potrzeby. Paradoksalnie pandemia wymusiła nowe możliwości, chociażby rejestrację lub przesyłanie dźwięku. W związku z tym zostały zastosowane bardziej nowoczesne rozwiązania oraz sprzęt.

No to kluczowe pytanie – kiedy to wszystko ruszy?

To nie jest łatwe pytanie. Chcielibyśmy, żeby już. Jednak, z uzasadnionych powodów, termin zakończenia był już kilka razy przekładany. Obecny termin przekazania to koniec września. Mam nadzieję, że tym razem będzie dotrzymany. Bardzo chcielibyśmy połączyć główne obchody jubileuszu 30-lecia Szkoły z otwarciem sali. Czy się uda? Zobaczymy.

Macie już pierwsze plany wykorzystania sali?

O tak, już je precyzujemy. Myślę, że będzie w pełni wykorzystana. Takiej sali nie ma w tym regionie i myślę, że takich jest stosunkowo niewiele w całym kraju. Jestem przekonana, że wydarzenia, które będą się w niej odbywały, wzbudzą szerokie zainteresowanie, zarówno wykonawców, jak i miłośników muzyki. Główne ukierunkowanie sali to muzyka klasyczna, ale bierzemy też pod uwagę i inne możliwości. Sala potrafi pomieścić nawet dużą orkiestrę symfoniczną. Spektrum wydarzeń muzycznych jest naprawdę duże. Od występów uczniów i pedagogów Szkoły, przez koncerty kameralne, do dużych koncertów symfonicznych. Ze względu na jej parametry będą chcieli w niej występować dobrzy i uznani wykonawcy. Jestem przekonana, że sala koncertowa w Jastrzębiu szybko stanie się znana, nie tylko w tym mieście, ale i w szerokim regionie, a nawet w całym kraju.

  1. Pingback: W mediach o nas – PSM Jastrzebie

  2. Pingback: W mediach o Sali – PSM Jastrzebie

  3. Pingback: W mediach o nas – PSM Jastrzebie

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Również warto przeczytać
Idzie zima. Czy przetrwamy i wystarczy nam pieniędzy?
radiator
Wsłuchuję się w morze informacji codziennie serwowanych w programach informacyjnych. Nawet niedawno (wbrew swoim zasadom) postanowiłem obejrzeć „dziennik telewizyjny” w telewizji rządowej. Byłem nieomal szczęśliwy, ekstaza, rzekłbym „orgazm intelektualny”. Kraj...
Trudny kompromis
PSE
Budowa linii 400 kV Godów – Pawłowice wchodzi w kolejny etap prac. To strategiczna inwestycja dla Śląska. Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. zakończyły prace nad studium wykonalności projektu budowy linii 400...
"Towaaar przywieźli!!!"
b1cbfb2c
Taki obrazek rodzajowy. Była trzecia, może czwarta nad ranem. Za oknem panowały wciąż grudniowe ciemności. Do pokoju, w którym spałem, wkradał się anemiczny snop światła. Wstałem, przetarłem z dziecięcą manierą...
Ile kosztuje magister?
studies-g0a9142017_640
Wpisujemy kilka niepozornych słów. „Pisanie prac magisterskich – Jastrzębie-Zdrój”. Potem machinalnie przyciskamy klawisz „enter”. Zaś efekt naszej zapobiegliwości szybko zostaje wynagrodzony. Ekran komputera wypełniają najpopularniejsze ogłoszenia. „Gotowe prace dyplomowe, eseje...
Czy kolej wróci do Jastrzębia?
IMG_20220810_061634
Aby przyciągnąć turystów z zaborów pruskiego, rosyjskiego i Austro-Węgier do obecnego Jastrzębia-Zdroju (kiedyś Bad Koenigsdorff Jastrzemb), wybudowano kolej i stację kolejową. Dla kolejarzy oraz obsługi pociągów postawiono niedaleko dworca budynek,...
Dzieci to zbędny balast?
boy-g6a0eea0e9_640
Co robią nasze dzieci po szkole? Kto powinien sprawować nad nimi opiekę? Kiedy już szkolny plecak wyląduje niedbale w kącie? W sposób naturalny nasz wybór pada na rodziców. Ci jednak...
Przewiń do góry
radiator
Idzie zima. Czy przetrwamy i wystarczy nam pieniędzy?