To już koniec handlu w niedziele?

Od 1 lutego obowiązuje nowelizacja uszczelniająca ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Jej celem jest wyeliminowanie możliwości obchodzenia przepisów przez sieci handlowe.

fot. pixabay

„Ta nowelizacja przywróci setkom tysięcy pracowników prawo do wolnej od pracy niedzieli, czyli, innymi słowy, przywróci sens całej ustawy, która w ubiegłym roku stała się kompletną fikcją. Niemal wszystkie sieci handlowe wykorzystały lukę w prawie i otworzyły swoje sklepy w niedziele” – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Ustawa uszczelniająca ograniczenie handlu w niedziele została uchwalona przez Sejm we wrześniu ubiegłego roku. W październiku podpisał ją prezydent Andrzej Duda. Nowelizacja stała się konieczna z powodu coraz powszechniejszego zjawiska obchodzenia przez sieci handlowe ograniczeń w niedzielnym handlu. Taką furtkę pozostawił zapis w ustawie zezwalający na handel w niedziele placówkom pocztowym. Sieci handlowe wprowadziły w swoich sklepach usługę nadawania i odbioru paczek, dzięki czemu zyskały status placówki pocztowej i mogły prowadzić działalność w niedziele.

Zgodnie z nowelizacją prowadzić działalność w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się przede wszystkim świadczeniem usług pocztowych, a nie handlem. Przychody z działalności pocztowej będą musiały przekroczyć 40 procent przychodów netto danej placówki. (źródło: NSZZ „Solidarność” Region Śląsko-Dąbrowski)

  1. Laila44@interia.eu

    Dlaczego sklepy muszą być zamknięte w niedzielę.Czasem jest to jedyny dzień w tygodniu kiedy można iść do sklepu z dziećmi żeby kupić im ubranie, obuwie itp.Zapomina się o artykułach spożywczych, owoce, pomidory, winogrona szybko się psują.Za pracę w niedzielę jest zapłacone a prócz tego w tygodniu dzień wolny płatny.Czym jest lepszy czy ważniejszy sprzedawca od lekarza, strażaka, maszynisty pociągu czy pilota samolotu?To osoby które pracują piątek swiątek i nie skarżą się.Więc o co tu chodzi, kościół kk za dużo miesza się do wszystkiego, ludzie pójdą do sklepu a w kościołach tace puste.TU PIES POGRZEBANY……..

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
PSE
Trudny kompromis