To koniec marzeń o kolei w Jastrzębiu?

Samorządowcy z Jastrzębia-Zdroju, Godowa, Gorzyc i Mszany, zainteresowani przebiegiem linii CPK, spotkali się niedawno z sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marcinem Horałą, który jest pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Spotkanie zorganizowała senator Ewa Gawęda, która popiera starania wspomnianych gmin w tym ambitnym przedsięwzięciu.

Czy prognozowane szkody górnicze w rejonie Jastrzębia-Zdroju są tak duże, że faktycznie uniemożliwią budowę linii szybkich prędkości do miasta?

Niestety – jak czytamy na stronie gminy Mszana – choć partnerzy wspólnie poparli wariant, który zakłada przebieg linii CPK przez Jastrzębie-Zdrój, projektanci inwestycji już nie biorą go pod uwagę. Obecnie forsowany jest wariant W54, czyli linia biegnąca ze Skrzyszowa wzdłuż autostrady A1 w Połomi i dalej przez Świerklany.

Jak zauważa Mirosław Szymanek, wójt gminy Mszana, decydenci zrezygnowali z wariantu „przez Jastrzębie-Zdrój” po opiniach spółek górniczych powołujących się na duże szkody górnicze.

Ustalono, że w najbliższej przyszłości dojdzie do kolejnego spotkania „na szczycie”: CPK, samorządy i spółki górnicze, tak aby przeanalizować, czy prognozowane szkody górnicze w rejonie Jastrzębia-Zdroju są tak duże, że faktycznie uniemożliwią budowę linii szybkich prędkości do naszego miasta.

 1. Kochani mamy piękny dzień jak wam się podobają kwiatki ze zdjęcia.

  Po co wam kolej mamy szlak rowerowy.

  Mieszkańcy miasta cieszcie się za dwa lata będzie most a to skok cywilizacyjny na poziomie wybudowania szybkiej kolei.Most będzie godny wszystkich remontów na świecie 👻😬

 2. ale ta kolej niektorych napedza politycznie prosze pomyslec ekonomicznie ja 30 lat temu wracalem z wakacij z dziecmi to w pociagu w zdroju byl tylko maszynista i konduktor nie mam wiecej pytan

  1. To trzeba by jechało się 30 minut bez przesiadek i ludzi będą jeździć przynajmniej PiS dokona czegoś czego pie…nemu budce i Tuskowi nieudało się dokonać przez 8 lat ich żałosnych rządów brawo tak trzymać

 3. Ludzie wy sie cieszcie ze ta kolej nas ominie a nie plujcie jadem na włodarzy. Myslicie ze te pociagi by sie tu zatrzymywaly? Otóż nie. One mialy tylko tendy przejezdzac (czyli rozkopali by puł miasta i poblokowali drogi szlabanami a my i tak bysmy nic z tego nie mieli). A tak bedziemy chcieli gdzies pojechac to wsiadziemy na dworcu pare km od jastrzebia a u siebie bedziemy mieli spokoj. O ile ta kolej wogule powstanie bo pis moze sie rozpasc do nastepnych wyborow a wtedy nastepni przyjda i beda kradli po swojemu

 4. Pewnie przymykają tam oczy bo rządzi korupcja. Po co w tej sypialni rozwój miasta podatki niech nasze idą do centrali Rybnika dzielą i rządzą gminami i miastami bo to okręg przecież Row .Tak naprawdę tamte miasta zrobią wszystko aby nam zaszkodzić typu szkody górnicze w których o niemało u nich są nawet większe ale po co mamy mieć od nich lepiej. Z drugiej strony mamy kiepskiego gospodarza który się lansuje w Jastrzębiu obiecuje dużo i nic poza tym dla mnie to miasto już dawno upadło od 25 lat emigracja już sięga dna już nawet nie chodzi czy będzie kolej czy nie tu ogólnie nigdy i nigdy nie będzie wizji na teraz tego miasta za dużo korupcji kolesiostwa marnowanie non stop publicznych pieniędzy na bzdury projekty które na makiecie fajnie wyglądają już kiedyś o tym pisałem i nie będę już powtarzał bo to i tak nic już nie zmieni po prostu szczęśliwy to ten co już dawno z wyjechał i ułożył sobie życie tam gdzie widać postępy dobra praca i dobry gospodarz.

 5. Problem iście skali pawłowickiej. Tamtejsi włodarze również krótkowzroczni. Wybudują nowy przystanek w Studzionce, zamiast lobbować o przetrasowanie pociągów do stacji Pawłowice Śląskie. Tu to samo, skoro miałaby powstać tuż za granicą miasta nitka KDP, to jaki problem dobudować łącznik do stacji Jastrzębie-Zdrój? Czy na prawdę na stołkach w naszych urzędach siedzą same półgłówki po znajomościach?

 6. Przez te kopalnie to same nieszczęścia i szkody. Nie dość że ludziom domy pękają, to jeszcze nic tu zrobić nie idzie. Zamknąć w ciortu to je. iLE KASY NA ODSZKODOWANIA IDZIE, ILE NA DOKŁĄDANIE DO EMERYTUR GÓRNICZYCH JAK BY TO PRZELICZYĆ TO ZAMIST ZYSKÓW TO STRATY.

  1. … widać wyraźnie, że z języka polskiego były raczej średnie oceny. Same błędy, ale co tu się dziwić, przecież jak mówi, tak pisze…
   Polecam przeczytać przed opublikowaniem.

 7. TEK(Towarzystwo Entuzjastów Kolei) z Wodzisławia bardzo mocno lobbowało za tym, aby Koleje Dużych Prędkości nie przejeżdżały przez Jastrzębie. Podejrzewam ze napisali tysiące różnych skarg do ministerstwa o MEGA szkodach gorniczych w Jastrzębiu, co nie jest do końca prawdą.

 8. Mam nadzieję , że temat kolei w J-biu zostanie zamknięty .Nie wiem dlaczego tak się tym podniecacie . Popatrzcie w Wodzisławiu ! Wyremontowano dworzec kolejowy , faktycznie piękny obiekt .Ale czy służy kolei ? Raczej nie . Pociagi przyjeżdżające na stację Wodzisław Śl. są puściutkie . Dwie , trzy osoby.Jestem przekonany , że w J-biu byłoby tak samo . Pomyślmy , aby do J-bia ściągnąć poważnego inwestora , który da pracę w najnowszej technologii ,aby świat nam nie uciekał , żeby młody człowiek po maturze miał ciekawą pracę a nie pchał się do kopalń gdzie nie ma żadnej przyszłości . A kolej ? Może za 20 , 30 lat będzie okazja , że przez J-bie pojedzie jakaś super nowoczesna , podwieszona , super szybka kolej ?

   1. Pisz z sensem.! Dziecko nie ucieka ale młodzi ludzie po studiach lub pełnoletni, którzy do wiochy zwanej Jastrzębie nie wracają. To miasto bez przyszłości z górnikami i ich rodzinami.

  1. Nie piernicz o pustych pociągach, pewnie widziałeś jakiś ogryzek z Rybnika o godzinie 11 i na tej podstawie pleciesz, zobacz ile pasażerów mają pociągi pośpieszne a nawet zwykłe ale w godzinah szczytu.

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Geodezja

Sporządzenie mapy do celów projektowych, aktualizacja mapy zasadniczej, inwentaryzacja powykonawcza budynków, przyłączy, wytyczenie budynków, podział nieruchomości.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny