To nie kac, to Roman Rac!

Roman Rac nie po raz pierwszy jest katem Podhala (fot. M. Kowolik / archiwum)

JKH GKS Jastrzębie powiększa przewagę nad wiceliderem! We wtorkowy wieczór nasi hokeiści po ciężkim boju dosłownie wygryźli trzy punkty w Nowym Targu, a z kolei drugi w tabeli GKS Tychy niespodziewanie dostał po głowie w Toruniu. W rezultacie na początku 2021 roku podopieczni Roberta Kalabera uciekają rywalom na dystans pięciu punktów! Jastrzębianie dwukrotnie doprowadzali do remisu, a decydujący cios zadał rywalom w 58. minucie Roman Rac!

Mecz w Nowym Targu mógł się podobać, choć na otwarcie wyniku czekaliśmy aż do 41. minuty. W dwóch pierwszych partiach na wysokości zadania stawali Przemysław Odrobny i Patrik Nechvatal, choć trzeba także przyznać, że trzytygodniowy odpoczynek od ekstraligi najwyraźniej nieco rozregulował celowniki napastnikom obu drużyn.

W końcu jednak i nowotarżanie, i jastrzębianie zdołali wstrzelić się w niewielkie hokejowe bramki. Najpierw uczynili to gospodarze, wykorzystując grę w przewadze. Tu jednak trzeba dodać, że Podhale… skontrowało naszych zawodników, którzy chwilę wcześniej mieli kapitalną okazję do otwarcia wyniku. Niebawem „Szarotki” mogły podwyższyć prowadzenie, ale Michal Vachovec trafił w słupek. Ta sytuacja zemściła się na Podhalu trzy minuty później, gdy po długiej akcji Jan Sołtys zdołał wepchnąć gumę do bramki Odrobnego.

Okazało się, że to był dopiero początek emocji. W 50. minucie gospodarze ponownie objęli prowadzenie i znów winę należy wziąć na siebie, bowiem akcja rywali była na tyle rozległa w czasie, że można było lepiej pokryć późniejszego strzelca gola Alexandra Petterssona. Niemniej, nawet ta sytuacja nie wpłynęła deprymująco na lidera. Wręcz przeciwnie – jastrzębianie rzucili się na rywala jak głodne wilki i w 55. oraz 58. minucie odwrócili wynik. Najpierw uczynił to po świetnym podaniu Mateusza Bryka Radosław Nalewajka, zaś bohaterem ostatniej akcji okazał się Roman Rac, który nie zmarnował prezentu od gospodarzy. Była nim kara dla Macieja Sulki za wystrzelenie gumy, a Rac już w 8. sekundzie power-play pokonał „Wiedźmina”.

Wynik 3:2 utrzymał się do ostatniej syreny, a to oznacza, że JKH GKS Jastrzębie zwycięstwem wita 2021 rok i w roli zdecydowanego lidera podejmie w piątek Cracovię, która tradycyjnie w styczniu zaczyna… nowy sezon.

5 stycznia 2021, Nowy Targ, 18:00
Podhale Nowy Targ – JKH GKS Jastrzębie 2:3 (0:0, 0:0, 2:3)
1:0 Guzik (Hiltunen) 40:56 5/4
1:1 Sołtys (Phillips, Horzelski) 46:20
2:1 Petterson (Hiltunen) 49:26
2:2 R. Nalewajka (Bryk, Hovorka) 54:11
2:3 Rac (Sawicki) 57:50 5/4

JKH GKS Jastrzębie: Nechvatal – Bryk, Górny, Sawicki, Rac, Kasperlik – Klimiczek, Sevcenko, Wróbel, Hovorka, Phillips – Jass, Horzelski, Ł. Nalewajka, Paś, Sołtys – Kostek, Matusik, Pelaczyk, Jarosz, R. Nalewajka.