“To zamknęłoby górnictwo już dzisiaj”

Jak przypomina portal nettg.pl, górnictwo węgla kamiennego należy do największych emitentów metanu, bezwonnego gazu towarzyszącego złożom węgla, którego potencjał cieplarniany jest 28-krotnie większy od dwutlenku węgla. Potencjalnym problemem dla kopalń i innych emitentów metanu może być rozważane obecnie objęcie tego gazu unijnym systemem opłat za emisję. Domaga się tego wiele organizacji ekologicznych.

Dyrektor biura odmetanowania i zarządzania mediami energetycznymi Jastrzębskiej Spółki Węglowej Artur Badylak poinformował, że w końcu tego roku, prawdopodobnie w listopadzie lub grudniu, spodziewane jest unijne rozporządzenie, służące redukcji emisji metanu w energetyce i kopalniach węgla.

„Wiele osób straszy, że metan zostanie włączony do systemu handlu emisjami. To zamknęłoby polskie górnictwo już dzisiaj, natychmiast. W skali JSW, biorąc pod uwagę cenę za emisję dwutlenku węgla na poziomie ponad 50 euro, to jest koszt prawie 2 mld zł rocznie” – powiedział dyrektor.

„Mam nadzieję, że jednak rozsądek weźmie górę i – przynajmniej takie sygnały dochodzą do mnie na dzisiaj – metan nie zostanie włączony do systemu handlu emisjami” – dodał.

„W JSW wykorzystujemy około 60 procent ujętego już metanu. Ambicją naszą jest, aby wykorzystywać go w całości” – zadeklarował. (źródło: nettg.pl)

Wpisy na temat ““To zamknęłoby górnictwo już dzisiaj””

  1. Będą chcieli TO GÓRNICTWO ZAMKNĄ bo my wszyscy siedzimy cicho i biernie przyglądamy się nowym obostrzebiom i nowym zakazom płynącym co rusz to z polskiej izby sejmowej albo parlamentu europejskiego . CHWAŁA ŚWIADOMYM I PRZEBUDZONYM !!!!!!!

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
PSE
Trudny kompromis