Transformacja w górnictwie? Potrzebujemy 140 miliardów!

Przedstawiciele Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce, Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej podpisali porozumienie powołujące „Śląski Okrągły Stół”.

„Stajemy dzisiaj w obliczu transformacji górniczej, która nieodwołalnie wiążę się z likwidacją miejsc pracy w sektorze górniczym, nie tylko w kopalniach, ale również w branżach okołogórniczych. Z naszych danych wynika, że proces ten może dotknąć około 400 tys. osób. Oznacza to, że potrzebujemy około 140 mld złotych w celu odtworzenia tych miejsc pracy. Suma ta jest ogromna” – komentuje Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju i przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce.

„Możemy jeszcze zadbać o to, by nasz region został sprawiedliwie zrestrukturyzowany. Szansą do tego są szerokie konsultacje strony rządowej, samorządowej, reprezentantów samorządów gospodarczych i przedsiębiorstw górniczych. Stąd pomysł podpisania porozumienia o utworzeniu ‘Śląskiego Okrągłego Stołu’. W dalszej kolejności będziemy tworzyć grupę roboczą, która pochyli się nad problemem transformacji górniczej i wypracuje rozwiązania, mogące być istotne dla strony rządowej. Nikt inny jak samorządy oraz reprezentacja tych samorządów nie wie, jak głębokie skutki ekonomiczno-społeczne dotkną nasz region” – podkreśla.

Porozumienie zostało podpisane w Rudzie Śląskiej – największym górniczym mieście regionu – przez Annę Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju i przewodniczącą Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce, Piotra Kuczerę, prezydenta Rybnika i przewodniczącego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz Janusza Olszowskiego – prezesa Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. (źródło: UM Jastrzębie-Zdrój)

 1. Edek.
  Do Pawlika dokładać będą się ludzie do twojej emerytury ,nie wiadomo czy w ogóle pracujesz ,kto pracuje uczciwie i odprowadza składki do ZUS ma założone swoje konto i ile zgromadził pieniędzy na koncie ,wyliczona jest renta czy emerytura ,do profesora Dżordża nikogo nie ucz jak ma poprawnie pisać ,pisze jak umie !!!!!!

  1. Dżordż Lowerboj

   “nikogo nie ucz jak ma poprawnie pisać ,pisze jak umie !!!!!!”

   Żałosne podejście do tematu, zero skruchy, czy chociażby postanowienia poprawy.

   Czyli według ciebie samochodami też powinien jeździć każdy, bo ma do tego prawo? I nieważne jak, niech jeździ jak umie?

 2. Niech zaczną zwalniać te biuryw bezproduktywne gdzie siedzą w za biurkiem i piją kawe a wiele w tych biurach to może ma pracy na 2 tyg a reszte siedzą. Tam się zabrać za darmozjadów gdzie biorą duże pieniądze i przywileje górnicze nie my mamy na tycjh darmozjadów pracować na dole niech zrobią porządek z przyjmowaniem pociotków bo uczciwy człowiek i dobrze wykształcony nie moze dostać pracy bo załatwia się pociotkowm miernotam czasem.

  1. Dżordż Lowerboj

   Domyślam się, że odspawanie od koryta przywilei górniczych boli?

   Społeczeństwo nareszcie mądrzeje.

   Żegnaj.

  2. Rozkwitu jego głupoty nie sposób ocenić, ale rozwój Żor to już gołym okiem nawet na odległość widać. Weź się chłpie ogarnij i nie zaśmiecaj forum wpisami.

  1. Dżordż Lowerboj

   Jesteś w błędzie.

   Spójrz na ten przykład na Żory.

   Od kiedy zamknęli ostatnią kopalnię, miasto rozkwita.

   1. Nie porównuj Żor do Wałbrzycha. Bo w Wałbrzychu nie było roboty ŻADNEJ w promieniu 100km a Żorzanie mają do JSW po 15km maks. I niestety ale taka prawda Żory się rozwijają bo Żorzanie robią za spore wynagrodzenia w JSW a Jastrzębianie za ochłapy w Żorskich strefach przemysłowych.
    Może tak z dnia na dzień zamienić ich miejscami i zobaczymy te cudowne Żory.

    1. Żory mają kolej pasażerską, dogone połączenie z Wiślanką oraz autostradą A1. Mają też rynek i dłuższą historię miasta, niż ta upadająca osada.

     I jak według Ciebie ma się to do pracy w JSW?

     1. To piszesz o szkodach górniczych czy o koleii?
      Jeżeli tak to napiszmy że Żory nie mają JSW i kopalń i mają się źle?
      A swoją drogą Wałbrzych też ma piękny rynek, PKP a nawet rzekę pod rynkiem.

   1. Toteż właśnie.

    Teraz rozważany jest u nich całkowity lockdown przez trzy tygodnie.

    I wiesz co? Postojowe będą mieli wszyscy w wysokości 100% płacy. Więc jak widać – da się? Da się.

 3. To jest proste jak konstrukcja cepa. Nie przyjmować nowych pracowników. A starzy niech do pracują do emerytury. I gdzie tu zwalnianie pracowników ? Węgiel niestety to przeżytek. Myślcie !!!!

 4. “Z naszych danych wynika, że proces ten może dotknąć około 400 tys. osób”

  Juz by sie babka wiecej nie kompromitowala.

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
Poprzedni
Następny