Upamiętnić bezimiennych bohaterów…

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że prezydent Andrzej Duda przychylił się do prośby władz JSW oraz Fundacji JSW i objął nad obchodami 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego Patronat Narodowy. Patronat ten ustanowiony został nad projektami, które wpisują się w obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości i służą godnemu upamiętnieniu oraz upowszechnieniu patriotycznych postaw, dokonań i aspiracji Polaków. „Organizatorom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie obchodów życzymy udanego ich przebiegu” – przekazała Kancelaria Prezydenta RP.

Strajkujący górnicy przed cechownią KWK Manifest Lipcowy (fot. JSW)

Tegoroczne Święto Niepodległości to doskonała okazja, by upamiętnić wszystkich bezimiennych bohaterów Sierpnia 80’. W tym roku przypadła bowiem 40. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, a to właśnie górnicy jastrzębskich kopalń walnie przyczynili się do historycznej zmiany. Ich bezkompromisowa postawa pozwoliła na marsz ku wolnej i niepodległej Ojczyźnie.

Aby przypomnieć rolę górników na tej drodze, JSW oraz Fundacja JSW organizują wyjątkowe obchody Święta Niepodległości. Przygotowano bogaty program uroczystości, który nawet w czasach pandemii daje możliwość oddania hołdu górnikom oraz wspólnego świętowania Niepodległości i Wolności.

Projekt „Obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego – Śląski ślad w 100-leciu Niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej” będzie miał kulminację 11 listopada. Tego dnia o godzinie 11.00 w kościele pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju odbędzie się msza święta za Ojczyznę, a o godzinie 16.00 widowisko teatralno-muzyczne „Heroizm Witolda Pileckiego” (bez udziału publiczności), które będzie transmitowane on-line na stronie: www.PorozumienieJastrzebskie.pl. Na godzinę 19.00 zaplanowano oryginalny ambient świetlny na 40 budynkach w Jastrzębiu-Zdroju oraz miastach i gminach, z którymi współpracuje JSW. O godzinie 20.00 zachęcamy do zapalenia w oknach świeczek jako symbolu pamięci o bezimiennych bohaterach. Świeczki można też zapalić symbolicznie na stronie www.PorozumienieJastrzebskie.pl.

W związku ze świętem przygotowano też szereg wydarzeń, między innymi wystawę historycznych zdjęć w Ruchu Zofiówka (była KWK „Manifest Lipcowy”) dotyczącą postaci ks. prałata Bernarda Czerneckiego, kapelana śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. Fundacja JSW organizuje również zbiórkę pamiątek, zdjęć i gazet z tamtego okresu, by przygotować tak zwaną „kapsułę czasu”.

Jedną z internetowych akcji jest „challenge40”. Twórcy pokazują w formie filmów, zdjęć i prezentacji, w jaki sposób spędzają wolny weekend z rodziną oraz w motyw „40”, upamiętniając 40-lecie Porozumienia. Na terenie gmin górniczych można też od kilku dni znaleźć okolicznościowe ramki instagramowe do zamieszczania na profilach z dopiskiem #PorozumienieJastrzebskie #Pamietamy #ŚwiętujmyRazem.

„Nie możemy zapomnieć, że tutaj, w Jastrzębiu-Zdroju 40 lat temu podczas podpisania Porozumienia Jastrzębskiego rodziła się wolna niepodległa Polska. Górnicy swoją determinacją zrobili olbrzymi krok w kierunku rozpadu systemu komunistycznego, a tym samym wolności naszego kraju. Porozumienia Sierpniowe zawarte przez komunistyczne władze z protestującymi robotnikami zakończyły falę strajków. Władze zgodziły się między innymi na rejestrację Związku Zawodowego Solidarność, uwolnienie więźniów politycznych i przeprowadzenie reform gospodarczych. To nasze jastrzębskie porozumienia zapewniły wolne soboty” – podkreśla Włodzimierz Hereźniak, prezes JSW. (źródło: JSW)

Wpisy na temat “Upamiętnić bezimiennych bohaterów…”

  1. Cześć i Chwała bezimiennym dzięki Wam jestem jestem na emeryturze po 28 latach pod KWK to było zawarte w porozumieniach Jastrzębskich ,Szacun Wielki Bezimiennym z sierpnia 80.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry