Stal Nysa
Barkom Lwów (b)
BBTS Bielsko-B. (b)

Upokorzyliśmy włoską potęgę!

Jeżeli po meczach z Zaksą Kędzierzyn-Koźle i GKS Katowice ktoś z kibiców Jastrzębskiego Węgla obstawił taki wynik u bukmachera, to… musiał być szalony. Tymczasem podopieczni Andrei Gardiniego zakpili z zapowiedzi ekspertów i w pierwszym meczu ćwierćfinału play-off CEV Champions League rozbili na wyjeździe mocarny Cucine Lube Civitanova 3:0 (25:22, 25:23, 25:19) i tym samym są o krok od trzeciego w dziejach awansu do półfinału! Krótko mówiąc – sensacja! To siódma z rzędu wygrana w Lidze Mistrzów!

Jastrzębski Węgiel znakomicie wszedł w to spotkanie, zyskując na starcie pięciopunktową przewagę. Skrzydeł naszemu zespołowi wyraźnie dodał kapitalny blok Jakuba Macyry (1:4), który w ten sposób udowodnił, że “istnieje życie na siatce bez Jurija Gladyra”. Niestety, potem zaczęły się problemy, bowiem gospodarze dwukrotnie zdołali nadrobić kilkupunktową stratę (z 4:9 na 8:9 oraz z 14:19 na 19:19). Co jednak warte podkreślenia, te włoskie serie nie podłamywały jastrzębian, którzy tyle samo razy zdołali ponownie “uciec z wynikiem”. Za kluczowy moment premierowej partii należy uznać mierzonego asa, jakim poczęstował Cucine Lube Łukasz Wiśniewski, wypracowując tym samym rezultat 19:22. Tej straty rywale nie dali już rady odpracować.

Wyraźnie poddenerwowani takim obrotem sprawy faworyci weszli w drugiego seta ze sporym impetem (3:1), który na szczęście szybko został ugaszony kapitalnym potrójnym blokiem dającym remis 6:6. Walka punkt za punkt trwała do stanu 11:11, po czym po naszej stronie coraz mocniej zaczął “odpalać” Tomasz Fornal (13:16, 14:18). Gdy goście wypracowali aż pięć oczek przewagi (16:21) wydawało się, że mamy tego seta w kieszeni. Jednak Włosi tylko czekali na ten moment przestoju i błyskawicznie nadrobili stratę po asie Ricardo Lucarellego (21:23). Andrea Gardini zażądał przerwy, która uspokoiła naszą grą i pozwoliła utrzymać dystans nad przeciwnikiem. Seta zakończył udany atak bohatera tej partii, Tomasza Fornala.

Porażka w drugiej odsłonie podłamała faworyzowanych gospodarzy, którzy w trzecim secie szybko oddali pole mistrzom Polski (6:12, 9:15, 10:18, 13:20). Grający na luzie jastrzębianie punktowali Włochów niczym… wcześniej ekipy z Roeselera, Pazardżika i Friedrichshafen. Wciąż świetnie grał Fornal, a na siatce zaskakiwał Macyra. Seta i mecz zakończył udanym blokiem kolejny z bohaterów dnia Łukasz Wiśniewski. MVP wybrany został natomiast najlepiej obok Fornala punktujący w naszej ekipie Jan Hadrava, który zanotował kapitalne przebudzenie po ostatnich dwóch niemrawych występach.

Ufff… To siódma z rzędu wygrana Jastrzębskiego Węgla w tej edycji Ligi Mistrzów. Przyznajmy to po raz kolejny – nie spodziewaliśmy się takiego pokazu siły ze strony naszej drużyny. Pozostaje teraz utrzymać tę serię za tydzień. Rewanż odbędzie się w naszej Hali Widowiskowo-Sportowej 16 marca o godz. 20:30. Do awansu jastrzębianie potrzebują dwóch wygranych setów.

8 marca 2022, Civitanova, 20:30
Cucine Lube Civitanova – Jastrzębski Węgiel 0:3 (22:25, 23:25, 19:25)

Jastrzębski Węgiel: Hadrava, Toniutti, Wiśniewski, Macyra, Clevenot, Fornal, Popiwczak (libero) – Boyer

1. Pokazali klasę już się bałem że po meczach z Mostostalem i Katowicami wpadli w jakiś dołek Szacunek!!!!

2. Brawa za miłą niespodziankę! Przykre tylko, że komentator pominął najlepszego naszego zawodnika, a kto oglądał mecz, to widział, że był nim Janek Hadrava!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.