W czasie świąt marnujemy mnóstwo żywności?

W okresie świątecznym na śmietniki wyrzucamy nawet trzykrotnie więcej jedzenia niż normalnie. Warto o tym pamiętać w szale bożonarodzeniowych zakupów, bo marnowanie żywności to problem społeczny, ekologiczny i etyczny. O całej sprawie pisze NSZZ „Solidarność” Region Śląsko-Dąbrowski.

fot. pixabay

Jak zauważa Jan Szczęśniewski, prezes Śląskiego Banku Żywności, z prowadzonych obecnie badań wynika, że w ciągu roku w naszym kraju marnowanych jest ponad 5 mln produktów żywnościowych. „Te badania jeszcze nie zostały zakończone, ale raczej widać, że to negatywne zjawisko ma tendencję malejącą. Niestety, w dalszym ciągu wyrzucamy zbyt dużo jedzenia” – podkreśla prezes Szczęśniewski.

Powodów marnowania jedzenia jest wiele i bardzo często są one prozaiczne. Często brakuje nam wiedzy dotyczącej sposobów przechowywania produktów żywnościowych lub nie potrafimy wykorzystać resztek tego, co zostało w lodówce. Zazwyczaj też kupujemy zbyt dużo, szczególnie w okresie świątecznym, gdy zatracamy poczucie racjonalności.

Prezes Śląskiego Banku Żywności zwraca uwagę, że marnując żywność, marnujemy także nasze pieniądze. „Najpierw wyciągając pieniądze z portfela, ciężko wzdychamy, narzekamy, że coś jest drogie, a potem, gdy to wyrzucamy do śmieci, już się nad tym nie zastanawiamy. Wyrzucając jedzenie, niszczymy środowisko, zmarnowana żywność to góry śmieci, które zostaną po nas jeszcze przez kilkaset lat” – dodaje na koniec. (źródło: NSZZ „Solidarność” Region Śląsko-Dąbrowski)

  1. Udowodniono że markety na całym świecie wyrzucają tyle dobrej, niesprzedanej żywności że mogło by głodować na świecie siedem razy więcej osób niż dotychczas i zostali by tym bez problemu nakarmieni a tu bredzą pierdolamento ile to pojedyncze rodziny wyrzucają .Chyba ten prezes Szczęśniewski ma taką niegospodarną żonę i resztę rodziny bo u mnie kupuje się tyle ile się zje.

  2. Znowu blokersy będą miały sporo śmieci niesegregowanych i odpadu typu BIO nie w tym koszu co powinno a potem lament że mają drożej.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry