W czasie świąt marnujemy mnóstwo żywności?

W okresie świątecznym na śmietniki wyrzucamy nawet trzykrotnie więcej jedzenia niż normalnie. Warto o tym pamiętać w szale bożonarodzeniowych zakupów, bo marnowanie żywności to problem społeczny, ekologiczny i etyczny. O całej sprawie pisze NSZZ „Solidarność” Region Śląsko-Dąbrowski.

fot. pixabay

Jak zauważa Jan Szczęśniewski, prezes Śląskiego Banku Żywności, z prowadzonych obecnie badań wynika, że w ciągu roku w naszym kraju marnowanych jest ponad 5 mln produktów żywnościowych. „Te badania jeszcze nie zostały zakończone, ale raczej widać, że to negatywne zjawisko ma tendencję malejącą. Niestety, w dalszym ciągu wyrzucamy zbyt dużo jedzenia” – podkreśla prezes Szczęśniewski.

Powodów marnowania jedzenia jest wiele i bardzo często są one prozaiczne. Często brakuje nam wiedzy dotyczącej sposobów przechowywania produktów żywnościowych lub nie potrafimy wykorzystać resztek tego, co zostało w lodówce. Zazwyczaj też kupujemy zbyt dużo, szczególnie w okresie świątecznym, gdy zatracamy poczucie racjonalności.

Prezes Śląskiego Banku Żywności zwraca uwagę, że marnując żywność, marnujemy także nasze pieniądze. „Najpierw wyciągając pieniądze z portfela, ciężko wzdychamy, narzekamy, że coś jest drogie, a potem, gdy to wyrzucamy do śmieci, już się nad tym nie zastanawiamy. Wyrzucając jedzenie, niszczymy środowisko, zmarnowana żywność to góry śmieci, które zostaną po nas jeszcze przez kilkaset lat” – dodaje na koniec. (źródło: NSZZ “Solidarność” Region Śląsko-Dąbrowski)

  1. Udowodniono że markety na całym świecie wyrzucają tyle dobrej, niesprzedanej żywności że mogło by głodować na świecie siedem razy więcej osób niż dotychczas i zostali by tym bez problemu nakarmieni a tu bredzą pierdolamento ile to pojedyncze rodziny wyrzucają .Chyba ten prezes Szczęśniewski ma taką niegospodarną żonę i resztę rodziny bo u mnie kupuje się tyle ile się zje.

  2. Znowu blokersy będą miały sporo śmieci niesegregowanych i odpadu typu BIO nie w tym koszu co powinno a potem lament że mają drożej.

  3. Staram się przygotowywać tyle, ile potrzeba, aby nie marnować. Przed świętami dostarczamy paczkę żywnościową dla ubogiej rodziny, aby mogli sobie przygotować Święta> Jak mówiła Matka Teresa z Kalkuty” Świata nie zbawisz, ale pomóż tym, którzy są w zasięgu reki”. Pozdrawiam

  4. Myślę, że to dobry “powód”, aby podnieść cenę za wywóz śmieci do 50zł za osobę. Nie ma co się rozbijać na drobne. “Tanio już było”.
    A radni głosujący ostatnio “za” podwyżką powinni z własnych diet dotować tych, których na ten przywilej nie stać…

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Badania prenatalne

Badania Prenatalne NFZ.
Wyliczenie ryzyka możliwości
wystąpienia chorób genetycznych,
wykluczenie wad rozwojowych płodu,
potwierdzenie dobrostanu płodu.

Czytaj więcej »

Skup aut

Skup, złomowanie samochodów.
Gotówka i umowa od ręki.
Dojazd do klienta.
Wieloletnie doświadczenie i profesjonalizm.

Czytaj więcej »

Carte Blanche

Usługi wykończeniowe,
gładzie, malowanie, kafelkowanie
sufity podwieszane, sufity napinane,
panele podłogowe i ścienne,
montaż drzwi i parapetów.
meble na wymiar.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny