W Jastrzębiu bez butelkomatu. “To jest kosztowne…”

Niedawno radny Tadeusz Markiewicz zwrócił się z wnioskiem o ustawienie… automatu do odbioru opakowań butelek plastikowych i szklanych. „Automat po pobraniu opakowania wydawałby lub rejestrował na specjalnej aplikacji punkty, które można by zamienić na obniżkę cen zakupionych towarów w podobnych opakowaniach (…) Zebrane punkty można również zamienić na obniżkę cen na bilety wstępu do kina, siłowni, obiekty MOSiR lub inne imprezy biletowane organizowane przez Urząd Miasta bądź jednostki organizacyjne miasta” – argumentuje w swojej interpelacji.

fot. pixabay

„Koszt zakupu bądź dzierżawy to najistotniejsza kwestia do rozważenia” – odpowiadają magistraccy urzędnicy – „Na przykładzie miasta Krakowa, którego władze zadecydowały o zakupie 3 recyklomatów, widzimy, że jest to przedsięwzięcie kosztowne. W projekcie koszt zakupu 3 urządzeń oszacowano na 190 tys. zł, akcji promocyjnej na 50 tys. zł, nagród dla mieszkańców na 45 tys. zł, co po doliczeniu kosztów energii elektrycznej, odbioru i zagospodarowania odpadów daje sumę 300 tys. zł”.

„Doświadczenia innych miast posiadających takie urządzenia wskazują, że w przypadku, gdy w zamian za oddane butelki wydawane były pieniądze, skutkowało to masowym oddawaniem do butelkomatów przez osoby bezdomne butelek wyciągniętych uprzednio z pojemników na surowce wtórne. Butelki te często nie były odpowiednio przygotowane do wrzucenia do butelkomatu, gdyż były zanieczyszczone, nieopróżnione do końca, wydzielały nieprzyjemne zapachy, co ostatecznie przesądziło o konieczności zawieszenia działania butelkomatu” – dowodzą w jastrzębskim magistracie.

„Z uwagi na wyżej opisane kwestie informuję, że obecnie nie planuje się zakupu ani dzierżawy tego typu urządzeń dla miasta, natomiast nie wyklucza się wprowadzenia takiego rozwiązania w przyszłości” – pada na koniec.

  1. Ciągłe negatywne odpowiedzi Władz Naszego Miasta dla podejmowanych rzeczywistych inicjatyw pro ekologicznych budzi głębokie zastanowienie. Pani Prezydent woli wydawać Nasze pieniądze na kampanie społeczne i działalność reklamową. Może najwyższy czas pomyśleć o rzeczywistym działaniu ekologicznym zamiast oklejać autobusy i przystanki plastykiem. Wg podanych wyliczeń urzędników koszt 1 automatu do odbioru butelek to ok. 100 tys. zł czyli więcej niż rocznie ,,niektórzy zapracowani urzędnicy zarabiają”-chyba ktoś nieźle popłynął.

  2. I tak to zachęcają do segregacji śmieci i dbania o ekologię. A co w tym złego, że to bezdomny wyciągnie butelkę plastikową ze śmietnika i wrzuci do maszyny? Nie zarobię ja, zarobi on. Beznadzieja te Jastrzębie z panią prezydent na czele. Wstyd.

  3. Ile pieniędzy poszło na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego w Jastrzębiu nie dającego zwykłemu podatnikowi nic a nic . A gdy chodzi o ekologie i porządek dla mieszkańców to się nie opłaca o co w tym chodzi.

  4. No tak ,nawet takie urządzenia potrafią te bezdomne śmierdziele zniszczyć a miasto jeszcze ich ogrzewa z moich podatków a oni srają ,szczają i zostawiaja za sobą taki gnój że głowa boli a ludzie ich jeszcze dokarmiają tych nierobów w jadłodzielniach.

  5. A pamiętacie ten słynny pomnik z sprasowanych odpadów TVN się zachwycał jak to przemawia do ludzi ,zresztą jakiś cymbał to podpalił a teraz duże koszty za recykling dla tego ekologicznego miasta, ludzie segregują i płaca coraz więcej biedne najbogatsze miasto

  6. tak na to nie ma ale na ścieżki rowerowe dla nie licznych to pchają kasę ile wlezie,cóż się dziwić różnego rodzaju pociotki mają zarobek, a tu co ?postawią i klapa rodzina nie zarobi

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Badania prenatalne

Badania Prenatalne NFZ.
Wyliczenie ryzyka możliwości
wystąpienia chorób genetycznych,
wykluczenie wad rozwojowych płodu,
potwierdzenie dobrostanu płodu.

Czytaj więcej »

Skup aut

Skup, złomowanie samochodów.
Gotówka i umowa od ręki.
Dojazd do klienta.
Wieloletnie doświadczenie i profesjonalizm.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny