W pamiętną rocznicę

We wtorek, 15 grudnia, oddano hołd górnikom, przeciwko którym 39 lat temu wojsko i milicja użyły broni. Przed tablicą upamiętniającą tragiczne wydarzenia złożono kwiaty. Z powodu pandemii koronawirusa na terenie Ruchu Zofiówka pojawiły się – przy zachowaniu profilaktyki i odstępów czasowych – pojedyncze delegacje. Wśród nich między innymi reprezentacja Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój w osobach jej przewodniczącego Piotra Szeredy, wiceprzewodniczącego Ryszarda Piechoczka oraz radnego Grzegorza Mosonia. Z kolei jastrzębski klub radnych PiS reprezentowali radni Tadeusz Sławik i Michał Urgoł.

Przypomnijmy, że dawna kopalnia węgla kamiennego „Manifest Lipcowy” była pierwszym zakładem przemysłowym, w którym wobec strajkujących górników funkcjonariusze ZOMO użyli broni palnej.

„To niezwykle ważna rocznica, przypominająca, że władza strzelała do protestujących górników. W efekcie strzelała do ludzi, którzy walczyli o miejsca pracy i godność robotników. Dlatego tak istotne jest, żeby upamiętnić ich odwagę i ofiarność” – powiedział przewodniczący Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój Piotr Szereda, podkreślając jednocześnie, że Jastrzębie-Zdrój jest nadal ważnym miejscem na mapie obchodów „pamiętnego” grudnia 1981 roku.

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

WordPress Lightbox Plugin
Przewiń do góry