“Węgiel ma wielu przeciwników”

To najlepsza wiadomość dla przyszłości Jastrzębskiej Spółki Węglowej i pracujących w niej górników. Węgiel koksujący, wydobywany przez Spółkę, na kolejne trzy lata utrzymał swoją pozycję na liście surowców krytycznych, a więc takich, które są kluczowe dla rozwoju gospodarczego i technologicznego Unii Europejskiej.

„Ta decyzja Brukseli to także efekt skutecznych zabiegów śląskich eurodeputowanych, premier Beaty Szydło i byłego wiceministra górnictwa Grzegorza Tobiszowskiego. Na forum europarlamentu i jego instytucji od wielu miesięcy zabiegali o jak najszersze poparcie dla tej decyzji. Teraz mam satysfakcję, iż tu na miejscu mogłem wspierać ich działania” – podkreśla poseł Grzegorz Matusiak

„Ta informacja trafiła do nas w doskonałym momencie. Epidemia koronawirusa szczególnie mocno uderzyła w JSW, co odbiło się na poważnych stratach za pierwsze półrocze tego roku. Pierwsze pozytywne efekty decyzji Komisji Europejskiej już są widoczne. Wieści z Brukseli od razu wywindowały akcje JSW w górę, nawet o 24 procent. To oznacza, że JSW stała się wiarygodna nie tylko dla inwestorów, ale także dla instytucji finansowych” – oświadczył poseł Grzegorz Matusiak, jedyny górnik w Sejmie, przez lata związany zawodowo z kopalnią Zofiówka

„Ta decyzja Brukseli to także efekt skutecznych zabiegów śląskich eurodeputowanych, premier Beaty Szydło i byłego wiceministra górnictwa Grzegorza Tobiszowskiego. Na forum europarlamentu i jego instytucji od wielu miesięcy zabiegali o jak najszersze poparcie dla tej decyzji. Teraz mam satysfakcję, iż tu na miejscu mogłem wspierać ich działania” – dodał poseł z Jastrzębia-Zdroju.

Komisja Europejska co trzy lata publikuje listę surowców o krytycznym znaczeniu dla unijnej gospodarki. Węgiel koksujący trafił na nią w 2017 roku i jego utrzymanie na tej liście do końca nie było pewne.

„Węgiel ma wielu przeciwników w unijnych gremiach, a słowo dekarbonizacja jest tam od lat odmieniane przez wszystkie przypadki” – powiedział europoseł Grzegorz Tobiszowski – „Dlatego tak ważne było dla nas wsparcie ze Śląska. Możemy tylko żałować, iż tak niewielu parlamentarzystów poszło w ślady posła Grzegorza Matusiaka. Uważam, że w tak ważnych sprawach dla naszego regionu i kraju polityczne spory powinni zejść na margines”.

Decyzja Komisji Europejskiej pozwoli na dalsze bezpieczne finansowanie działalności JSW. Wiele instytucji finansowych nie wspiera już węgla energetycznego. Po rekomendacji Brukseli banki nie będą wycofywać się z finansowania wydobycia węgla koksującego.

Poseł Grzegorz Matusiak, przewodniczący Parlamentarnej Komisji ds. Energii, podkreślił, iż jest to nie tylko kwestia bezpieczeństwa finansowego Spółki czy środków na inwestycje, takie jak chociażby budowa nowej kopalni w Jastrzębiu Bzie. To także szansa na realizację wielu innowacyjnych projektów – produkcji wodoru lub włókien węglowych z produktów procesu koksowniczego.

Dodajmy, iż JSW jest największym producentem węgla koksującego w Unii Europejskiej, a już wkrótce będzie jedynym. Czesi, którzy też wydobywają ten surowiec strategiczny, swoje kopalnie zamierzają zamknąć w trakcie najbliższych 2 lat.

Przewiń do góry
Poprzedni
Następny