“Witaminy” dla górników

fot. S. Sputo

Witaminy” dla górników

Rady Zakładowe jastrzębskich kopalń oraz przedsiębiorstwa handlowe obowiązkowo winne były corocznie umożliwić swoim pracownikom zaopatrzenie się w warzywa i owoce na zimę.

Górnicy i pracownicy handlowi mieszkający w okolicznych, podmiejskich miejscowościach byli w zdecydowanie lepszej sytuacji, gdyż znakomita większość, oprócz pracy pod ziemią i „za ladą”, prowadzała gospodarstwa rolne. W centrum Jastrzębiu-Zdroju sytuacja była zdecydowanie trudniejsza, bo pracujący w kopalniach górnicy oraz pracownicy przedsiębiorstw handlowych byli w większości przyjezdnymi i mieszkali w blokowiskach.

Do zakładów pracy sprowadzano z okolicznych wiejskich miejscowości owoce, głównie – jabłka, gruszki i śliwki. Dystrybuowano również cebulę, pietruszkę, seler, marchew oraz buraki. Dużą część dostarczała Gminna Spółdzielnia Wodzisław Śląski. Akcja „Witaminy” prowadzona była okresowo, przykładowo na wiosnę i jesienią. W końcówce lat siedemdziesiątych uruchomiano przykopalniane kioski, gdzie zakupić można było warzywa i owoce niemalże przez cały rok.

Pierwszy komputer w kopalni

Minikomputer został po raz pierwszy wykorzystany w kopalni „Manifest Lipcowy” w kwietniu 1976 roku. Miał ułatwić pracę w biurach. Służył między innymi do obliczania zarobku górników. W tym celu każdy z pracowników kopalni otrzymał indywidualny numer identyfikacyjny.

Kopalnia „Manifest Lipcowy” była pierwszą spośród kopalń Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego stosującą komputer do obliczenia płac załogi.

Sztandar dla ORMO

Na przełomie lutego i marca 1979 roku w sali kopalni „Manifest Lipcowy” Organizacja Miejska ORMO otrzymała sztandar ufundowany przez górników kopalni „Manifest Lipcowy” (organizacja zakładowa ORMO kopalni została rok wcześniej na akademii wojewódzkiej wyróżniona „Złotą Odznaką Zasłużonego w Rozwoju Województwa Katowickiego”).

W akcie nadania wziął udział sekretarz Komitetu Miejskiego PZPR, członek Egzekutywy Komitetu Miejskiego PZPR, przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej, przewodniczący Miejskiego Społecznego Komitetu ORMO Gerard Marek, Komendant Wojewódzki ORMO pułkownik Olgierd Łuckiewicz, prezydent miasta Rudolf Myszka, członek Egzekutywy Komitetu Miejskiego PZPR, komendant miejski MO Franciszek Bury i dyrektor Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego Brunon Sobel.

(źródło: Jaspedia/Janusz Lubszczyk)

Wpisy na temat ““Witaminy” dla górników”

  1. Dżordż Lowerboj

    ORMO zawdzięczała coś Manifestowi Lipcowemu? To tam gdzie teraz stoi pomnik Solidarności? Pomnik należy wyburzyć!

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Badania prenatalne

Badania Prenatalne NFZ.
Wyliczenie ryzyka możliwości
wystąpienia chorób genetycznych,
wykluczenie wad rozwojowych płodu,
potwierdzenie dobrostanu płodu.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny