WSS Nr 2: Serce w smartfonie?

Błyskawiczny rozwój Oddziału Kardiologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju to fakt. Od ponad roku na oddziale kierowanym przez doktora Henryka Sobocika wykonywane są zabiegi wszczepienia stymulatora serca, a dodatkowym udogodnieniem dla pacjentów jest utworzenie pracowni kontroli urządzeń wszczepialnych. W ramach programu KOS-zawał pacjenci po zawale mięśnia sercowego są objęci stałą, roczną opieką. Kolejnym krokiem było rozpoczęcie wykonywania zabiegów ablacji. Ale na tym nie koniec.

fot. WSS Nr 2

Niedawno po raz pierwszy w WSS Nr 2 wszczepiono kardiowerterter-defibrylator. Zabieg wykonał dr hab. n. med. Adam Sokal, specjalista chorób wewnętrznych i kardiolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, a asystował mu lek. Jakub Nawrocki z Oddziału Kardiologii WSS Nr 2. 56-letni pacjent w drugiej dobie hospitalizacji został wypisany do domu.

„Wszczepialny kardiowerter-defibrylator to urządzenie, które ma zdolność rozpoznawania groźnych dla życia zaburzeń rytmu serca oraz przerwania tych arytmii za pomocą impulsu elektrycznego. Niejednokrotnie jest to zabieg ratujący życie, ponieważ zaburzenia pracy serca mogą doprowadzić do nagłego zatrzymania krążenia, a w efekcie nawet do śmierci. Operacja jest mało inwazyjna i odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że pacjent podczas zabiegu jest przytomny i pozostaje w kontakcie z zespołem” – mówi lek. Jakub Nawrocki.

Samo urządzenie jest niezwykle nowoczesne, gdyż posiada opcję transmisji danych technologią bluetooth. Oznacza to, że pacjent będzie miał podgląd parametrów w swoim smartfonie za pomocą darmowej aplikacji. Możliwość ta zostanie uruchomiona przy pierwszej kontroli, podczas której pacjent zostanie również przeszkolony z obsługi aplikacji. W przyszłości dane z aplikacji będą automatycznie przesyłane poprzez system teletransmisji, co umożliwi lekarzom szybką reakcję na niepokojące sygnały. (źródło: WSS Nr 2)

Wpisy na temat “WSS Nr 2: Serce w smartfonie?”

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
radiator
Idzie zima. Czy przetrwamy i wystarczy nam pieniędzy?