“Wybitnie” niebezpieczne skrzyżowanie?

fot. Marek Wróbel

Trwają prace przy budowie wiaduktu na alei Piłsudskiego. Co warte uwagi, jednocześnie powstaje rondo na skrzyżowaniu alei z ulicami Graniczną i Północną. Jest to jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w mieście. W tym miejscu powstanie rondo turbinowe, które ma zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego i znacznie poprawić płynność przejazdu.

„W Jastrzębiu-Zdroju nie mamy jeszcze ronda turbinowego, to będzie pierwsze takie rozwiązanie w naszym mieście. Czym jest rondo turbinowe? Jeśli wjedzie się na ‘zwykłe rondo’ można po nim krążyć w kółko. Natomiast w przypadku ronda turbinowego po wjeździe z jednego kierunku nie będzie możliwości objechania ronda na okrągło. Po przejechaniu dwóch zjazdów odpowiedni pas ‘wyrzuci’ samochód i trzeba będzie z ronda zjechać. Ronda turbinowe zapewniają płynniejszy ruch, co jest ważne przy jego dużym natężeniu. Tego typu ronda są często stosowane – najbliżej można je znaleźć w Żorach” – wyjaśniała swego czasu Maria Pilarska, wówczas naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej i Inwestycji.

Cały proces budowy, obejmujący obie inwestycje, ma zakończyć się po 680 dniach. Całkowity koszt to ponad 18 milionów 300 tysięcy złotych. Co ważne, tylko połowa tej kwoty obciąży budżet miasta, druga część zostanie pokryta przez Fundusz Dróg Samorządowych. Prace będą objęte 10-letnią gwarancją.

My postanowiliśmy sprawdzić, jak postępują prace przy budowie ronda, co udokumentowaliśmy stosownym zdjęciem. (źródło: UM Jastrzębie-Zdrój)

  1. Mistrzowie kierownicy niech zasięgną doświadczenia jak się jeździ po rondzie turbinowym bo daję pewność że będzie dochodziło tam do incydentów dalej xD

  2. niesamowite ha ha rondo turbinowe, zwykle rondo a ciagle mowia jakby to bylo niewidomo jak skomplikowane i trudne, zenujace te artykuly

    1. Ha ha ha – to sem ja! Nie pisz “niewidomo, bo piszesz bzdury, otwórz oczy i pisz logiczne, mądre wiadomo komentarze. Zresztą te komentarze często bez sensu większość już zna.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
PSE
Trudny kompromis