Wynagrodzenie w górnictwie to ponad 11 tysięcy

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w lutym bieżącego roku przeciętne wynagrodzenie w sektorze wydobywania węgla kamiennego i brunatnego wyniosło 11096,55 zł. To efekt wypłaty nagród rocznych, czyli tak zwanych czternastek, co nie zmienia faktu, że górnicze wynagrodzenia należą do jednych najwyższych w sektorze przedsiębiorstw.

fot. pixabay

Z danych opublikowanych przez GUS wynika, że w styczniu przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze wydobycia węgla kamiennego i brunatnego wyniosło ponad 7195 zł, w lutym było to wspomniane 11096 zł, a w marcu 7955 zł.

W przypadku ostatniego grudniowego wynagrodzenia ta przeciętna kwota była jeszcze wyższa od wypłaty lutowej i wyniosła 18779,53 zł brutto.

„Taka wysokość zarobków sprawia, że górnicze wynagrodzenia od lata znajdują się wśród najwyższych w kraju w sektorze przedsiębiorstw. Dla przykładu średnie miesięczne górnicze wynagrodzenie w pierwszym kwartale br. wyniosło 8749 zł brutto. W tym roku więcej ‘zarobili’ na przykład pracownicy sektora wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (8775 zł), pracownicy sektora produkcji wyrobów faramaceutycznych (8777 zł) i pracownicy branży informacyjnej i komunikacyjnej (10002 zł)” – podaje portal nettg.pl.

Warto również dodać, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku wyniosło odpowiednio 5536,8 zł, 5568,82 zł i 5929,05 zł. (źródło: nettg.pl)

 1. Szczałowy z pszodka

  Znowu nieprawdę podają.

  Jakie 11 000zł?

  Ja dostałem 17 000zł i to na rękę, więc piszcie chociaż tak, jak jest.

  Owszem, dwie soboty przepracowałem.

   1. Malinowy łoś

    Zapomnieliście jeszcze o 13 i 15 , poza tym coś tu chyba nie tak bo ostatnio pisaliście o 18 tys. Więc nagle z 18 na 11 zeszło? A no przeca te 13 i 15 robią swoje.

 2. Znowu jasnet szczuje na górników. Żenujący poziom pseudo dziennikarstwa… Jak już podajecie kwoty brutto to napiszcie też kwoty netto. Bo przeciętny wyborca pisu nie widzi różnicy i myśli że Górnik na rękę tyle dostaje. Ale zarobki netto nie wywołają takiego oburzenia jak kwoty brutto, nikt nie będzie wtedy pluł na górników A wam przecież o to chodzi.

  1. Ty zono górnika nie JasNet ale w całej Polsce wiedza ile górnik zarabia za te niecałe 8 g pracy ile dostają przywilejów Typowa żona górnika która nie wlicza 14, węgla i kartek do pensji. Ty kobieto jak byś nie wiedziała, to wszytsko wlicza się do pensji bo to jest przychód. Więc nie ględź tu głodnych kawałków. Już mam dosyć tych górników i to jak drenują państwo z kasy i ile musimy do ich emerytur oraz do nierentownych kopalń dopłacać.

  2. Jeszcze jedno Joanna kolega płaci na ZZ 1% mies netto i ta kwota jest 103 zł.To sobie policz ile zarabia swoja makówką

  3. Artykuł, celowo jest tak napisany, aby wzbudzać w reszcie społeczeństwa zazdrość i jednocześnie nienawiść do górników, a potem nie ma się co dziwić, że jest nagonka i hejt z każdej strony

 3. Świetne są te statystyki i podsumowania. Szkoda że są to kwoty uśrednione. W zasadzie faktycznie, dostałem 11000 zł z jednym ale… Muszę zsumować 3 wypłaty.

  1. Lenie? To zapraszam na dół do pracy na ścianie, zobaczymy cwaniaku po miesiącu pracy, czy też będziesz taki kozak.

  1. To wskocz w buty i zjedz na dół tebilu
   A te wynagrodzenia to dozór dostaje a nie robotnik
   A straty są bo w spółkach i biurowcach siedzą po 300 osób i zgarniają grubą kasę A potem bo górnik zarabia 12 tyś

 4. Ja tam w JSW Ochrona zarabiam 2400 i nie narzekam przecież to spółka córka może kiedyś dadzą nam kartę multisport na siłownie to przypakuje i wyrwę jaka laske.

 5. Ty myślisz ze na grubie sie zapieprza to sie grubo mylisz ktoś ciezko pracuje na budowlance za min 2 lub 3 tysiace i musi zapieprzaç do 65 lat a wam zawsze mało zarabiacie najwięcej i najmniej macie lat do emerytury nielicząc sie z waszymi przywilejami tagze niefandzol tu głupot chłopczyku.

  1. Wiesz co mam za płotem i w okolicy kilka budów. W większości robią tam firmy czyli budowlańcy. I jak piszesz że zapierniczają od rana do wieczora to masz dziwne podejście do słowa “zapierniczać” Bo oni łażą od 7 do 15 i to w dodatku z naciskiem na ŁAŻĄ kilka kawek , obiadki z termosika czy zalewajki i tak się hula do 15.
   Na uwagi ze strony właścicieli warczą z wielkiej łaski ” bo pójdziemy i nikogo nie znajdziecie przez następne 3 lata”
   A jedna z budów to nawet na koszt budującego ma większe zużycie wody bo myją swoje auta i jakieś okazjonalne na budowie – w ramach klejenia bloczków.

  2. Dorobiłeś do emerytury??? A jak nie dorobiłeś to po cholerę rzuciłeś taką fajną, dobrze płatną pracę???

  3. To nie pozostaje ci nic innego jak zatrudnić się w górnictwie na jastrzebie-bzie prowadzą rekrutację, składaj podanie.
   Do transportu potrzebujemy i mam nadzieję że masz silne plecy, mocne nogi i pojemne płuca bo takich nam tu trzeba silnych i głupich zapniemy ci żelastwo i będziesz targał a 10 weźmiesz te swoje wymarzone 11 tysi o których możesz tylko pomarzyć w budowlance w której jest ci tak źle.

  1. TYc ha ha 3 gora 4 godzinki na dole i wielcezapracowani hrabiowie, wiem bo robilem na dole, reszta dniowki to ploty i piwo, przstancie zerowac na calym narodzie

 6. Napiszcie milion do równego rachunku te średnie wyliczenia prezes zarobi że 40 tyś górnik 5 bo nie wszyscy to kombajnisci i przodowi czyli średnio mają po 12,5 tys

  1. Górników nie interesuje, że górnictwo pada i jest do likwidacji . Żądają podwyżek, bo ich nauczono, że im się zawsze należy. A jak firma nie ma z czego płacić, to nich Państwo dopłaca. Im się należy….albo pojadą palić opony przed sejmem.
   Jak w końcu pozamykają te kopalnie, to wszystkim ulży. Nie będzie się marnować finansów społeczeństwa dla tej garstki…..

   1. Tak wszystkim ulży, że niech Pan dzis zacznie kupować i ładować baterie albo odkładać kasę by było na rachunki za prąd zza granicy – jeżeli będą łaskawi nam coś sprzedać. Proszę też liczyć na lekkie zimy by nie trzeba było opału, bo eko Szwecja w tą zimę płakała. Tylko ich stać na zakupy, a Polskę…
    Zamkną kopalnie i będziemy żyć dosłownie jak w raju… kwiaty, łąki i energia słoneczna 🙂 good luck

   2. Kierowca Bombowca

    Państwo do nas dopłaca hahhahahah 😀 no jak ponad 30 podatków nałożyli na węgiel to faktycznie dopłaca. Ale tacy jak ty i z podobnym rozumowaniem nie ogarną nigdy

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kancelaria Rachunkowa

Prowadzenie ksiąg rachunkowych,
podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
ryczałtu ewidencjowanego,
usług kadrowych,
sporządzanie deklaracji,
weryfikacja dokumentów.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny