Wyzwiska i szykany na Żelaznym Szlaku?

„My jako mieszkańcy dojeżdżający i dochodzący pieszo do swoich posesji spotykamy się z wyzwiskami, upomnieniami i szykanowaniem ze strony rowerzystów” – tak zaczyna się petycja dotycząca zmiany przebiegu trasy Żelaznego Szlaku Rowerowego. Mieszkańcy, podpisani pod pismem (w sumie 40 osób – przyp. aut.), chcą, aby szlak był kontynuowany na dawnym torowisku, pomijając ulicę Torową – na odcinku około 200 metrów.

„Jesteśmy zmuszeni interweniować aż do skutku, również na wyższych szczeblach i w innych instytucjach, którym życie mieszkańców Jastrzębia-Zdroju nie jest obojętne” (fot. UM Jastrzębie-Zdrój)

Jak podkreślają, mają „mocne” argumenty, aby walczyć o „swoje” w jastrzębskim magistracie.

„Rowerzyści uważają, że obszar ulicy Torowej to TYLKO szlak rowerowy, co powoduje wulgarne uwagi w stronę mieszkańców. Oznakowanie trasy nie poprawiło tej sytuacji. Został nam utrudniony ruch samochodami, spacery z wózkami z dziećmi, spacery z psami” – pada w argumentacji.

Rowerzyści jeżdżą całą szerokością ulicy Torowej, zajeżdżają drogę, poruszają się bardzo szybko, wieczorami rowery są nieoświetlone, słyszy się wulgarne słownictwo, co wskazywałoby (przynajmniej w części przypadków – przyp. aut.) na spożycie alkoholu – tak prezentuje się lista grzechów miłośników jednośladów według autorów petycji.

Mieszkańcy ulicy Torowej proszą także o modyfikację trasy na odcinkach przebiegających bezpośrednio przy domach jednorodzinnych, tak aby mogli zachować prawo do odpoczynku.

Petycja kończy się znamiennie: „Jesteśmy zmuszeni interweniować aż do skutku, również na wyższych szczeblach i w innych instytucjach, którym życie mieszkańców Jastrzębia-Zdroju nie jest obojętne”.

 1. Miasto jak zwykle wszystko spieprzyło. Zamiast starać się o kolej Wodzisław-Jastrzębie-Zebrzydowice to sie im ściazki zachciało i likwidacji wiaduktów istniejących to ma ja co chcieli.

  1. Kolej była tu potrzebna jak świni siodło. Szlak jest fajnym pomysłem, ale chamowaci i agresywni rowerzyści psują to rozwiązanie.

 2. Niech każdy zachowuje się jak człowiek niech każdy czyni tak jak by chciał żeby mu czyniono czyli przyzwoicie myśląc o innych a nie jak ,,Buffon i teraz ja pan ” to wszystkim będzie dobrze

  1. Miasto jest normalne jak każe inne, tylko garstka bufonów, bezmózgowców np. takich „rowerzystów” którzy nie potrafią żyć w cywilizowanym, kulturalnym świecie powodują takie reakcje tych mieszkańców. A oni w tym konkretnym (i nie tylko w tym) mają rację.

   1. To miasto jest specyficzne i nie takie jak inne tu jest mieszkanka wszystkich ludzi z całej pOLSKI. A wiadomo w większości to górnicy…. a jak kiedyś robiona była ankieta na Jasnecie o chamstwie w Jastrzębiu, to wyszło nieciekawie. Prostaków i chamów pod dostatkiem

 3. Może warto dodać, że UM w odpowiedzi na pismo mieszkańców napisał, iż na tym odcinku nie wytyczono trasy po dawnym torowisku, ponieważ musieliby wyburzyć stary wiadukt, który grozi zawaleniem i wybudować nowy. Na ten moment nie ma na to środków w budżecie i w najbliższym czasie modyfikacje trasy nie są planowane…
  Dodam jeszcze tylko, iż konsultacji społecznych w sprawie przebiegu trasy nie przeprowadzono.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry