Z tej mąki będzie siatkarski chleb

Juniorki JKS SMS Jastrzębie

Siatkarki JKS SMS Jastrzębie, czyli uczennice Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego przy ul. Piastów, to nie tylko drużyna najstarszych juniorek rywalizujących z dorosłymi kobietami w I lidze śląskiej, ale także aż… pięć drużyn młodzieżowych. Juniorki (rocznik 2002 i młodsze), kadetki (2004 i młodsze) i młodziczki (2006 i młodsze) mają przed sobą ważne momenty sezonu 2020/2021. Juniorki nadrabiają zaległości celem kwalifikacji do czołowej czwórki I ligi, podobnie jak II-ligowe kadetki, które chcą doszlusować do elity. Sporo pracy także przed młodziczkami, które znalazły się na półmetku zmagań fazy zasadniczej sezonu. Dodajmy, że w klasyfikacji liczą się najpierw punkty, a następnie liczba zwycięstw. Dopiero potem ważny jest stosunek setów. Na razie nie znamy liczby śląskich drużyn, które awansują do mistrzostw Polski.

W kategorii wiekowej juniorek (rocznik 2002 i młodsze) JKS SMS Jastrzębie występuje w I lidze śląskiej. Na razie nasz zespół rozegrał tylko cztery mecze: dwa ze Stalą Śrubiarnia Żywiec (1:3, 3:1), BKS Stal Bielsko-Biała (0:3) i MKS II Dąbrowa Górnicza (1:3). Przed jastrzębiankami jeszcze rewanże z bialską Stalą i MKS II Dąbrowa Górnicza oraz po dwa spotkania z MKS Dąbrowa Górnicza i Sokołem Katowice. Obecnie JKS SMS zajmuje w I lidze śląskiej piąte miejsce, ale ma mniej rozegranych meczów niż rywale (tabela: 1. MKS Dąbrowa Górnicza 13 pkt., 2. Stal Śrubiarnia 13 pkt., 3. BKS Stal 11 pkt., 4. MKS II Dąbrowa G. 8 pkt., 5. JKS SMS Jastrzębie 3 pkt., 6. Sokół Katowice 0 pkt.).

W pierwszej fazie rozgrywek juniorskich ekipa JKS SMS Jastrzębie walczy o bezpośredni awans do półfinałów mistrzostw Śląska. Aby zapewnić sobie kwalifikację do tej rundy rozgrywek, jastrzębianki muszą zdobyć lokatę w pierwszej czwórce I ligi. W przypadku zajęcia piątej lub szóstej pozycji nasz zespół nadal będzie liczył się w walce o wojewódzkie medale, jednak zmuszony zostanie do podjęcia zmagań ćwierćfinałowych (barażowych) z udziałem najlepszych drużyn z II ligi.

Warto przy tym odnotować, że jeśli JKS SMS zajmie 5. lub 6. miejsce i zagra w ćwierćfinale, to będzie gospodarzem tych zawodów. Ćwierćfinały odbędą się w dniach 11-13 stycznia, natomiast osiem najlepszych śląskich drużyn zagra 25-27 stycznia w dwóch grupach półfinałowych. Czterech finalistów powalczy o złoto 19-21 lutego. Jak łatwo wyliczyć, do kolejnych faz awansują po dwie najlepsze ekipy.

Tabele zmagań juniorek >>

Kadetki JKS SMS Jastrzębie

W kategorii wiekowej kadetek (rocznik 2004 i młodsze) JKS SMS Jastrzębie rywalizuje w grupie D (jednej z czterech grup) II ligi. Aktualnie drużyna ma na koncie 9 pkt. w czterech spotkaniach (czyli całkiem niezły bilans), które dają naszym siatkarkom trzecie miejsce. Rozpoczęły one wprawdzie sezon od porażki z UKS Dębowianka (1:3), ale potem zanotowały trzy wygrane z rzędu, kolejno z Jedynką Rybnik (3:0), Zorzą Wodzisław (3:0) i… Dębowianką (3:0). Warto jednak zauważyć, że – podobnie jak w juniorkach – uczennice Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego mają przed sobą nieco zaległości do nadrobienia, a zatem możemy spodziewać się jeszcze marszu w górę tabeli (1. Zorza Wodzisław 15 pkt., 2. Dębowianka 12 pkt., 3. JKS SMS Jastrzębie 9 pkt., 4. MKS Bielsko-Biała 8 pkt., 5. UKS Krzanowice 1 pkt., 6. Jedynka Rybnik 0 pkt.).

Celem naszego zespołu jest wywalczenie awansu do 1/8 finału Mistrzostw Śląska Kadetek. Kwalifikację do tej fazy uzyskają po dwie najlepsze drużyny z czterech grup II ligi oraz dodatkowo trzy najlepsze drużyny z trzecich miejsc w tychże grupach. Stworzą one trzy grupy kwalifikacyjne 1/8 finału, których mistrzowie i wicemistrzowie awansują do ćwierćfinału. Dopiero od tej fazy stanie się możliwa rywalizacja z ekipami, które znajdują się obecnie w I lidze śląskiej. 1/8 finału rozgrywek kadetek zaplanowana jest na 18-20 stycznia, 1/4 finału – 29-31 stycznia, 1/2 finału – 15-17 lutego, a finał – 26-28 lutego.

Tabele zmagań kadetek >>

Młodziczki JKS SMS I Jastrzębie

Najbardziej rozbudowane są rozgrywki młodziczek (rocznik 2006 i młodsze), gdzie JKS SMS Jastrzębie wystawił aż trzy zespoły. Aktualnie na finiszu znajduje się drugi z pięciu etapów rozgrywek. Pierwszy, który miał miejsce wczesną jesienią, to runda o rozstawienie, natomiast trzy kolejne – to rywalizacja na zasadzie awansów i spadków pomiędzy wcześniej rozstawionymi grupami. Między drugą a trzecią oraz trzecią a czwartą rundą nastąpi “wymiana” drużyn (spadek trzech najsłabszych i awans trzech najmocniejszych). Po czwartym etapie cztery najlepsze zespoły I ligi zagrają w finale Mistrzostw Śląska Młodziczek. Ogólnie rzecz ujmując, w tej kategorii wiekowej chodzi o to, aby… grać jak najwięcej.

Obecnie, na finiszu drugiego etapu, pierwsza drużyna JKS SMS walczy w najwyższej klasie rozgrywkowej (grupa 11M), druga – na jej zapleczu (grupa 12M), zaś trzecia – w grupie 14M (“IV liga”). Rozstawienie to jest efektem rywalizacji w pierwszym etapie sezonu, o którym informowaliśmy ponad miesiąc temu.

JKS SMS I Jastrzębie zajmuje szóste miejsce w grupie 11M (na dziewięć zespołów), a jego utrzymanie w tej elicie uzależnione jest od zaległych meczów Dębowianki i Źródełka Katowice, które zajmują ósmą i dziewiątą lokatę. Te pojedynki odbędą się 28 listopada i wówczas będziemy wiedzieć, czy nasz pierwszy zespół będzie teraz grał w grupie 21M (druga runda I ligi) czy 22M (druga runda II ligi). Sytuacja w tabeli: 1. MOSM Bytom (14 pkt.), 2. MKS Dąbrowa G. (14 pkt.), 3. Dwójka Zawiercie (13 pkt.), 4. Stal Śrubiarnia Żywiec (12 pkt.), 5. BKS Stal Bielsko-Biała (12 pkt.), 6. JKS SMS Jastrzębie (10 pkt.), 7. Zorza Wodzisław (9 pkt.), 8. Dębowianka (8 pkt.), 9. Źródełko Katowice (7 pkt.).

Młodziczki JKS SMS II Jastrzębie

JKS SMS II Jastrzębie występuje obecnie w grupie 12M i wciąż ma szansę na pozostanie na zapleczu elity, ale musi dać sobie radę w zaległych pojedynkach z Tytanem Ostrowy i UKS Krzanowice, zaplanowanymi na 28 listopada. Mocno skomplikowana jest z kolei sytuacja JKS SMS III Jastrzębie, ponieważ w grupie 14M niektóre zespoły mają rozegranych osiem spotkań, a inne… dwa. Tu zatem będzie można wyciągnąć stosowne wnioski dopiero po nadrobieniu zaległości i ewentualnej weryfikacji nierozegranych zawodów.

Młodziczki JKS SMS III Jastrzębie

Należy przy tym pamiętać, że w zbliżającym się trzecim etapie będzie miała miejsce ostatnia możliwość wskoczenia do wyższej ligi przed ostatecznym sklasyfikowaniem, które zostanie dokonane po czwartej rundzie. Po niej cztery najlepsze zespoły I ligi powalczą o mistrzostwo Śląska młodziczek.

Tabele zmagań młodziczek >>

Źródła: system.szps.pl, Facebook / JKS SMS Jastrzębie

I liga śląska
Sari Żory
Victoria
Zorza
Pszczyna
Krzanowice
BKS Stal


Grupa spadkowa
Michałkowice
TKS Tychy
Jed. Rybnik
MKS Imielin
1:3 (d)
3:0 (d)
3:2 (d)
0:3 (w)
2:3 (d)
0:3 (w)3:2 (d)
3:1 (w)
19.02 (w)
27.02 (d)
0:3 (w)
3:0 (w)
0:3 (w)
2:3 (d)
1:3 (w)
0:3 (d)06.03 (w)
13.03 (d)
20.03 (d)
27.03 (w)
Tabela
1.
2.
3.
4.
MKS Imielin
Jed. Rybnik

MUKS Mich.
JKS SMS
8
8

8
8
18
17
15
14
6:2
6:2

5:3
5:3
5.
6.
7.
8.
Krzanowice
V. Cieszyn
Zorza Wodz.
TKS Tychy
7
8
8
7
11
8
8
2
4:3
3:5
2:6

0:7

Komentarze

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Najnowsze informacje

Zapowiedzi

Galerie zdjęć

Przewiń do góry
Poprzedni
Następny