Zakaz handlu w niedziele to fikcja?

fot. pixabay

W ostatnich miesiącach kolejne sieci handlowe (także w Jastrzębiu-Zdroju – przyp. aut.) otwierają swoje sklepy w niedziele, obchodząc tym samym ograniczenia zawarte w ustawie. Taką furtkę pozostawia zapis zezwalający na handel w tym dniu placówkom pocztowym. Sieci handlowe wprowadzają w swoich sklepach usługę nadawania i odbioru paczek, dzięki czemu zyskują status placówki pocztowej i mogą prowadzić działalność w niedziele.

„Wyjątku dotyczącego placówek pocztowych nie było w obywatelskim projekcie ustawy przygotowanym przez ‘Solidarność’. Został on wprowadzony w trakcie prac parlamentarnych nad projektem. Od początku ostrzegaliśmy, że jest to droga do omijania przepisów i nasze obawy się potwierdziły” – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Poselski projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele ma ograniczyć możliwość obchodzenia zawartych w niej obostrzeń. Zgodnie z zapisami projektu sklep będzie mógł prowadzić działalność w niedziele niehandlowe jako placówka pocztowa pod warunkiem, że ten rodzaj działalności będzie dla niego przeważający, czyli przychody z usług pocztowych będą przekraczać 50 procent łącznych przychodów.

We wtorek, 14 września, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny odbyło się pierwsze czytanie projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Jutro Sejm ma się zająć projektem na posiedzeniu plenarnym. (źródło: NSZZ „Solidarność” Region Śląsko-Dąbrowski)

  1. To rynek powinien decydować o tym, czy coś ma być otwarte, czy nie. Ktoś się pytał o przykłady zawodów pracujących w niedzielę: policja, służba zdrowia, strażacy, wojsko, kolej, kierowcy autobusów, taksówkarze, szeroko pojęta rozrywka, restauratorzy, hotelarze, pracownicy w systemie 4 brygadowym.

  2. Miałam do wysłania pilnego dwa listy do sądu .Mając wolną niedzielę poszłam do “Biedronki “na ul.Podchalańskiej i pytam kasjerkę jakie usługi pocztowe wykonują ? Odpowiedz-żadnych -mimo kartki na drzwiach ,że usługi pocztowe są wykonywane ,a otwarte -bo otwarte …….?

  3. Pamiętam czas gdzie wprowadzano zakaz handlu w niedzielę.
    Ile to się klienci napłakali że nie kupi bułeczki w niedzielę. I ile to sprzedawcy napłakali ile to mniej zarobią.
    A teraz lament że otwarte i do roboty trza iść bo to niedziela.
    Obojętnie jak by nie zrobić to jest grupa marud co ma zawsze na odwrót!

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
PSE
Trudny kompromis