Zawód górnika ma przyszłość

Przed nami kolejna Barbórka. Przez wiele lat radosne święto, hucznie obchodzone na Śląsku, i nie tylko wśród rodzin górniczych. To okazja do dumy, szacunku i docenienia tego tak trudnego i niebezpiecznego zawodu. Niestety w tym roku, jak w poprzednim, pandemia uniemożliwia jego pełną oprawę i obchody. To też trudny czas dla samego górnictwa i wiele pytań, co do jego przyszłości i perspektyw górniczego stanu. A co o tym sądzi  wiceprezes ds. pracy i polityki społecznej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Artur Wojtków?

Czy uważa pan, że świętowanie Barbórki to nadal wielkie wydarzenie?

Oczywiście! Wiemy, jak trudny jest zawód górniczy i jak wielkie wyzwania, a także zagrożenia przed nim stoją. Na pewno obchody tego święta są bardzo ważne. Wiążą się z docenieniem, szacunkiem i podziękowaniem dla ludzi  wykonujących ten zawód. Niestety rozwój pandemii, jej 4-tej już fali, spowodował, że także w tym roku obchody te znów nie będą miały należytej oprawy. Zarząd musiał podjąć decyzję o anulowaniu wszystkich akademii i innych publicznych form obchodów. Niemniej myślę, że Barbórka to nadal radosne święto. Szczególnie w JSW, która uważa, że jej największym dobrem są właśnie pracownicy. I właśnie w to święto można ich należycie docenić. Bo to nie tylko okolicznościowe nagrody, ale również szereg różnego rodzaju wydarzeń, podczas których nasi pracownicy są odznaczani i nagradzani, otrzymują wyróżnienia państwowe, resortowe i firmowe. Przyznawane są stopnie górnicze i odznaki, wręczane są honorowe szpady, kordziki i inne symbole stanu górniczego. Również wydarzenia już o mniej oficjalnym charakterze, jak karczmy piwne, dodają temu świętu kolorytu, gdzie ludzie na co dzień pracujący razem w trudnych warunkach mogą wspólnie się bawić i świętować.

Czy pana zdaniem prestiż zawodu górniczego jest taki sam jak w poprzednich latach?

Myślę że tak, bo to nadal trudna, niebezpieczna i wymagająca praca, godna najwyższego szacunku.  I nadal widzimy duże zainteresowanie tym zawodem, o czym może chociażby świadczyć baza kandydatów, gdzie jest zarejestrowanych ponad 20 tysięcy chętnych na stanowiska pracy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Ponadto współpracujemy ze szkołami i widzimy, że nadal zainteresowanie wśród młodych ludzi tym zawodem jest bardzo duże. Na dzisiaj mamy zawartych tysiąc osiemdziesiąt umów stypendialnych z uczniami kształcącymi się w zawodach  górniczych.

Z drugiej strony widzimy i zdajemy sobie sprawę z tego, że pojawia się pewna niechęć do tego zawodu wśród osób w nim niepracujących. Głównie z powodu tego, że mamy stosunkowo dobre wynagrodzenia i dobre, stabilne warunki pracownicze a nie wszędzie tak jest. Rozpowszechniane są informacje o tym, jakoby ta branża była faworyzowana przez rządzących, co oczywiście nie jest zgodne z prawdą. Pojawiają się również zupełnie fałszywe inne opinie. Na przykład ostatnio, że górnicy są szczególnym źródłem zachorowań na COVID. Musieliśmy wprowadzić specjalną akcję „Nie hejtuj Górnika”, w której wziął udział znany piłkarz wywodzący się z Jastrzębia-Zdroju, Kamil Glik. A przecież nasi ratownicy pomagali ofiarnie podczas drugiej fali pandemii, pracując i pomagając w szpitalach, narażając się przy tym również na niebezpieczeństwo zarażenia.

Do tego dochodzi jeszcze rosnąca niechęć wynikająca z problemów ekologicznych. Rozpowszechnia się informacje, że jesteśmy jednymi z największych trucicieli, ale nie widzi się 2-giej strony medalu. Owszem, degradujemy środowisko, ale też staramy się je rewitalizować i rekultywować. Jesteśmy mocno zaangażowani w rozwój nowych, proekologicznych technologii  wydobywania i przetwarzania węgla, chociaż koszty tych działań są bardzo duże.

Czy wobec tych wszystkich problemów zawód górnika ma jeszcze przyszłość?

Uważam, że tak i widzimy, że zainteresowanie tym zawodem w naszym regionie jest bardzo duże. Niepokojące jednak jest to, że jest coraz mniej kandydatów, którzy chcą studiować ten kierunek. Przykładowo Akademia Górniczo-Hutnicza odnotowuje ostatnio znaczny spadek ich liczby na kierunkach górniczych. Młodzi ludzie boją się odchodzenia od węgla i to jest zrozumiałe, ale chciałbym wskazać, że węgiel koksujący, który my wydobywamy jest zapisany jako jeden z surowców strategicznych Unii Europejskiej i perspektywy jego wydobycia są nadal długie. Żywotność naszych kopalń jest wyznaczona co najmniej do 2040 roku a nawet do 2070 roku. To gwarantuje długą i stabilną pracę na naprawdę dobrych warunkach.

Światowa gospodarka potrzebuje stali, a ta jest produkowana na bazie węgla koksującego i koksu, i tak będzie jeszcze długo. Poza tym chciałbym przypomnieć, że przepisy emerytalne dotyczące zawodu górnika są bardzo korzystne i dają możliwość przepracowania do emerytury, którą w tym zawodzie można osiągnąć już po 25 latach pracy. Właśnie opracowywana jest nowa strategia Spółki, która nie przewiduje jakichś rewolucyjnych zmian w postaci grupowych zwolnień czy likwidacji naszych obecnych zakładów. Perspektywy pracownicze w Spółce wyglądają naprawdę dobrze. Praca w JSW jest postrzegana jako naprawdę atrakcyjna. Nie mamy żadnego problemu z naborem kandydatów a lista oczekujących, jak już wspomniałem, jest naprawdę długa.

Czy obecnie występujące i coraz silniejsze zagrożenia dla górnictwa, a więc odchodzenie od węgla, problemy klimatyczne, ekologiczne nie stanowią jednak również zagrożenia dla JSW?

Oczywiście są to zagrożenia które musimy brać pod uwagę, z którymi musimy się liczyć. Pamiętajmy jednak, że JSW jest teraz jedynym producentem węgla koksującego w Unii Europejskiej, a węgiel koksujący jest niezbędny do produkcji stali, która jest potrzebna dla wszystkich dziedzin gospodarki. Naszą strategią jest szukanie nowoczesnych, proekologicznych rozwiązań, które pozwolą połączyć naszą produkcję z wymaganiami przyszłości. Nowoczesnymi rozwiązaniami chcemy pokazać, że jesteśmy w stanie stosować dobre, przyszłościowe rozwiązania i jesteśmy niezbędni dla gospodarki całej Unii Europejskiej.

Czyli JSW nie zamierza ograniczać swojej działalności?

Wręcz odwrotnie – zamierzamy ją rozwijać. Na inwestycje w całej Grupie Kapitałowej JSW zaplanowaliśmy ponad miliard złotych rocznie. Chcemy podejmować działania, które idą w kierunku unowocześniania naszych kopalń i innych zakładów, tak żeby zapewnić ich żywotność i rozwój na zaplanowane jeszcze długie lata. Będzie to ujęte w nowej strategii, którą chcemy ogłosić w przyszłym roku.

Korzystamy z najnowszych doświadczeń, nie tylko krajowych, ale i światowych i to samo dotyczy też nowoczesnych rozwiązań technicznych. Nasze kopalnie na pewno są jednymi z najnowocześniejszych na świecie. Zarówno pod kątem bezpieczeństwa jak i warunków pracy. Na działania związane z bezpieczeństwem wydajemy rocznie ponad 900 milionów złotych. Unowocześniamy nasze zakłady, tak żeby ich wydajność była jak największa. Na bieżąco śledzimy najnowocześniejsze rozwiązania i trendy w górnictwie i staramy się jak najlepiej stosować je również u nas.

Co chciałby pan życzyć pracownikom JSW i ich rodzinom z okazji Barbórki?

Przede wszystkim dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i prywatnym. Bezpiecznej pracy, zadowolenia z jej wykonywania i z jej efektów oraz wielu sukcesów. Nie tylko samą pracą człowiek żyje, więc dla wszystkich pracowników, związanych z górnictwem, dla ich rodzin, wszystkiego najlepszego w życiu rodzinnym, nie tylko na tę Barbórkę, ale także na cały nadchodzący 2022 rok.

Również warto przeczytać
Trudny kompromis
PSE
Budowa linii 400 kV Godów – Pawłowice wchodzi w kolejny etap prac. To strategiczna inwestycja dla Śląska. Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. zakończyły prace nad studium wykonalności projektu budowy linii 400...
"Towaaar przywieźli!!!"
b1cbfb2c
Taki obrazek rodzajowy. Była trzecia, może czwarta nad ranem. Za oknem panowały wciąż grudniowe ciemności. Do pokoju, w którym spałem, wkradał się anemiczny snop światła. Wstałem, przetarłem z dziecięcą manierą...
Ile kosztuje magister?
studies-g0a9142017_640
Wpisujemy kilka niepozornych słów. „Pisanie prac magisterskich – Jastrzębie-Zdrój”. Potem machinalnie przyciskamy klawisz „enter”. Zaś efekt naszej zapobiegliwości szybko zostaje wynagrodzony. Ekran komputera wypełniają najpopularniejsze ogłoszenia. „Gotowe prace dyplomowe, eseje...
Czy kolej wróci do Jastrzębia?
IMG_20220810_061634
Aby przyciągnąć turystów z zaborów pruskiego, rosyjskiego i Austro-Węgier do obecnego Jastrzębia-Zdroju (kiedyś Bad Koenigsdorff Jastrzemb), wybudowano kolej i stację kolejową. Dla kolejarzy oraz obsługi pociągów postawiono niedaleko dworca budynek,...
Dzieci to zbędny balast?
boy-g6a0eea0e9_640
Co robią nasze dzieci po szkole? Kto powinien sprawować nad nimi opiekę? Kiedy już szkolny plecak wyląduje niedbale w kącie? W sposób naturalny nasz wybór pada na rodziców. Ci jednak...
JSW: "Popłyną" unijne miliony
jsw04-2
JSW S.A. ogłosiła rozpoczęcie nowych programów redukcji emisji metanu, których budżet wyniesie 23 mln euro podczas środowej, 7 września, konferencji „Metan z kopalń węgla kamiennego – stan aktualny i wyzwania”....
Przewiń do góry
PSE
Trudny kompromis