Zdrój zapełni się parkingami?

„Uspokajamy mieszkańców. Budowa placu reprezentacyjnego nie jest równoznaczna z brakiem miejsc do parkowania w Zdroju” – informują magistraccy urzędnicy. Jak zauważają, do Urzędu Miasta napływają petycje mieszkańców zaniepokojonych planowaną w Zdroju budową placu reprezentacyjnego w miejscu obecnie wykorzystywanym jako parking.

„Pragnę Was uspokoić, że powstanie placu reprezentacyjnego nie oznacza, że w Zdroju nie da się już zaparkować samochodu” – zapewnia prezydent Anna Hetman (fot. UM Jastrzębie-Zdrój)

„Teren parkingu, do którego tak przyzwyczajeni są jastrzębianie, de facto jest częścią parku i nigdy ani historycznie, ani w planach architektonicznych nie był przeznaczony do pełnienia takiej funkcji. Naturalne stało się, że wraz z kompleksową modernizacją Parku Zdrojowego, chcemy go uporządkować i przywrócić mu dawny blask. Stąd też plan budowy placu reprezentacyjnego – miejsca przyjaznego mieszkańcom i funkcjonalnego” – czytamy dalej.

„Obecnie jesteśmy na etapie wyłonienia wykonawcy. W ramach zadania zaplanowano przebudowę istniejącej drogi dojazdowej do Domu Zdrojowego, budowę placu wraz z jego odwodnieniem, schodów terenowych, fontann terenowych na skarpie, przebudowę napowietrznej linii telekomunikacyjnej na podziemną, przeniesienie w inną lokalizację istniejącej stacji transformatorowej, budowę siedzisk, wymianę tablicy upamiętniającej miejsce męczeńskiej śmierci 15 więźniów KL Auschwitz-Birkenau, budowę nowoczesnego oświetlenia placu, a także wykonanie nasadzeń nowej roślinności, zgodnie z wytycznymi służb konserwatorskich” – dowiadujemy się.

Budowa placu reprezentacyjnego nie sprawi jednak, że w Zdroju zabraknie miejsc parkingowych. „Pragnę Was uspokoić, że powstanie placu reprezentacyjnego nie oznacza, że w Zdroju nie da się już zaparkować samochodu. Inwestycja będzie realizowana, a w międzyczasie powstaną nowe miejsca postojowe, których lokalizację już zaplanowaliśmy” – zapewnia prezydent Anna Hetman.

„Przy ulicy Witczaka powstaną nowe miejsca parkingowe. Obok nowych budynków TBS-u docelowo powstanie 50 miejsc postojowych, a po stronie parku oraz w rejonie basenu kolejnych ponad 100. Ponadto w dzielnicy Zdrój znajdują się już miejskie parkingi oraz lokalizacje, w których możliwa jest budowa kolejnych miejsc postojowych – w rejonie placu autobusowego przy ul. Broniewskiego oraz w ciągu ulicy 1 Maja. W tych miejscach zostanie stworzone więcej miejsc postojowych, niż znajduje się obecnie na nieutwardzonym parkingu” – pada na koniec. (źródło: UM Jastrzębie-Zdrój)

 1. Mam pytanie. Jak można bezpiecznie dojść pieszo lub co gorsza z wózkiem dziecięcym z Bożej Góry do parku?
  Z ul. Wodzislawskiej brakuje dużego fragmentu chodnika do ul, Witczaka A potem idzie się “slalomem” na zakrętach biegnac z jednej stony ulicy na druga….Tam chodzą i dzieci do szkoły , matki z wózkiem i ludzie starsi i jest to bardzo niebezpieczne.

 2. “de facto jest częścią parku i nigdy ani historycznie ani w planach architektonicznych nie był przeznaczony do pełnienia takiej funkcji”

  Nieprawda. Tam byly stajnie a w czasach powojennych garaze uzdrowiskowych pojazdow.
  W tych stajniach nocowali wiezniowie ewakuowani z Oswiecimia – temu obok stoi pomnik.
  Pani Prezydent, jak zwykle, nie ma pojecia co mowi.

 3. Mieszkam w Zdroju i tych miejsc parkingowych nie wiedzę. Tych 50 miejsc parkingowych których powstało przy tym nowym bloku w Zdroju to dla mieszkańców tego bloku. Przecież gdy podjeżdża się tam do paczkomatu to ciężko zatrzymać się tam na chwilę. Podziwiam optymist Pani prezydent

 4. Plany fajne,ale ciekawe co z tego wyjdzie ?Mam pytanie czy zostanie zabezpieczona zabytkowa latarnia znajdującą się przy remontowanych łazienkach czy zostanie wywieziona na złom ? Czy będą tabliczki przy pozostałościach po uzdrowisku ? Można w ten sposób zrobić ścieżkę przypominającą o fajnej przeszłości uzdrowiska.

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Badania prenatalne

Badania Prenatalne NFZ.
Wyliczenie ryzyka możliwości
wystąpienia chorób genetycznych,
wykluczenie wad rozwojowych płodu,
potwierdzenie dobrostanu płodu.

Czytaj więcej »

Skup aut

Skup, złomowanie samochodów.
Gotówka i umowa od ręki.
Dojazd do klienta.
Wieloletnie doświadczenie i profesjonalizm.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny