Rondo Porozumienia Jastrzębskiego i Rondo Powstań Śląskich – dwie nowe nazwy pojawiły się na mapie Jastrzębia-Zdroju.

fot. UM Jastrzębie-Zdrój

Uchwałą Rady Miasta nowo wybudowane rondo zlokalizowane u zbiegu ulicy Granicznej, Północnej i alei Józefa Piłsudskiego zyskało nazwę „Rondo Powstań Śląskich”. Aby utworzyć spójną oś miasta, skoncentrowaną wokół tradycji wolnościowych, zmieniono również nazwę ronda łączącego ulice Arki Bożka, Porozumienia Jastrzębskiego, Sybiraków i aleję Józefa Piłsudskiego. Nie będzie to już „Rondo Centralne”, tylko „Rondo Porozumienia Jastrzębskiego”.

„Propozycja ta ma na celu ukształtowanie jednolitego i konsekwentnego układu nazewnictwa ulic i rond na szlaku głównego ciągu komunikacyjnego miasta, związanego z ‘wolnościową’ historią naszego miasta, regionu i kraju. Wpisuje się w nią doniosła rola Porozumienia Jastrzębskiego, jednego z przełomowych porozumień Sierpnia 1980, kończącego strajk śląskich robotników 3 września 1980 roku. W kreowany nurt wolnościowy wpisuje się już rondo im. gen Władysława Sikorskiego oraz ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego” – czytamy w uzasadnieniu uchwały. (źródło: UM Jastrzębie-Zdrój)

  1. Całe Jastrzębie. Wszystko się sypie, żadnych inwestycji (remonty finansowane przez Unię lub projekty rządowe). W centrum niczego nie można zrobić, bo nie należy do miasta (dlaczego miasto nie odkupi tylko płaci?) “kino” i jego tyły, leclerc…dużo by wymieniać. Ale najważniejsze jest, żeby nadać nazwę rondom, a parking nazwać Placem (szkoda, że nie Rynkiem). Malowanie ruiny…

  2. Nie chwaląc się, przypomnę mój post pod “To mieszkańcy wybiorą nazwę dla ronda!” z 18.10.2021 9:31.
    cytat:
    “…Głosowałem za Powstańców Śląskich.
    Skoro z drugiej strony Jastrzębia jest rondo Obrońców Bożej Góry, to na drugim końców może być Powstańców Śląskich. Swoją drogą może lepiej było tak nazwać te małe mini-rondo umiejscowione na faktycznym osiedlu Boża Góra, bo w miejscu tego dużego, rzeczonego ronda, to obrońcy Jastrzębia spalili drewniany wóz bojowy Wermachtu, a strzelali z Bożej Góry, z rejonu obecnego pomnika – wtedy cmentarza protestanckiego.”
    I jak to piszą na koniec swojego posta niektórzy: Tyle w temacie 🙂

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
PSE
Trudny kompromis