Co?! Zniknie co najmniej połowa kopalni?

Na początku tygodnia związkowcy rozesłali do posłów Prawa i Sprawiedliwości list otwarty. Podpisany pod nim szef Sierpnia 80 Bogusław Ziętek zarzucił rządowi Mateusza Morawieckiego między innymi, że „zamierza bezkrytycznie realizować katastrofalną politykę klimatyczną Unii Europejskiej, choć obiecywał coś dokładnie przeciwnego”.

O całej sprawie pisze portal nettg.pl.

Związkowy działacz przypomniał, że według porozumienia ze stroną społeczną z września ubiegłego roku większość kopalń ma być likwidowana w połowie lat 30-tych, a część miałaby funkcjonować do 2049 roku.

„W jaki sposób, skoro dziś udział węgla w produkcji energii to około 70 procent, w tym z węgla kamiennego to około 45 procent, z rynku ciepłowniczego węgiel ma być całkowicie wyeliminowany, a według rządowego PEP 2040 udział węgla w produkcji energii w 2030 roku spadnie do 27 procent?” – zapytał lider Sierpnia 80.

Jego zdaniem oznacza to, że do 2030 roku zostanie zlikwidowana co najmniej połowa polskich kopalń, a w 2040 roku potrzeby energetyczne zabezpieczy w całości kopalnia Bogdanka.

„Komu więc sprzedawać będą węgiel kopalnie, które mają fedrować do 2049 roku? Nikomu, bo dawno ich już nie będzie. To Wasz rząd przyjmuje ten PEP. To Wasz rząd bezkrytycznie realizuje zabójczą politykę klimatyczną UE. To Wasz rząd podejmuje sprzeczne z interesem kraju decyzje, takie jak ta o odstąpieniu od budowy bloku węglowego w Ostrołęce. To Wasz rząd sprowadza na górnictwo i energetykę katastrofę, a na Śląsk prawdziwą zagładę” – zwrócił się do posłów PiS Bogusław Ziętek. (źródło: nettg.pl)

 1. Przyjdzie czas że zostaną pozamykane kopalnie w Polsce ,otwarte zostaną w Niemczech ,związki zawodowe wywalić za bramę ,niech się utrzymują ze składek a oni zarabiają jak by pracowali na dole ,więc knują aby stołki przy dupie nie odpadły ,kopalnie prywatne w Czechach zostały pozamykane czyj to wymysł Uni ,liczy się tylko gospodarka i rozwój państw silnych tj.Niemiec .

 2. Edek z fabryki kredek

  Jak wyjdziemy z tej durnej uni to sie zacznie wszystko oplacac i nie bedzie nic szkodzic taka sraczke z mozdow zrobila wam ta wasza Europa debil debila debilem pogania ot oblicze terazniejszej Polski

 3. Zlikwidować te kopalnie!!!!!!!!! Nie można dokłądać do nierobów!!!!!!!!!! Jak facet pracuje na dźwigach tam mu nie zmiejszają ilości godzin pracy pot po dupie leci czasem mdleją ale p[racują a nie lenie górnicy co pracują 3-4 g.

 4. Warszawka i inne wieśniaki z mazowieckiego dupki ogrzeją Putinowskim gazem za pieniądze reszty polski i będą bredzić o fotowoltajkach i enrgi wiatrowej.Jak zabardzo namieszają to Śmigną do Rumuni złota mają więcej niż poprzednio historia kołem się toczy.

 5. Nieantygornik.realista

  Nikomu żal dupska nie ściska normalnym dla każdego pracownika jest to ze jeżeli zarabia to dostaje wypłatę wy górnicy nie zarabiacie bo wasze kopalnie przynoszą straty wiec idziecie na bruk prosta sprawa bez żadnych złośliwości. To wy macie ścisk dupska bo sie nauczyliście ze nawet jak nie ma zysków to macie premie ciekawe za co za efekty ? Śmiechu warte nic nie jestescie warci a pokazujecie to sami społeczeństwu bo tak jak napisałem nie zarabiacie na siebie. Wystarczyło wsiąść sie do roboty wywalić związki w powietrze i kopalnie przynosiłyby zyski tak jak te prywatne i rząd nie miałby powodów zamykać kopalni proste !!

   1. emir z emiratu

    To prawda bo prostym górnikiem sterują związki gdzie też są prosci jak cep związkowcy. Najłatwiej jest sterowac głupcami

    1. Dokładnie.

     Tłuste koty z ZZ zapewnili swoim prywatnym firmom wielomilionowe kontrakty z kopalniami, rodzinki poobsadzali na stanowiskach i korzystają z dofinansowywanych wycieczek, i tak się to kręci.

     Ale przyszedł kres więc płacz i lament, zasłaniając się rzekomą troską o dalszy los górników, kiedy tak naprawdę chodzi tylko o swoje cztery litery.

  1. Gdyby nie ci znienawidzeni przez Ciebie górnicy to byś dziś tego posta pisał długopisem na kartce przy lampie naftowej… Zyski by były gdyby nie opłaty emisyjne. Prywatne kopalnie przynoszą korzyści bo nie są powiązane z elektrowniami. Produkują węgiel i za te brudne pieniążki się trzymają, a państwowe niestety obarczone są dodatkowymi opłatami. Szkoda, że takich fundamentalnych rzeczy nie rozumiesz. Za dużo tvpis oglądasz i tvnu. Nie pozdrawiam

 6. Do wrednych ,zawistnych plujących jadem ludzi ,co wy chcecie od górników ,będą tak długo pracować dopóki będą istniały kopalnie ,zazdrość wam dupy rozrywa ,mogłeś podpiąć pracę na kopalni,miałbyś te same przywileje co mają ludzie którzy harowali ciężko na tą emeryturę .Związkowcy niech piszą swoje listy do unijnych biurokratów .Ludzie ile w was siedzi nienawiści ,okrucieństwa to politycy POkomuchy zrobili podział między ludźmi ,nienawiść was zniszczy do Anna ,Pawełek i innych ,zło wraca .

    1. Zazdrość was bierze, co to górnicy nie mają. A co do 13-stek,to już dawno na kopalniach nie ma. To nie czasy komuny!!!!!. Jak wam zazdrość, to proszę bardzo, zakasać rękawy i do roboty na gruba. Poznacie dopiero co to jest za robota w brudnym syfie w zimnie i gorącu. A nie siedzieć w ciepłym pomieszczeniu pierdzieć w krzesła i zajadając ciasteczka popijając gorącą kawusią!!!!!!.

     1. Gregor możesz sobie pracować w zimnie lub w gorącu, jak tam wolisz. Możesz także pracować za pieniądze lub za darmo jak tam wolisz. Chodzi o to, by przeciętny obywatel niemający nic wspólnego z górnictwem nie musiał dokładać się do Twojej górniczej wypłaty i Twoich górniczych przywilejów w stylu wysoka emerytura po zaledwie 25 latach pracy. I nie próbuj tu wypisywać o tym jak to.przez te 25 lat ciężkiej harówy tracicie zdrowie, bo większość z Was na emeryturze idzie pracować pod firmą. Ja nie zamierzam godzić się na dopłaty do Waszych wysokich pensji. Koniec, kropka !!!

  1. Na ta emeryturę górniczą to nie pracowali ciężko bo tylko 25 lat a i tam my wam dopłącamy do waszych emerytur cieżko to prauje wiele innych ludzi w zawodach tez cięzkich i nie mają 25 lat pracy tylko do 65 a wy macie najkrótszy czas pracy do emerytury w porównaniu z górnikami w UE. Lebry jede! Wstyd że inni ludzie cięzko pracuja i uczciwie po 8 g a nie 4!

  1. Górnicza brać.

   Brawo. Zamknąć 3/4 tego nieróbstwa, jaskini przywilejów i wiecznego marnotrastwa. Zero odpraw i wcześniejszych emerytur. Pieniądze przeznaczyć na przekwalifikowanie zawodowe, niech poczują nasi pseudogórnicy co to prawdziwa praca do 65 roku życia.

   1. Zal Tobie dupe sciska ze musisz robic do 65 ,moze to jest specyficzna praca gdzie po25 latach jest emerytura,ale nie dla takich burakow jak Ty

 7. Ciąg dalszy pod tytułem: jak skłócić ten naiwny, zawistny i głupi naród, a żyd się cieszy i tańczy i śpiewa.

  1. Chyba Ty chłopie. Jak ktoś żyje ponad stan i myśli że tak bedzie zawsze to sie może zdziwić. Niech tylko u nas kopalnie padną to 3/4 ruptawy i bzia pójdzie pod młotek komorniczy.

   1. To zaczną sobie kartofle sadzić, marchewkę, warzywaka i sprzedawać na targu. A pod młotek to może pójść nie tylko te chałpy z Bzia ale inne tez w innych rejonach Jastrzębia., Ludzie pobiora kredyty aby chałpy budować a później z kredytami sprzedają bo rozwodzą się lub pracę tracą a dom pod hipotekę jets.

  1. Ja będę głosować aby w końcu te przeżytki komunistyczne gdzie dokładał o się kasę do tych nierentownych kopalń dosyć też dokładania do emerytur górniczych dosyć kopcenia weglem gdzie ludzie umierają w Polsce 450 tys ludzi. Dosyć tego niech zabiorą te przywileje górników i tym pracownikom z biorą a nie wyciągać łapy później do państwa aby lo żyli na te trupy już kopalniane

  1. Szkoda twoich wypocin. Do tych 99% to nie dociera skąd co mają.
   Oni niczego nie mają z węgla oprócz zatwardzenia.
   A ich zdaniem prąd jest z gniazdka a nie z węgla, Ciepło z grzejnika na ścianie a nie z węgla a woda im leci z kurka w ścianie i załatwiają się do czegoś co jest z porcelany w przeciwieństwie do ich dziadków co mieli takie drewniane za stodoła oczywiście ci lepsi bo w większości tylko za stodołę chodzili.
   Takie e-pokolenie. A wyłącz im tylko serwer na 20 sekund to sraki dostają.

   1. I jeszcze bym dodał że te pompy ciepła i ogrzewanie elektryczne to nic innego jak prąd z węgla. Panele fotowoltaiczne nie wytworzą wystarczającego zapotrzebowania dla tych źródeł ciepła wtedy kiedy użytkownicy ich najbardziej potrzebują. Zresztą ładowane zima eko Teslę i inne elektryczne samochody zima w Polsce są na węgiel

 8. Nareszcie !! Dosyć dopłącania do nierentownych kopalń! Dosyć drenowania kieszeni podatników i dosyć nianczeńia swiętych krów górnikó

  1. Do Mirona ,może jesteś profesorem ,może woźnym jak może pisać człowiek takie bzdury ,ile ty dopłacasz do tych kopalń ,ty masz pracę i masz z czego żyć ,tyle tysięcy ludzi pracuje na kopalniach w razie likwidacji ci ludzie zostaną bez pracy zastanowiłeś się nad tym ?Przyjdzie czas że po malu będą likwidować kopalnie .Związkowiec musi coś pisać bo broni swojego stołka i udaje że pracuje .

   1. To niech samorządy tworzą nowe stanowiska pracy niech myślą a nie ciągle trzeba dopłacać. Ty widocznie żyjesz oderwany od rzeczywistości i nie masz pojęcia o tym że się dopłaca do nierentownych kopalń. Tyle wiesz co widzisz na koncie jaka pensja wpłynęła.

  2. Święto krowa to ty zaznajom się z hierarchą w górnictwie to zobaczysz że zwykły górnik musi robić na 4 darmozjadów

   1. Jak ciemny górnik się na to godzi to niech robi na biurwy kopalniane . Dlaczego do swoich ZZ n ie zgłosicie postulatu aby biurwy nie dostawąły węgla i innych przywilejów.

  3. Nierentowna kopalnia to oksymoron.
   Można to wytłumaczyć w prosty sposób.
   Trzeba sobie wyobrazić że jest się prezesem firmy prywatnej w której masz 14 zakładów. Jeżeli od ponad 20 lat część tych fabryk nie przynosi zysku lub produkuje 2-4% dóbr, to masz 2 wyjścia.
   1 zamykasz te zakłady, bo po co Ci budynek za który trzeba łożyć forsę.
   Lub
   2. Redukując liczbę pracowników, manipulując premiami (wypłatami)
   Zmniejszając w ten sposób koszt utrzymania
   Jeżeli ktoś mówi że od 20 lat kopalnie są nieopłacalne to dlaczego pompuje w nie tyle pieniędzy. A no dlatego że na tone węgla składa się kilkanaście podatków i akcyza które zasilają budżet państwa (przy okazji to nie piš daje, tylko podatnicy, każdy pracujący obywatel dokłada cegiełkę do socjalu w Polsce. Tak na marginesie)
   Ale do rzeczy sytuacja wygląda następująco, górnictwo to ostatni tak wielki przemysł w Polsce z którego wypompowuje się miliardy złotych te zakłady nie są udoskonalanie a ludzie tam pracujący narażają życie za 3,5 tys na rękę. Premia roczna także jest odtrącana na pasku. Te niby 14stki to tak naprawdę odłożone pieniądze z wypłaty w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
   Choć muszę przyznać rację, są także kopalnie które wydobywają węgiel poniżej kreski a mimo to wypłaty i premie są tam utrzymywane na takim samym poziomie. Niestety dużym błędem było połączyć te wszystkie zakłady w jednej firmie ponieważ w samym PGG są kopalnie pijawki żerujące na kopalniach które naprawdę przynoszą realne zyski.

  4. Nie, beda głosowoł na Platfusów. Tak ja ty żeś głosował. Złodziei, aferzystów!!!!!.A jak bierze cię zazdrość, to polecam tobie robota na kopalni, będziesz mioł 13-stka,której dawno nie ma już na kopalniach. Jak wy to wszyscy piszecie ile to górnicy zarabiają. Więc polecam tobie chłopie zakasać rękawy i do roboty na gruba. Zapierdzielać w tym syfie. W zapyleniu, hałasie, zimnie i gorącu. A jo wiem jak to jest choć robię na przeróbce. Mom też okazja widzieć dzień w dzień jak górnicy przychodzą na łaźnia. Nie chciał byś tak wyglądać jak nie jeden z nich. Weźcie się wszyscy łoje do roboty, a nie pierdzieć w ciepłe krzesła, zajadać ciasteczka, popijając gorącą kawą. A co do pensji, to tak jak piszą trole w życiu nie zarobiłem 7 tyś, a robia już 30 lat na powierzchni na hali gdzie zimą jest bardzo zimno, a gorąco latem. W dodatku cało szychta robia w hałasie i zapyleniu. A zarobią ledwo połowa z tego co trole piszą. A co do kopalń, to od lat robiły na cało Polska. Żeby wam w tyłki nie było zimno.Więc zapraszam cię chłopie do roboty na gruba. Wybierz się Kaj chcesz iść robić na dół czy też może na powierzchnia. Uwierz mi nie będziesz się nudził cało szychta!!!!!. Powodzenia.

 9. Te kopalnie należy zlikwidować dużo wcześniej. Dosyć trucia wszystkich. Energię można obecnie pozyskać w zupełnie inny sposób. A Pan działacz związkowy powinien się zabrać za uczciwą pracę. A nie tylko ” szeredować” całe życie kosztem innych.

  1. Edek z fabryki kredek

   Zamontuj sobie wiatraczek przy dupie bedziesz mial energie ale czy eko zalezy co jesz wiecej takich pajacow jak Ty i Polska moze sie zwijac

 10. Ziętku ! Rozumiesz , że to jest perspektywa prawie 30 lat . Bądż pewny , że o wiele szybciej bedą pozamykane kopalnie . 30 lat temu miałeś tel. komórkowy? Technologie zmieniają się szybko . Więc nie truj teraz górnikom , że za 30 lat będzie potrzebny węgiel , tylko negocjujcie dla nich jak najlepsze warunki odejścia z kopalń .No a jeżeli teraz 20-latkowie pchają się do roboty na kopalnie , to coś z nimi nie tak !

   1. Do ,12.24 masz całkowitą rację. Arabowie wiedzą,że za 30 lat skończy im się ropa i inwestują w turystykę. A w biednej Polsce ? Trwa tylko walka o stołki i apanaże. Niestety biedny i niestety głupi naród. I dlatego trzy razy byliśmy pod zaborami. My Polacy nie potrafimy rządzić naszym krajem. Liberum veto.

  1. No i tu masz rację, myślę że 10 -15 lat położy górnictwo ty kraju. I nie piszę tutaj jako antygórnik, każdy ma prawo wyboru( aczkolwiek obecnie podejmujący prace w górnictwie emerytury górniczej raczej nie doczekają-wątpliwa sprawa) i może zatrudniać się gdzie chce. Osobiście przez pandemie zmuszona byłam do zmiany pracy a o znalezienie nowej nie było łatwo, też się zdarzyło w mojej karierze że zakład ogłosił upadłość ludzie na bruk, nikt się tobą nie przejmuje musisz sobie poradzić sama. I nikt nie dotował tonącego titanica, syndyk, upadłość, do widzenia, kolejny wpis w cv-kolejne poszukiwanie pracy. Samo życie. Ale ja nie o tym. W przypadku górnictwa na problem trzeba spojrzeć z szerszej perspektywy, szczególnie tutaj na Śląsku. Nie mieszkacie na Mazurach, a w Jastrzębiu i okolicznych miastach co drugi pracujący człowiek jest pośrednio lub bezpośrednio związany zawodowo z górnictwem, i chyba nie dociera do co poniektórych wizja upadku tych miast w znaczącym stopniu. Ludzie pobiorą odprawy, pójdą na wcześniejsze emerytury i co dalej?! Tam pracują tysiące ludzi, już wystarczy przejechać się po mieście i zobaczyć ile pustostanów się wysypało. No ale co ja tam będę się wypowiadać ja i tak już wcześniej wyjechałam z braku ekonomicznego uzasadnienia dalszej wegetacji tutaj. A alternatyw dla takiej rzeszy ludzi niestety nie widać. Na tych transformacjach ucierpi cały Śląsk, a Jastrzębie w znaczącym stopniu.

 11. Te kopalnie należy zlikwidować dużo wcześniej. Dosyć trucia wszystkich. Energię można obecnie pozyskać w zupełnie inny sposób. A Pan działacz związkowy powinien się zabrać za uczciwą pracę. A nie tylko ” szeregować” całe życie kosztem innych.

 12. Dżordż Lowerboj

  Obudzili się…

  Ale tak to jest, że się nie myśli, kiedy IQ ma się na poziomie zjadacza darowanych przez PAD-a bułek.

  Zresztą, co się dziwić? Panowie górnicy sami oddawali głosy na swoich “oprawców” więc teraz proszę siedzieć potulnie i zacząć się przebranżawiać. 3mam kciuki

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Fitness World za 1zł!

Ruszyła przedsprzedaż karnetów
Fitness World!
Pierwsze 3 miesiące za 1 zł/m-c.
Promocję można zakupić na stronie internetowej
www.fitnessworld-polska.pl
do 28.05.2021 r.
Do zobaczenia w klubie!

Czytaj więcej »

Skup aut

Skup, złomowanie samochodów.
Gotówka i umowa od ręki.
Dojazd do klienta.
Wieloletnie doświadczenie i profesjonalizm.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny