Zniszczą las w centrum miasta?

fot. Marek Wróbel

Zadaniem mieszkańców oś. Tuwima oraz ulic Małopolskiej, Cieszyńskiej i Kusocińskiego – na zaproszenie Prezydenta Miasta – nasi mieszkańcy na ‘własnej skórze’ przetestują niszczenie części lasu w centrum miasta – przy OWN. Z informacji medialnych wynika, że miasto samodzielnie – bez uzgodnienia z nadleśnictwem – wyraziło zgodę organizatorom na stworzenie trasy rowerowej o długości około 4 km. Ponadto wyraziło zgodę na prowadzenie treningów, jak i też przeprowadzenia zawodów o Pucharu Polski MTB Pressing Team” – czytamy w interpelacji autorstwa radnego Piotra Szeredy.

Jak zauważa miejski rajca, według jego aktualnej wiedzy „Nadleśnictwo Rybnik nie wyraziło zgody na organizację zawodów MTB, a tym bardziej na tworzenie wyczynowej trasy rowerowej”.

„W tym niewielkim obszarze leśnym nasi mieszkańcy pragną spędzać czas na łonie natury, obcować tam ze zwierzyną oraz korzystać z ciszy i naszej tężni w Ośrodku Wypoczynku Niedzielnego” – podkreśla radny i jednocześnie kieruje pod adresem prezydent Anny Hetman i Nadleśnictwa Rybnik szereg istotnych pytań.

Z całą pewnością wrócimy jeszcze do tej sprawy.

Wpisy na temat “Zniszczą las w centrum miasta?”

 1. 30 lat minęło...

  To miejsce jest urokliwe, bo jest tam las, a raczej lasek, właśnie dlatego tam spacerujemy, wiosną szczególnie widać i słychać mnóstwo ptaków. Jesienią i zimą można zobaczyć sarny. W lesie to można zobaczyć nie na trasie rowerowej , nie w zniszczonym lesie. To miejsce mogło być nawet czymś więcej niż zaniedbanym ala parkiem. Staw, las, chęci i oczywiście pieniądze na utrzymanie żeby zrobić coś w rodzaju “Parku leśnych niespodzianek” , jak w Ustroniu. Oczywiście w mikroskali. Ale Pani prezydent woli wydać fortunę na wyjazdy i koncepcje, koncepcje koncepcji. Wysłała wicka do stolycy żeby ten kupił w składnicy harcerskiej tory i peron bo będziem kolej do miasta taszczyć. Teraz trzymjo to w skrzyni a przed wyborami wyjmo i nas wstrząsną …a może zmieszają.

 2. Pamiętam ogłoszenie Pani Anny że będzie promocja, ale jest tylko SALE, lasu i okolic. Zniszczyć łatwo a naprawić szkód wyrządzonych w przyrodzie często nie sposób. Brawo magistrat.

 3. Panie Szereda, gdzie Pan był jak nadleśnictwo prowadziło wycinkę dwa lata temu wycinkę na terenie OWN. Zniknęły wtedy buki, dęby i graby ?
  Przeszkadza Panu ścieżka rowerowa poprowadzona przez OWN, która nie tylko nie niszczy lasu, ale pomaga mieszkańcom odkrywać na nowo piękno parku. Mieszam tu i widzę wreszcie sporo spacerowiczów, którzy dzięki tej trasie decyduje się pójść dalej
  Swojego czasu pisałem do Nadleśnictwa, żeby pomogło stworzyć ścieżkę dydaktyczną przez OWN, odpisali, że brak im środków.
  Niech pan nie niszczy inicjatywy ludzi, którzy zrobili kawał dobrej roboty
  Możemy się umówić na wspólną przechadzkę.
  Udowodnię jak bardzo się Pan myli.
  Proszę raczej zwrócić się do Nadleśnictwa o pomoc w posprzątaniu OWN, zalegających tam werszakek, foteli i lodówek i naprawić rozpadające się groble oddzielające stawy

  1. O czym Ty piszesz??. Przejdź się po trasie tej ścieżki rowerowej między drzewami, a zobaczysz jak to jest rozryte !!.
   Przejść ścieżką w lasku nie idzie bo sobie skocznie porobili !!. Zniszczyli lasek bezprawnie i jeszcze za to biorą grubą kasę !!. Za co ??

   1. Fajny pomysł młodzi ludzie mają gdzie wyjść a nie siedzieć w domu z telefonami w rękach.
    Brawo Pani Prezydent .

    1. Dobrze Piszesz, jest gdzie piwko wypić , ludzie nie patrzo i można rzucić butelko w wiewiórkę , brawo Anna

  2. Pytanie do Pani prezydent, Rady Miasta, radnych, posłów. Czy możliwy jest do zrealizowania projekt Zielone Tarasy, Wiszące Ogrody przy Merkurym? Dobudowanie tam kawiarni i sklepików, fontanny i innych form architektonicznych. Czyli nowe miejsca pracy, samozatrudnienie, możliwość spędzenia czasu, spotkania w niezwykłym otoczeniu w centrum miasta. To jest propozycja mieszkańców miasta. Jakie są możliwości zarządzania takim rozwiązaniem przez UM? Dodatkowo np. Ogród różany w jarze?

  3. Pomaga na nowo odkrywać piękno parku, bo na staro już odkryte, A na końcu odkryjesz że nie ma parku , bo go odkryłeś.

  4. To jest wpis sponsorowany, i nielogiczny. “Zrobili dobrą robotę” ale żądają posprzątania lasu. Też byłem i widziałwm zniszczone młode drzewka aby wytyczyć duży odcinek trasy , a śmieci obok zostały.

 4. Blisko 20 tyś zł przeznaczono na te zawody z Urzedu Miasta (źrodło: BIP). To bardzo duża kwota jak na turniej jednego dnia. Dla przykladu wg dokumentu zamieszczonego w BIP, kluby sportowe otrzymały mniej pieniedzy na szkolenie sportowe trwające 9 miesięcy. Pytam: Czemu organizator nie zrobi tych zawodów w Marklowicach – u siebie.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
radiator
Idzie zima. Czy przetrwamy i wystarczy nam pieniędzy?