Żorom łatwiej ściągać inwestorów?

Prezydent Anna Hetman odpiera zarzuty, bo chyba tak trzeba określić owe „pojawiające się głosy”, że miasto nie inwestuje w rozwój gospodarczy i miejsca pracy, no, choćby tak jak sąsiednie Żory.

„Mamy mniej atrakcyjne tereny inwestycyjne i jest ich mało” – wyjaśnia prezydent Anna Hetman (fot. pixabay)

„To błędne myślenie” – podkreśla na stronie internetowej jastrzębskiego magistratu.

„Remont i przebudowa drogi Rozwojowej i Chlebowej to przykład uzbrajania kolejnych terenów inwestycyjnych w Moszczenicy. Jeśli chodzi o pozyskanie dużych firm, to trzeba powiedzieć wprost, że Jastrzębie-Zdrój to miasto górnicze, z bardzo dużą eksploatacją górniczą, a co za tym idzie także dużymi szkodami górniczymi. Kiedy inwestor poszukuje terenu, to nasze miasto, w porównaniu na przykład z Żorami, stoi na straconej pozycji, dlatego, że ma tereny, które wymagają większych nakładów finansowych przy budowie nawet najmniejszej hali. Koszt jej budowy jest w Jastrzębiu-Zdroju wyższy niż w Żorach, ponieważ inwestor musi taki budynek dodatkowo uzbroić. Oprócz tego, Żory wykorzystały swoje położenie między Wiślanką a A1 i tam się rozbudowuje strefa ekonomiczna. Co więcej, nie są wykluczone kolejowo, a nasze miasto jest. Dlatego dążymy do tego, aby kolej przywrócić, bo zdecydowanie wpłynie to na atrakcyjność miasta” – wyjaśnia prezydent Anna Hetman.

„Mamy mniej atrakcyjne tereny inwestycyjne i jest ich mało. Teraz przy pracy nad studium poszerzamy szereg ofert. Warto jednak nadmienić, że sporo się dzieje w zakresie mniejszych inwestorów. W tym roku wydaliśmy dużo pozwoleń na budowę” – pada na koniec. (źródło: UM Jastrzębie-Zdrój)

 1. Jastrzębie do autostrady A1 ma w linii prostej 1 km , więc skomunikowani jesteśmy nie żle .A stałe utyskiwanie na brak kolei to żaden argument . Transport do żorskich nowych firm nie odbywa się koleją lecz transportem drogowym .

 2. Żory mają dobrego gospodarza …oni nawet w Jastrzębiu mają tereny za które musimy im płacić podatek !!! to już jest ewenement …a nasza osada górnicza powoli upada i nawet światełka w tunelu nie widać !!!

 3. Niestety ale taka jest prawda . Skoro miasto będące kiedyś uzdrowiskiem , dawniej znanym nawet za granicą , utraciło całkowicie swoje znaczenie jako takowe może liczyć coś więcej oprócz sentymentu . Już samo wyludnienie świadczy o tym że żyje tylko dzięki górnictwu . Za parę lat stanie się jego żywym skansenem i nic tego nie odwróci .

 4. wystarczy zrobic dojazd z autostrady do strefy ekonomicznej jezeli miasto jest zbyt biedne to dogadac sie z JSW i zaoferowac im cos zeby oplacalo sie spolce zainwestowac w taka droge no ale to juz chyba zbyt wysygie progi dla jastrzebskich radnych

  1. Znowu tłumaczenie się i mydlenie oczu ze swojej działalności na stanowisku “menadżera miasta”
   Niedaleka Karvina(Wałbrzych było ponad 40 kopalń przeogromna strefa) jest takim samym miastem tzn.górniczym( o jeszcze gorszym terenie ponieważ stosują wydobycie rabunkowe) a posiadają na swoim terenie ogromną strefę ekononomiczno-przemysłową gdzie zatrudniani są mieszkańcy naszego miasta. Nasza pani menadżer po prostu pogodziła się z sytuacją w naszym mieście i brakiem perspektyw dla mieszkańców miasta dotyczących zatrudnienia. Daje nam do zrozumienia szukujcie pracy w Żorach itp.jak chceci to mieszkajcie w Jastrzębiu a jak nie to dowidzenia smutne to i okrutne.
   ps.
   Łączna kwota planowanych dochodów miasta to 576 205 102,39 zł, w tym dochody bieżące 535 741 108,59 zł i dochody majątkowe 40 463 993,80 zł.

   Łączna kwota planowanych wydatków wynosi 613 626 755, 79 zł, w tym wydatki bieżące 514 254 515,79 zł i wydatki majątkowe 99 372 240,00 zł.

   Łączna kwota planowanych przychodów budżetu wynosi 43 479 856,40 zł.

   Nie wszyscy radni byli za
   Budżet miasta Jastrzębia-Zdroju został uchwalony 14 głosami za (Alina Chojecka, Franciszek Franek, Łukasz Kasza, Józef Kubera, Bolesław Lepszczyński, Bernadeta Magiera, Tadeusz Markiewicz, Grzegorz Mosoń, Janusz Ogiegło, Ryszard Piechoczek, Jarosław Potępa, Iwona Rosińska, Urszula Sobik, Janusz Toborowicz

 5. Proste rozumowanie. W żorskim magistracie pracują ludzie z Miasta Powiatowego Żory. W Jastrzębskim cyrku udają że robią ludzie z powiatu wodzisławskiego.

  1. Dokładnie. Do tego należy poszerzyć drogę dojazdową do A1 i wiślanki. Obniżyć koszty utrzymania mieszkań (aby były atrakcyjne i dla młodych ludzi). I wszędzie gdzie się da zatrudniać w Jastrzębiu ludzi z… Jastrzębia. Brakuje też dobrego gospodarza…

 6. Tu nie trzeba mieć specjalnej wizji. Żory nie wydały zgody, aby kop.Borynia fedrowała NAWET pod terenami leśnymi, bo nie życzą sobie szkód górniczych, mimo że w JSW pracuje ok.3 tys żorzan.
  Natomiast Jastrzębie zgadza się na wszystko, jeżeli chodzi o JSW. Dlatego nikt tutaj nie zainwestuje, bo pozwalamy na szkody.
  Po co nam te kopalnie, jak zatrudnienie w nich ma niecałe 4 tys jastrzębian?

  1. Leszku drogi. Poza byciem upierdliwym może jednak zechcesz zauważyć, że kopalnie w Jastrzębiu fedrują już 50 lat. Zatem to nie pani Hetman je tutaj otwierała. Musi zarządzać tym co zastała, a całej armii lizaczy kaczych zwieraczy ciągle to nie pasuje. Wieczne utyskiwania i marudzenie. Zarabiacie na tym marudzeniu?

   1. Dżordż Lowerboy

    Musi zarządzać tym co zastała?

    Ale z niej przecież żaden manager, zrozum. To TYLKO nauczycielka.

    Jestem zwolennikiem hasła: “Jeśli nie potrafisz to nie pchaj się na afisz”. Ona ABSOLUTNIE nie potrafi!

 7. Żeby był rozwój ,trzeba mieć wizję i ja wdrażać a nie konczyc na wizualizacjach a tak to jest w naszym mieście nasi mieszkańcy jeżdżą za pracą do czech

 8. Właśnie zbliża się połowa drugiej kadencji Pani Prezydent Anny Hetman. Cała Wizja przyszłości miasta opiera się na kampaniach reklamowych i mrzonkach o stworzeniu ,,imperium turystyczno-technologicznego” w naszym mieście. Cały czas wraz z zastępcami zwija Nasze miasto, z miasta ucieka młodzież a ostatnio nawet emeryci. Od 7 lat nie widać żadnego inwestora i nowych miejsc pracy, a największym sukcesem obecnej kadencji jest rozpoczęcie po 4 latach remontu wiaduktu,( który jak dobrze pójdzie potrwa 3 lata) oraz ostatnia podwyżka opłat za śmieci.

 9. wkurzony na maxa

  To dlaczego kilka lat temu, pozwolono na budowę kolejnego szybu w Jastrzębiu-Bziu??????
  Pracę w jastrzębskich kopalniach mają głównie przyjezdni, więc po co nam te kopalnie? Mieszkańcy ościennych miast zatrudnieni w jastrzębskich kopalniach bardzo się cieszą, że mogą robić w Jastrzębiu szkody górnicze, zarabiając przy tym niezłe pieniądze. Wszystko kosztem nas jastrzębian.

  1. Bo jastrzębie to będzie miasto samych górników i ich zon pracujących w biedronkach i jednej galerii. Miałem na oku działeczkę na wspomnianym przez ciebie bziu. jak zobaczyłem szyb nowopowstałej kopalni oraz mapy wpływu przyszłej eksploatacji górniczej na osiadanie terenu. Dałem sobie siana i w sumie nie jestem ani emerytem ani młodzieżą, ale też planuje wyprowadzkę. Nie każdy ma ochotę pracować w górnictwie a powiedzmy sobie szczerze innej alternatywy na dobry zarobek ( w sumie juz nie taki szałowy) to w tym mieście nie ma.

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Geodezja

Sporządzenie mapy do celów projektowych, aktualizacja mapy zasadniczej, inwentaryzacja powykonawcza budynków, przyłączy, wytyczenie budynków, podział nieruchomości.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny